Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
17. 5. 19
Zdroj: migraceonline.cz
Země: EU

Video: Co je teda zač ten „Brusel“ ?

Video: Co je teda zač ten „Brusel“ ?

Tento měsíc se věnujeme Evropské unii a roli České republiky v ní. V našem souhrnu textů, videí a infografik samozřejmě nemůže chybět příspěvek ze samotného srdce EU. Podívejte se na video, které v Bruselu natočila ředitelka Multikulturního centra Praha Zuzana Schreiberová. 

Víte, co je za mnou? Brusel!

Z internetových diskuzí by jeden získal dojem, že se jedná nějaké mytické monstrum, co nám zakazuje žárovky, tuzemský rum a pomazánkové máslo a stará se o to, aby nám sebralo co nejvíc národní suverenity a aby okurky byly zahnuté v tom správném úhlu.

Po pravdě, když jsem sem před rokem přijela poprvé, taky jsem měla docela jasnou představu. Očekávala jsem nějaký přetechnizovaný centrální mozek Unie, kde asi už evropští byrokrati rovnou létají do práce ve vznášedlech. Moloch, který nemá nic jiného na práci než rozhodovat o všech a o všem.

Z našich dějin máme zkušenost, že nás velmi snadno "schramstla" nějaká cizí velmoc. A mnoho lidí si myslí, že takovou novou velmocí je právě Evropská unie.

Je to vážně tak? Víte, co mě na Bruselu nejvíc překvapilo? Jak často tu slyším češtinu a že v každé evropské instituci tu narazím na Čechy. Nikdy si nemůžete pustit hubu na špacír a nadávat jako špaček, protože je dost pravděpodobné, že je poblíž někdo, kdo vám rozumí.

V europarlamentu máme 21 poslanců, což je dvakrát víc než Irsko, víc než Rakousko a stejně jako třeba Belgie.

Evropská unie vznikla právě proto, aby si větší stát nemohl smlsnout na menším. U jejího vzniku stály právě tři malé země Beneluxu a když chtělo přistoupit Německo, muselo prokázat, že už jej přešly všechny mocenské choutky.

EU ve spoustě věcí potřebuje reformu. Ale stejně jsem ráda, že jsme součást. EU není „o nás bez nás“ a jakou si ji uděláme, takovou ji budeme mít.

#ČeskovsrdciEvropy

 

Zuzana Schreiberová

Mgr. Zuzana Schreiberová vystudovala bakalářský obor Studium Humanitní vzdělanosti na FHS UK, kde se zabývala současnou pražskou židovskou komunitou. V navazujícím magisterském studiu Obecné antropologie se specializovala na historickou antropologii, narativní analýzu a paměťová studia. Od zaří 2015 se věnuje také pomoci uprchlíkům v rámci Iniciativy Hlavák a dalších dobrovolnických iniciativ. V organizaci koordinovala od března 2016 projekt Praha sdílená a rozdělená a od srpna 2017 je výkonnou ředitelkou a statutární zástupkyní.

17. 5. 19
Zdroj: migraceonline.cz
Země: EU
...nahoru ▲