Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
20. 3. 17
Zdroj: migraceonline.cz

Nacionalismus ve střední Evropě

Nacionalismus ve střední Evropě

Pojem „národ“ v nacionalistickém pojetí se vrátil zpět mezi základní hesla politického slovníku a překračuje pravo-levé dělení politického spektra. Nebo nás ani nikdy neopustil?

KDY: 21. března 2017 18:00 - 20:00
KDE: Městská knihovna v Praze (Mariánské nám. 98/1)

Multikulturní centrum Praha ve spolupráci s Friedrich-Ebert-Stiftung Praha Vás v rámci cyklu Lidové školy migrace 2017 srdečně zvou na debatu na téma: Nacionalismus ve střední Evropě.


Omlouváme se, online stream nebude z technických důvodů k dispozici, bude však záznam debaty, který zveřejníme u akce na facebooku a zde na migraceonline.cz


 • Můžeme koncept „jednotného národa“ smést v globalizovaném světě ze stolu jako vyhořelý myšlenkový nebo ideologický konstrukt, nebo se máme znovu začít bát nacionalistické rétoriky o potřebě jednotného svazku národa, kultury a území?
 • Jsou nacionalismy ve střední Evropě něčím typické nebo nové? V čem se liší situace v Maďarsku, Česku či jinde ve střední Evropě?
 • Jaké kategorie odlišnosti ve stylu „my a oni“ vytváří současný nacionalismus?
 • Jaká je souvislost mezi útoky na feministické postoje a růstem nacionalismu?
 • Představuje nacionalismus v současnosti nejsilnější kritiku ekonomické globalizace?

 

Na tyto a podobné otázky budeme hledat odpovědi spolu s našimi hosty:

 • Blanka Nyklová – socioložka, Sociologický ústav AV ČR

  Ačkoliv se v českých zemích v rámci národního obrození otázka emancipace národa spojovala s emancipací žen a do určité míry ji podporovala, v současné době má vzestup nacionalismu ve vztahu k feministickým otázkám opačný náboj. V řadě zemí (Maďarsko, Polsko) dochází k pokusům omezovat či přímo rušit možnost žen svobodně rozhodovat o vlastním těle. Ženy a jejich svoboda jsou označovány za součást problému, který má nacionalismus údajně řešit. Emancipace v nacionalistické perspektivě došla prostě příliš daleko (ať už to má znamenat cokoliv). Zároveň jsou feministická témata v některých případech zneužívána pro propagaci extremistických postojů v rámci rétoriky o "ochraně našich žen". Jak vypadá situace v ČR? Mají útoky na genderová studia, feministické postoje a neziskové organizace své kořeny v nacionalismu nebo jde spíše o využití již přítomných argumetnačních strategií pro jiné účely? Těmito a dalšími otázkami se budeme v debatě zabývat.

 • Csaba Szaló - sociolog, Fakulta sociálních studií Masarykovy univerzity

  Nacionalismus nás nikdy neopustil. Pompézní a banální státní nacionalismus je dlouho každodenní součástí politického života. Radikální nacionalismus se však dnes znovu stává živnou půdou rebelství. Nacionalistická rétorika jednoty přepisuje všechny kulturní a politické odlišnosti šifrou přítele a nepřítele. Proto vidí radikální nacionalisté život jako nelítostní boj v němž podněcování nenávisti je běžným a užitečným nástrojem stmelování kolektivu. Současný radikální nacionalismus získává symbolickou moc mimojiné díky tomu, že nastiňuje odlišnosti “my a oni” v podobě “domácí vs. cizinci” jako součást projektu sociální spravedlnosti.

Následnou debatu moderuje Tomáš Samek
Vstup zdarma, fb akce zde

20. 3. 17
Zdroj: migraceonline.cz
...nahoru ▲