Návštěva Klause na Ukrajině a otázka regularizace pobytu
Otázka migrační je a bude jednou ze zásadních v česko-ukrajinských vztazích. Zmíněný článek ukazuje, že otázka legality a ilegality, pracovních podmínek a vykořisťování migrantů byla v česko-ukrajinských jednáních nastolena novým způsobem. V rámci těchto nových vztahů se tak může zlepšit nejen obraz Ukrajiny a Ukrajinců v České republice, ale také je zde určitá šance na změnu některých rigidních předpisů, nedůstojných pracovních a životních podmínek části ukrajinských migrantů a na novou bilaterální smlouvu založenou na vzájemné spolupráci a důvěře.
Konkrétně je možné zmínit, že se na české straně zvažuje možnost sjednání česko-ukrajinské smlouvy, která by se inspirovala smlouvou portugalsko-ukrajinskou. Základní myšlenka takovéto smlouvy vychází z toho, že je třeba poskytnout více legálních možností k zaměstnání pro potenciální migranty. Nelegální migrace totiž zjednodušeně řečeno vzniká za situace, kdy počet a kategorie osob hodlajících migrovat neodpovídá existujícím legálním možnostem v dané zemi. Česká republika by si tedy na základě dohody o dočasném zaměstnávání občanů vyměňovala informace s Ukrajinou o potřebách na pracovním trhu v ČR. Předvýběr pracovníků by probíhal na Ukrajině, kde by si zaměstnavatel mohl přímo vybírat pracovníky. Dá se předpokládat, že v Lidových novinách bylo míněno spíše sjednání této dohody než to, že by se opravdu v tuto chvíli chystala regularizace pobytu nelegálních migrantů.
Dlouhodobě jsou postoje k regularizacím v České republice ze strany MV a MPSV spíše skeptické. Například před rokem se Michal Meduna, (bývalý) vedoucí Odboru pro migraci a integraci cizinců MPSV, vyjádřil následovně: "Dokázali bychom přetáhnout řadu lidí z ilegality do legality, poskytnout jim kvalitnější právní postavení, o trochu lepší pozici při vyjednávání se zaměstnavatelem. Nicméně naše analýzy ukazují, že tyto kladné přínosy by byly vyváženy přínosy negativními a to zejména tím, že ti lidé v ČR popravdě řečeno nejsou ilegální bezdůvodně. Jsou ilegální zejména z toho důvodu, že pro zaměstnavatele je to … ekonomicky výhodné zaměstnat ilegálního migranta". Podle prohlášení ministra vnitra Františka Bublana na tiskové konferenci minulý pátek se o regularizaci pobytu zatím neuvažuje. Nadhození otázky regularizace pobytu Ukrajinců v České republice na schůzce prezidentů Juščenka a Klause tento týden však ukazuje, že to je téma, které by mohlo být otevřeno.
Proč stojí za to otevřít téma regularizace? Situace lidí, kteří v důsledku svého nelegálního statusu žijí v České republice ve stavu permanentní nejistoty a jejichž přístup k právům a službám je radikálně omezen, byla a stále je v české společnosti ignorována. Přitom tito lidé zde žijí vedle nás, pracují a jejich děti chodí do školy. Regularizace je humánním řešením pro lidi, kteří se nějakým způsobem a často ne úplně vlastním zaviněním dostali do nelegální situace. Pokud se nazýváme demokratickou společností, je nepřijatelné, aby tu vedle nás žili lidé, kteří nemají téměř žádná práva.