Základní práva na hranicích přímořských států jižní Evropy
Zpráva se zaměřuje na podmínky na hranicích přímořských států jižní Evropy s ohledem na nejzákladnější lidská práva, a to práva na život a práva na nenavrácení zpět do země, kde by hrozilo nebezpečí mučení, pronásledování či jiného nelidského zacházení. Informuje o dohledu na přímořských hranicích, procedurách při vyloďování uprchlíků, ale také o obecnějších tématech jako jsou politiky EU v této oblasti, či operacích koordinovaných agenturou Frontex. Zpráva zkoumá praktiky napříč pěti členskými státy EU – Kypru, Řecka, Itálie, Malty a Španělska. Poskytuje mnohá doporučení jak tvůrcům politik EU, tak i pracovníkům na úrovni členských států, ale i Evropské unie.
Zpráva vychází z dat získaných z 280 hloubkových rozhovorů s migranty, zástupci veřejné správy, rybáři, kapitány lodí a s pracovníky občanských organizací pracujících s migranty, provedených v létě a na podzim roku 2011. K prozkoumání každodenní práce kontrolních pracovníků na přímořských hranicích bylo navíc využito nezúčastněného pozorování.
V první části zprávy jsou obsažena témata týkající se kontroly na moři, především práva na život a práva na nenavrácení, ale také nutnost důstojného zacházení s osobami zachráněnými či zadrženými na moři. Druhá část zprávy se zaměřuje na to, jak je s osobami zacházeno po vylodění. Popisuje dostupnost humanitární pomoci a postup při vymáhání práva v prvních hodinách a dnech po příjezdu. Ve třetí části zprávy jsou zkoumána obecnější témata související s touto problematikou.