Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
14. 1. 19
Zdroj: migraceonline.cz
Projekt: SHAREDINT

Pracovní trhy jsou o lidech. Poslechněte si příběhy zahraničních a místních pracovnic a pracovníků - co je spojuje, a jak společně bojují za důstojné pracovní podmínky.

Pracovní trhy jsou o lidech. Poslechněte si příběhy zahraničních a místních pracovnic a pracovníků - co je spojuje, a jak společně bojují za důstojné pracovní podmínky.

V sérii "Evropa pracuje" uslyšíte příběhy pracovnic a pracovníků různého původu, kteří sdílejí každodenní problémy na pracovišti. Dozvíte se, čemu čelí pracující bez ohledu na občanství a také jak se jim daří organizovat se ve společném boji za lepší podmínky v práci.

Tyto podcasty jsou výsledkem rozhovorů s místními a zahraničními pracovníky a pracovnicemi a také dalšími zainteresovanými – např. s odboráři, zaměstnavateli, aktivisty a aktivistkami.

Tento pracovní storrytelling jsme nahrávali v různých hospodářských sektorech napříč evropskými zeměmi (Španělsko, Itálie, Bulharsko, Česká republika a Polsko).

Nahrávky vznikly v rámci projektu „Za sdílené zájmy zahraničních a místních pracovníků” podpořeného programem Evropské unie „Evropa pro občany”. Projekt vede Multikulturní centrum Praha a projektový tým zahrnuje Univerzitu v Padově, Nadaci „Nasz Wybór”, Red House Center for Culture and Debate, Estudios y Cooperación para el Desarrollo (ESCODE) a v neposlední řádě také organizaci SOLIDAR. Odbornou pomoc při vytváření a editaci podcastů poskytlo Center for media, data and society Středoevropské univerzity CEU.

Informace uvedené v textu reflektují pouze názory autorů. Evropská komise nenesou žádnou odpovědnost za případné šíření a užití informací obsažených v tomto zvukovém záznamu.

POLSKO

V této epizodě sledujeme příběh tří ukrajinských pracujících v Polsku. I když pracují v různých odvětvích, jejich osudy spojuje fakt, že nepracují na přímo a jejich zaměstnání je zprostředkováno specifickými způsoby.

 

BULHARSKO

V této epizodě se s námi vydáte na cestu do all-inclusive resortu na bulharském pobřeží, kde Bulhaři a Ukrajinci hledají sezónní práci. Jak vnímají své zaměstnání a jaké jsou mezi nimi vztahy?

 

ŠPANĚLSKO

Tato epizoda zkoumá, jak pracovnice v domácnostech a pečovatelky se zorganizovaly a navázaly spolupráci s feministickým hnutím ve Španělsku. Poslechněte si, jak se migrující pracovnice a místní aktivistky postavily za společné zájmy během stávky 8. března.

 

ITÁLIE

Jak vypadá práce v úklidových firmách v Itálii? O svých zkušenostech a společných zájmech v tomto odvětví vám povypráví zahraniční a italské pracovnice.

 

ČESKÁ REPUBLIKA

Tento díl je zaměřen na nedůstojné pracovní podmínky v českých super- a hypermarketech a na možnosti kolektivní akce. Uslyšíte dramatizaci rozhovorů se zahraničními a místními pracovníky v maloobchodě.

 

Zde si můžete podcast poslechnout v češtině: 

 


14. 1. 19
Zdroj: migraceonline.cz
Projekt: SHAREDINT
...nahoru ▲