Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
22. 4. 08
Zdroj: migrationonline.cz

„Nechci mít nad sebou šéfa“: Měnící se podoba placené práce v domácnostech mezi albánskými migrantkami v Aténách

Článek se zaměřuje na zkoumání způsobů, kterými albánské migrantky pracující jako uklízečky a pomocnice v domácnosti chápou svoji práci a vytvářejí své pracovní strategie. Tento typ práce je popisován jako velmi vyčerpávající, zejména kvůli fyzickému nasazení, které vyžaduje. Avšak tvrdá manuální práce, vysoce oceňovaná v komunistické Albánii, je vnímána jako úděl všech albánských migrantů a jako jediná slušná cesta k výdělku a k „lepšímu životu“. Jak vyplývá z výzkumu, vzhledem k tomu, že se nemohou spoléhat na státní regulaci nebo pomoc odborů, uchylují se Albánky pracující v domácnostech ke dvěma hlavním strategiím, které mají zlepšit jejich pracovní pozici. První strategií jsou změny ve formě a obsahu každodenní pracovní činnosti. Druhou strategií je jejich souhlas s rozdělením práce. Toto rozdělení jim umožňuje mít jasně určené úkoly, za které odpovídají.
Celý článek (v AJ) naleznete zde.


czechmade_logo_clanky.JPG

Článek vznikl v rámci projektu "Czech Made?" Multikulturního centra Praha za podpory Evropské komise.Angeliki Athanasopoulou
Autorka je držitelkou doktorského titulu v sociální antropologii a historii. Od roku 2004 je výzkumnou pracovnicí na katedře sociální antropologie a historie na University of the Aegean v Mytiline. Od roku 2006 pracuje také jako výzkumná pracovnice v Centru pro výzkum řecké společnosti Řecké akademie v Athénách.
22. 4. 08
Zdroj: migrationonline.cz
...nahoru ▲