TZ: O zdravotní pojištění mohou přijít i cizinci s trvalým pobytem
Tisková zpráva, 18. března 2013
Multikulturní centrum Praha, Konsorcium nevládních
organizací pracujících s migranty v ČR, NESEHNUTÍ
Cizinci s trvalým pobytem přitom mají veřejné zdravotní pojištění již od roku 1993 a jsou v tomto ohledu zcela rovni s občany ČR. Pokud by Česká republika cizince s trvalým pobytem z veřejného zdravotního pojištění vyloučila, porušila by tím jak právo EU, tak i mezinárodní dohody a šlo by o nepřípustnou diskriminaci.
„Zřejmě došlo k legislativní chybě“, domnívá se právník Pavel Čižinský z Multikulturního centra Praha, který ale dodává, že Ministerstvo zdravotnictví dle vlastních slov o problému ví, ale nic s ním zatím nedělá; zákon se prý „pravděpodobně“ ještě změní.
Je si třeba uvědomit, že na vyloučení cizinců ze zdravotního pojištění mají zájem soukromé zdravotní pojišťovny provozující komerční zdravotní pojištění cizinců. Již dnes je v ČR asi 100 000 cizinců, kteří trvalý pobyt ještě nemají a kteří nemají ani veřejné zdravotní pojištění. Tito cizinci se mají povinnost pojistit komerčně, jinak nedostanou povolení k pobytu. „Je to velmi výnosný byznys, z vybraného pojistného přitom komerční pojišťovny utratí za proplacení zdravotní péče jen asi 20 %. Pokud by z veřejného systému vypadli i cizinci s trvalým pobytem, zvětšil by se tento segment pojistného trhu až dvojnásobně“, dodává Linda Janků z organizace NESEHNUTÍ.
Organizace věnující se migraci, část odborné zdravotnické veřejnosti i ombudsman již léta usilují o vyřešení problému komerčního zdravotního pojištění, které neproplácí všechnu potřebnou péči, parazituje na veřejném systému a je diskriminační. Kampaň za zdravotní pojištění migrantů a migrantek vedená Konsorciem nevládních organizací zabývajících se migranty a NESEHNUTÍm usiluje o začlenění všech cizinců, kteří v ČR pobývají dlouhodobě, do veřejné ho systému (více na (ww.zdravotnipojistenimigrantu.cz). Zatím se však nepodařilo překonat lobbying komerčních pojišťoven, které straší neinformovanou veřejnost, že cizinci budou zdravotní péči zneužívat. „Namísto vyřešení problému se zdravotním pojištěním cizinců s dlouhodobým pobytem, vyvolalo nyní Ministerstvo zdravotnictví svou nekompetencí problém i u cizinců s pobytem trvalým“ , postesknul si Čižinský a zdůraznil, že cizinci vzhledem ke své demografické struktuře do systému mnohem více přispívají, než z něj čerpají.
Marek Čaněk z Konsorcia nevládních organizací pracujících s migranty upozorňuje na nutnost aktivní reakce ze strany migrantů „Migranti se musí naučit hájit svá práva, a to jak u soudů, tak i peticemi a demonstracemi. Jinak o svá práva mohou přijít a nepomůže jim a ni to, že už mají trvalý pobyt“. Nevládní organizace se v současné době snaží získat podporu pro svou kampaň za zdravotní pojištění migrantů o d různých institucí, odborníků a širší veřejnosti, které toto téma není lhostejné.
Zda se jedná „jen“ o legislativní chybu nebo o cílenou snahu komerčních pojišťoven rozšířit svůj již tak výnosný byznys, zatím nelze určit. Dlouhodobě neuspokojivé situaci v oblasti zdravotního pojištění cizinců však hrozí významné zhoršení.
Kontakty:
PhDr. Marie Jelínková, Ph.D., Sdružení pro integraci a
migraci,
marie.jelinkova@email.cz
Mgr. Pavel Čižinský, Multikulturní centrum Praha,
pavel.cizinsky@post.cz
Mgr. Marek Čaněk, Konsorcium nevládních organizací
pracujících s migranty,
marek.canek@gmail.com
Více informací:
www.zdravotnipojistenimigrantu.cz,
www.migraceonline.cz
Dokument vznikl v rámci projektu „Zahraniční zaměstnanci na trhu práce“, který realizuje Sdružení pro integraci a migraci ve spolupráci s Organizací pro pomoc uprchlíkům a Multikulturním centrem Praha. Mezinárodními partnery projektu jsou Caritasverband für die Diezöse Osnabrück z Německa a Anti - Slavery International z Velké Británie.