Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
20. 6. 14
Zdroj: UNHCR

Tisková zpráva: Světový den uprchlíků

Dvacátý červen byl Valným shromážděním OSN vyhlášen Světovým dnem uprchlíků. Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky při této příležitosti každoročně spouští osvětovou kampaň upozorňující na osudy těchto lidí a těžká životní rozhodnutí, kterým jsou uprchlíci vystaveni, pokud jsou nuceni opustit svůj domov kvůli válečným konfliktům, pronásledování a porušování lidských práv.

Kampaň využívá několika informačních nástrojů, jimiž se snaží upoutat zájem veřejnosti o problematiku uprchlictví a mezinárodní ochrany. Jedním z těchto nástrojů je webová stránka, jež se prostřednictvím osobních příběhů uprchlíků pokouší informovat širokou veřejnost o tématu uprchlictví a zároveň je tak motivovat k tomu, aby vůči situaci těchto lidí nebyli lhostejní a projevili svou solidaritu sdílením příběhů.

Světový den uprchlíků byl ustanoven v roce 2001 Valným shromážděním OSN. Připomíná datum, kdy vstoupila v platnost Úmluva o afrických uprchlících Organizace africké jednoty (OAU). V roce 2014 si připomínáme 40. výročí tohoto průlomového dokumentu. Současně u příležitosti uplynutí sta let od začátku první světové války vzpomínáme na miliony ztracených životů a miliony lidí, kteří museli uprchnout. Příběhy rozbitých rodin jsou součástí naší společné historie. Neúprosná skutečnost však říká, že i dnes vznikají příběhy uprchlíků zapříčiněné aktuálními konflikty po celém světě, jež každý den vytrhávají tisíce lidí z míst, kde dosud žili.

Média se mnohdy zaměřují na boje, neúspěšná mírová jednání a oběti, ale na příběhy jednotlivých lidí není dostatek prostoru. Na letošní Světový den uprchlíků se proto UNHCR snaží přesměrovat pozornost veřejnosti na dopad válečných konfliktů na konkrétní rodiny. Z tohoto důvodu bude letošní kampaň vyprávět příběhy o putování uprchlíků, jejich odvaze, touze a snaze o přežití. UNHCR apeluje na veřejnost: Ukažte svou solidaritu s rodinami, které byly nuceny uprchnout, a sdílejte jejich příběhy zde.

"Každý z nás zná nějaký příběh uprchlíka. Může to být naše vlastní zkušenost nebo příběh někoho z rodiny, přítele. Nebo to může být jen vyprávění, které jsme zaslechli v televizi či rádiu. Sdílením tohoto příběhu s ostatními dáváte najevo účast s lidmi, kteří byli nuceni uprchnout ze své vlasti.“

unhcr_logo.png

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky v České republice 

UNHCR www.unhcr.cz

Kontaktní osoba: Soňa Šteflová

Integration Associate 
Telefon: +420 776 003 460
E-mail: steflova
@unhcr.org

Praha, 20. června 2014

unhcr_pict.png

UNHCR je zmocněno k vedení a koordinaci mezinárodních činností na ochranu uprchlíků a řešení souvisejích problémů po celém světě. Jeho hlavním posláním je především zabezpečení základních práv urchlíků. Usiluje o to, aby každý mohl uplatnit právo požádat o mezinárodní ochranu a najít bezpečné útočiště v jiném státě s možností dobrovolného návratu do země svého původu, případně se integrovat v nové zemi nebo přesídlit do třetí bezpečné země. Součástí jeho mandátu je i pomoc osobám bez státní příslušnosti. Od doby svého vzniku tato organizace pomohla desítkám milionů lidí začít nový život. Dnes se UNHCR angažuje ve více než než 125 zemích, které pomáhají zhruba 4 milionům lidí po celém světě. Více informací o aktivitách UNHCR můžete nalézt na webových stránkách www.unhcr.cz či www.unhcr.org.
20. 6. 14
Zdroj: UNHCR
...nahoru ▲