Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
3. 9. 18
Zdroj: migraceonline.cz
Země: Maďarsko

Orbán vs. CEU: Středoevropská univerzita v Budapešti pozastavuje vzdělávací programy pro uprchlíky

Orbán vs. CEU: Středoevropská univerzita v Budapešti pozastavuje vzdělávací programy pro uprchlíky

CEU (Středoevropská univerzita sídlící v Budapešti) byla nucena okamžitě pozastavit své vzdělávací programy poskytované registrovaným uprchlíkům a žadatelům o azyl – tzv. Open Learning Initiative (OLIve) včetně unijního vědeckého grantu Marie Curie týkajícího se migrační politiky ve střední a jižní Evropě.

CEU byla nucena tyto edukační programy přerušit v reakci na přijetí legislativy týkající se uprchlíků a migrace, která vstoupila v platnost 24. srpna. Tzv. balíček „Stop Soros“ kriminalizuje pomoc žadatelům o azyl a zavádí 25procentní daň na finanční prostředky ze zahraničí pro nevládní organizace. Rozhodnutí vedení univerzity následuje doporučení univerzitních daňových poradců, kteří současně zkoumají, zda dotyčné edukační programy budou spadat pod povinné 25procentní daňové odvody.

„Pozastavujeme tyto programy, zatímco čekáme na objasnění naší daňové a právní situace.  Zároveň využíváme tuto příležitost k tomu, abychom znovu zdůraznili, že programy OLIve poskytovaly vzdělávací školení pouze osobám legálně přijatým i pobývajícím v Maďarsku. Jsme hrdí na tuto práci a na náš výzkum o problematice uprchlíků a migrace v Evropě, a budeme hledat všechny možné způsoby, jak v této práci v budoucnu pokračovat,“ uvádí univerzita na svých stránkách.

3. 9. 18
...nahoru ▲