Publikace nevládních organizací k novele cizineckého a azylového zákona
V současnosti je v Parlamentu ČR projednávána novela zákona o pobytu cizinců a zákona o azylu. Tato novela již vyvolala poměrně rozsáhlou diskusi. Dle svých kritiků zkomplikuje novela značným způsobem život smíšeným/binacionálním manželstvím, zhorší právní postavení žadatelů o mezinárodní ochranu/azyl a zavede celou řadu dalších opatření zpřísňující, často neopodstatněně a zbytečně, českou migrační politiku (od nutnosti všech žadatelů o vízum poskytovat své biometrické údaje po ztrátu průkazu osvědčujícího trvalý pobyt cizince v ČR v případě odhlášení z adresy pobytu v ČR). Všechna tato opatření vyvolala aktivitu celé řady nevládních organizací zabývajících se migrací a právy cizinců. Byla vydána Publikace nevládních organizací k novele cizineckého a azylového zákona, sepsána petice vyjadřující se k navrhovaným změnám a zástupci nevládních organizací vystoupí na semináři, který bude organizovaný výborem pro bezpečnost Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR a který bude věnován k vládnímu návrhu cizineckého a azylového zákona.
Publikace shrnuje připomínky koalice nevládních organizací zabývajících se migrací a právy cizinců k projednávané novele. Mezi nejzávažnější výtky patří, že by došlo ke zhoršení právního postavení binacionálních manželů a dalších rodinných příslušníků českých občanů – tito cizinci by nově nezískávali právo trvalého pobytu ihned, nýbrž až po 2 letech pobytu přechodného (nižší pobytový status), vedla by k citelnému snížení práv cizinců ze smíšených rodin v oblasti sociálních dávek a zdravotního pojištění. Byla by omezena svoboda pohybu a pobytu žadatelů o mezinárodní ochranu, a to jak v rámci tzv. letištního řízení, tak (a to dokonce neomezeně) v případě pobytu v přijímacích střediscích na území České republiky. V případě ztráty adresy by cizinec přišel i o průkaz osvědčující jeho trvalý či jiný pobyt v ČR, což by znamenalo byrokratické komplikace ztěžující cizincům život při styku s úřady, při přebírání pošty a při cestování do zahraničí. Shrnutí všech hlavních výhrad je v příloze tiskové zprávy.
Součástí aktivit dotýkajících se výše zmíněné problematiky je i Petice proti některým navrhovaným změnám v novele zákona o azylu a zákona o pobytu cizinců. Cílem petice je upozornit na negativní dopady novely na uprchlíky hledající v ČR útočiště před pronásledováním, na život cizinců v ČR, jejich rodinných příslušníků a na standardy lidských práv v ČR obecně. Hlavními iniciátory petice je Poradna pro občanství a Multikulturní centrum Praha. Možnost vyjádřit podporu cizincům a uprchlíkům trvá do počátku září 2007. Petice je adresována oběma komorám českého Parlamentu.
Koalice nevládních organizací se snaží konstruktivně napomáhat hledání vyvážené podoby migrační politiky ČR a vést konstruktivní dialog jak se státní správou, tak s legislativci. Zástupci Poradny pro občanství, Poradny pro uprchlíky a Organizace pro pomoc uprchlíkům se zúčastní panelové diskuse na semináři k vládnímu návrhu cizineckého a azylového zákona organizovaného bezpečnostním výborem PSP ČR. Seminář proběhne 21.6. ve 14,00 hod. na adrese: Sněmovní 1, místnost č. 205.
Bližší informace:
http://www.diskriminace.cz/dp-migrace/novela_191.phtml
Poradna pro občanství:
Pavel Čižinský, migrace@diskriminace.cz
Poradna pro uprchlíky:
Pavla Burdová Hradečná, hradecna@refug.cz
Organizace pro pomoc uprchlíkům:
Jaroslav Větrovský, jaroslav.vetrovsky@opu.cz
text petice s možností elektronického podpisu:
http://www.diskriminace.info/dp-petice/