Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
Otevřená platforma. Texty nemusí vyjadřovat stanovisko redakce.

Ochutnat vlastní xenofobní argumenty

Ochutnat vlastní xenofobní argumenty

Babišova MF Dnes nedávno vedla kampaň proti "špatným" cizincům. Teď se to může obrátit v Babišův neprospěch, poznamenává pro Deník Referendum ředitel Multikulturního centra Marek Čaněk.

Když je člověk ve stresu a unavený, začíná dělat více chyb v cizím jazyce. Bylo to znát i u Andreje Babiše během rozhovoru v Interview ČT, kde se probíraly nahrávky s novinářem Markem Přibilem. Českoslovenština současného ministra financí sama o sobě není níc neobvyklého. Před dvěma lety jsme u nás v Multikulturním centru Praha připravili audiokvíz o tom, co vše dnes patří mezi pražské přízvuky. Byl mezi ně zahrnut i projev Pražana Babiše. Kvíz jsme použili jako způsob, jak s jeho účastníky diskutovat o míře tolerance k odlišným přízvukům a bariéře, kterou představují v práci či běžném životě.

Parlamentní listy ve středu zveřejnily článek s titulkem „Němátě na mě nic! Kalousek 2011, podívejte se, co dělal! Nebudu rezignovať, můžetě mě i zabít!“. Nevyplývá z něj jen to, že Babiš je v současné politické krizi méně schopný kontrolovat způsob, jakým hovoří česky, ale že oponenti se z něj mohou snažit dělat cizince.

Na pražské demonstraci „Proč? Proto!“ navrhla ve středu herečka Bára Štěpánová slogan „Ten, kdo volí Babiše, není Čech“. Podle Respektu se heslo příliš nechytlo. Mezi národnostními menšinami patří přitom čeští Slováci či slovenští Češi mezi ty nejoblíbenější. Ve výzkumech veřejného mínění jejich jinakost dlouhodobě nevykazuje žádné výrazné změny. Za spíše nesympatické či velmi nesympatické je ve výzkumu CVVM považovala pouze tři procenta respondentů. 

V době takzvané uprchlické krize přispívala MF Dnes zhusta k vyvolávání nálad proti "špatným" cizincům. Foto WMC

V době takzvané uprchlické krize přispívala MF Dnes zhusta k vyvolávání nálad proti "špatným" cizincům. Foto WMC

„Ministr financí je cizinec, primátorka je cizinka,“ rozčiloval se  minulý víkend na tržnici jeden z prodejců zeleniny. Plynule pak přecházel do útoků na Ukrajince, kteří nám prý „berou práci“. Pro tohoto pána asi neexistují žádní „dobří“ cizinci“. Právě dělení na „dobré“ a „špatné“ cizince charakterizuje období takzvané uprchlické krize v České republice. Sám Babiš mluvil několikrát o Ukrajincích jako těch dobrých, kteří se snadno asimilují do české společnosti, zatímco jeho MF Dnes vedla kampaň proti uprchlíkům a muslimům. Nezdá se, že by v České republice rostly antipatie vůči Slovákům, Babiš však dostává ochutnat vlastní xenofobní argumenty.

Marek Čaněk
Vystudoval sociologii na Středoevropské univerzitě ve Varšavě, mezinárodní vztahy na FSV UK a absolvoval doktorské studium v oboru politologie na FF UK. Věnuje se dlouhodobě regulaci pracovní migrace v České republice, postavení cizinců na trhu práce a politickým právům imigrantů. Byl ředitelem Multikulturního centra Praha.
15. 5. 17
V této sekci budeme rádi publikovat vaše texty týkající se aktuálního dění v oblasti migrace. Texty musí být ucelené a v rozsahu 1 až 3 normostrany. Texty v sekci „komentáře“ nejsou striktně žánrově vymezené, mohou být například reakcí na politické dění nebo popisem osobní zkušenosti. Publikované texty nemusí souhlasit s názory redakce. Pokud však vyjadřují rasistické či jinak diskriminační postoje nebo nesplňují základní předpoklady formální kvality, nebudou publikovány. Přečtěte si informace pro autory. Kontaktní adresa pro sekci komentářů je na migraceonline@mkc.cz.
...nahoru ▲