Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci

Iuliia Rusetska

Narodila jsem se v Mykolajivu na Ukrajině. Během rozpadu Sovětského Svazu jsem studovala ve Sverdlovském právnickém institutu (nyní Uralská státní právnická univerzita) a pracovala jako právní poradce ve Společnosti svobodných odborů města Jekatěrinburgu, kde jsem učila členy odborů pracovní právo. Po úspěšném ukončení školy jsem se vrátila do svého rodného města na Ukrajině, kde jsem pracovala jako právnička a pokračovala ve spolupráci s veřejnými organizacemi v oblasti jejich školení a ochrany zájmů u soudů. Postupem času se učitelství stalo mou hlavní činností. Se začátkem války jsem byla nucena Mykolajiv opustit. Než jsem přijela do České republiky, tak jsem 15 let vyučovala právo na vysoké škole pro budoucí právníky.

Mám pocit, že člověk by vždy měl mít právo na seberealizaci a svobodnou volbu. Pro důstojný život potřebujeme znát svá práva a možnosti, i když ne vždy považujeme za nutné je využít.

Podle mě je moderní knihovna místem multikulturní komunikace, učení a odpočinku.

V České republice jsem, stejně jako ostatní, začala vše od začátku. Práce v Městské knihovně v Praze na pozici koordinátora aktivit pro Ukrajince mi dává možnost nacházet nové možnosti, jak pomoci svým krajanům a jejich rodinám s integrací do nové společnosti.

Věřím, že pouze vzájemnou spoluprací budou knihovna a další veřejné organizace schopné trvale poskytovat komplexní pomoc imigrantům z Ukrajiny, což umožní samotným Ukrajincům pomáhat a učit se navzájem, komunikovat a odpočívat právě v knihovně. Tímto způsobem se knihovna stane komunitním místem.

Městská knihovna v Praze (všechny její 44 pobočky na území Prahy) je otevřena spolupráci (stránky https://www.mlp.cz/).

Články tohoto autora:

...nahoru ▲