Pochod proti vykořisťování migrantů ve státních lesích završil Týden za stromkaře
Přes sto lidí se sešlo v neděli 27. března 2011 před Ministerstvem zemědělství, aby žádali spravedlnost pro stovky zahraničních lesních dělníků. Pochod, který uspořádala Iniciativa za práva pracovních migrantů a migrantek a Iniciativa Ne Rasismu!, prošel centrem Prahy a byl zakončen před Ministerstvem vnitra. Demonstranti požadovali zaplacení veškeré práce „stromkařů“ a také rychlé a úplné vyšetření tohoto případu. Ten lze podle právníků, kteří zastupují bývalé zaměstnance lesnických firem, považovat i za obchodování s lidmi.
Zejména dvě firmy, které byly součástí řetězce subdodavatelů pro firmu Less & Forest, jsou v centru podezření z masivního zneužívání pracovníků. Jedná se o firmy Affumicata a Wood Servis Praha. Lesní práce probíhaly v rámci veřejných zakázek pro státní podnik Lesy České republiky, Krkonošský národní park, Národní park Šumava a další, které ve výběrovém řízení vyhrála firma Less & Forest. Zmíněné dvě firmy v průběhu pracovní sezóny v letech 2009 a 2010 zaměstnávaly na sázení stromků a další lesnické práce převážně pracovníky z Vietnamu, Rumunska a Slovenska. Slíbily jim ubytování, stravu a platy od 10 000 Kč do 20 000 Kč. Nicméně stovky z nich nakonec dostávaly buď jen zlomek ze slibovaných platů, nebo vůbec nic. Mnoho pracovníků zakusilo otřesné pracovní a životní podmínky: nedostatek jídla, dlouhou pracovní dobu, stísněné obytné prostory a zastrašování či vyhrožování násilím ze strany managementu.
Pan Tuan byl jedním z vietnamských pracovníků, kteří přijeli do Prahy, aby se zúčastnili pochodu. Ke shromáždění promluvil o vykořisťování a pracovních podmínkách, které zažil. On sám dosud nedostal zaplaceno za dvouměsíční práci. Podobně dopadl pracovník z východního Slovenska, který se pochodu nemohl zúčastnit stejně jako velká část podvedených pracovníků – už nepracují a nežijí v České republice. Organizátorům pochodu však zaslal zprávu, ve které se vyjadřuje k nespravedlnosti, která se mu stala: „Člověk si poctivě odvede svoji práci a nedostane za ni zaplaceno. A někdo jiný se na tom nenormálně obohatí.“ Jemu firma dluží 22 400 Kč. Rovněž byl přečten projev zástupce Odborového svazu pracovníků dřevozpracujících odvětví, lesního a vodního hospodářství, který odsoudil vykořisťování zahraničních pracovníků a vyzval státní podnik Lesy České republiky k převzetí svého dílu odpovědnosti za tyto případy.
Pochod zakončil Týden za stromkaře, jehož součástí byla i veřejná diskuze o vykořisťování migrantů v českých lesích a výstava v Národní technické knihovně v Praze. Cílem těchto akcí je nejen zvýšit povědomí o zneužívání zahraničních pracovníků, ale také stát na straně lidí, kteří jsou v této společnosti méně privilegovaní.
Zdroj: zapravamigrantu.cz