Orbánovo Maďarsko: I když je to u nás bída, stále buďme vděční
O Maďarsku se mluví zejména v souvislosti s tvrdou azylovou politikou nebo nestandardními kroky proti občanskému sektoru. Aktuálně doporučil Europarlament Evropské komisi, aby s Budapeští zahájila řízení kvůli vážnému ohrožení evropských hodnot. Přinášíme vám reportáž od ředitelky MKC Zuzany Schreiberové, která maďarskou metropoli navštívila v rámci setkání mezinárodní sítě SOLIDAR, v jejímž představenstvu zasedá.
„We all Visegrad countries are in the same shits, but Hungary in the deepest.“
- zástupkyně maďarské neziskové organizace zabývající se ženskými právy
Všichni zástupci opozice, občanského sektoru nebo CEU (Central European University) se shodli na tom, že v tuto chvíli je v Maďarsku pouze iluzorní demokracie a mnohé instituce jsou už jenom zástěrkou pro Orbánovu autoritářskou vládu. Projevuje se to například na zásazích proti občanské společnosti: Všechny organizace financované ze zahraničí musí být registrovány, což je ten samý zákon o „cizích agentech“, který Orbán odkoukal od Vladimira Putina.
Budou mít všichni stejný názor na migraci?
Orbánovo tažení pokračuje v boji proti nevládním organizacím zabývajícím se migrací a pomocí migrantům. Jejich financování ze zahraničí byla momentálně udělena likvidační daň 25 %. V některých případech může být pomoc migrantům trestná. A za ni být považováno třeba i šíření nezaujatých informací. Aby všichni měli na migraci ten samý názor, rozšířila vláda mezi všechny své občany propagandistický a manipulativní leták. Můžete si to představit tak, jako kdyby někdo vydával za fakta o migraci to, co si o ní myslí Miloš Zeman. Na letišti, ale i po celé zemi visely vládou placené billboardy s textem: „Když chcete žít v Maďarsku, respektujte naší kulturu.“ Pochopitelně v maďarštině, takže sdělení nebylo určené cizincům, ale místním. Hodně laciné gesto, propaganda pro maďarské voliče.
Opozice mnoho nezmůže
Opozice proti Orbánovi nemá šanci: je roztříštěná a soustředí se především na vzájemné konflikty. Jakž takž vzájemně spolupracují nevládky, ale neexistuje žádný kontakt mezi politickou opozicí, občanskou společností a univerzitami, včetně CEU. Na druhou stranu místní neziskovky umí to, co zatím české příliš nedovedou: používají velmi efektivně crowdfunding a velmi dobře pracují s pravidelnými dárci.
Zdánlivá svoboda slova zůstává zachována
Až na pár malých internetových projektů neexistují svobodná média. Tato situace opět připomíná Rusko – ano, opoziční média existují, pravděpodobně jim nehrozí nebezpečí, ale jsou skutečně slabá a nemají šanci zasáhnout kohokoliv dalšího než okruh budapešťských liberálů. Iluzorní svoboda slova tak je zachována.
Vyprázdněná politika strany Fidesz
Orbánova strana Fidesz nemá žádnou vizi, žádný program (co to jen připomíná), funguje pouze na provolání: „Uděláme to jinak!“. Což se jí vůbec nedaří. I když je už u moci osm let, stále hořekuje nad stavem zdravotnictví. Na začátku používala Fidesz i protikorupční rétoriku, došlo zde ale pouze k výměně oligarchů a korupčníků za ty, kteří jsou nakloněni Orbánovi. Fidesz má v parlamentu dvoutřetinovou většinu, takže může měnit a mění ústavu. Dlouho hledala společného nepřítele, proti kterému by mohla bojovat – útok na Charlie Hebdo a uprchlická krize pro ni byl dar z nebes. Předtím se snažila udělat veřejného nepřítele z LGBT lidí či bezdomovců.
Dosud existující ostrůvky pozitivní deviace
Každé setkání, každý rozhovor během mého pobytu v Budapešti byl zakončen prosbou o nějakou pozitivní zprávu nebo vizi do budoucna. Většinou zůstávala tato výzva bez odpovědi. Přesto i v Maďarsku je možné získat pozitivní zprávy a najít místa, která se vymykají současnému autoritářskému nastavení. Jedním z nich je Autonomní komunitní centrum Aurora, jedno ze dvou posledních prostor v Budapešti, kde se setkává opozice, nezávislá kultura a pro své aktivity zde mají útočiště menšiny, ať už Romové, cizinci nebo LGBT lidé. Je provozováno židovskou mládežnickou organizací spjatou s konzervativní (nenechte se zmást názvem, konzervativní judaismus patří k progresivním reformovaným směrům) komunitou Masorti.
Pořád jsme na tom lépe
I když je to v Čechách zejména ve světle nedávných premiérových výroků děs a bída, za dost věcí stále můžeme být vděční:
- Máme stále nezávislou veřejnoprávní televizi a rozhlas a silná liberální soukromá média.
- Naše opozice je schopná kooperace, třeba teď společně do Senátu kandidují zástupci KDU-ČSL a Zelených.
- Naše aktivistická scéna stále poměrně efektivně spolupracuje.
- Máme Brno, které je v mnoha ohledech progresivnější než Praha, aktivní občany najdeme také v krajských městech. Maďarsko je velmi centralizované: je zde Budapešť a pak dlouho, dlouho nic…
- Uvědomujeme si riziko ruských dezinformací a máme dokonce speciální oddělení na ministerstvu vnitra, které se jimi zabývá. V Maďarsku si tohle nebezpečí téměř nikdo neuvědomuje a vláda dezinformace sama šíří.