Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci

Tisková zpráva: Musí syrské děti čekat na svého Wintona? Demonstrace za přijetí syrských uprchlíků

Praha, 16. 12. 2014 – Na Mezinárodní den migrantů 18. prosince se v Praze a Brně uskuteční demonstrace vyzývající českou vládu k přijetí desítek syrských dětí a jejich rodin. Nevládní organizace, které akci pořádají, tak reagují na rozhodnutí české vlády nemocné děti s rodinami nepřijmout. „Považujeme za velmi nešťastné, že po delším období příprav se vláda České republiky kvůli blíže nespecifikovanému riziku postavila proti původnímu návrhu ministerstva vnitra přijmout cca stovku syrských uprchlíků v rámci přesídlovacího programu,“ stojí v otevřeném dopise, který poslalo v listopadu Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty v ČR premiérovi Bohuslavu Sobotkovi. K demonstraci, která se uskuteční mezi 16. a 17. hodinou v Praze před Úřadem vlády a v Brně na Moravském náměstí, se připojila i Amnesty International.

Ta vede společně s Organizací pro pomoc uprchlíkům dlouhodobou kampaň upozorňující na syrskou uprchlickou krizi a apelující na českou vládu, aby poskytla ochranu syrským běžencům. Zatímco zařízení pro uprchlíky v některých evropských zemích jsou už přetížená, Česká republika má stále volné kapacity. V posledních letech zaznamenává rekordně nízký počet žádostí o mezinárodní ochranu. V posledních letech se jednalo o nejméně žádostí od roku 1990.

Amnesty International ČR ve spolupráci s uměleckou skupinou Spitfire Company připravila u příležitosti protestu představení zaměřené na problematiku uprchlictví „Pevnost bez hranic“. Mezinárodně známí umělci se zaměřují na fyzické, experimentální a taneční divadlo a jejich námětem jsou často silné příběhy a aktuální sociální témata.

Syrští uprchlíci

Odhaduje se, že 9 milionů Syřanů uprchlo ze svých domovů od vypuknutí občanské války v březnu 2011 a nalezlo útočiště především v sousedních zemích nebo v Sýrii samotné. Více než 3 miliony lidí uprchly do zahraničí – nejvíce do Turecka, Libanonu, Jordánska a Iráku. Pouze okolo 150 000 Syřanů požádalo o mezinárodní ochranu v Evropské unii. Kromě toho se členské státy Evropské unie zavázaly přesídlit dalších 33 000 osob, z nichž drtivou většinu přijímá Německo. Přijetí 15 nemocných syrských dětí včetně jejich rodin je tak podle organizátorů demonstrace minimálním gestem solidarity Česka, které stojí zcela stranou současné uprchlické krize ve světě a v Evropské unii.

Místo a čas konání akcí:
Praha - Demonstrace před Úřadem vlády ČR, 18. 12. 2014 16 - 17 hodin, Nábřeží Edvarda Beneše 4, Praha 1 - Malá Strana, (16:40 představení „Pevnost bez hranic“)
Brno - Demonstrace na Moravském náměstí (před kinem Scala) 18. 12. 2014, 16 - 17 hodin

Bližší informace o otevřeném dopisu českému premiérovi k nepřijetí syrských uprchlíků najdete zde.
Prohlášení k demonstraci. Informace o protestu naleznete i na Facebooku.

Eva Dohnalová, Konsorcium nevládních organizací pracujících s migranty v ČR, tel. 736 632 002
Šárka Antošová, Amnesty International sarka.antosova@amnesty.cz, tel. 725 125 020
Miřenka Čechová, Spitfire Company, mirenka.cechova@gmail.com

16. 12. 14
...nahoru ▲