MKC Praha zve na kulatý stůl o dopadech pandemie na zaměstnávání zahraničních pracovníků
Proměny pracovního trhu, zaměstnávání zahraničních pracovníků i dopady pandemie. O tom všem budou zástupci neziskových organizací, byznysu i akademické sféry diskutovat na kulatém stole projektu Sirius „Challenge is the New Normal“.
Přinesla pandemie změny na pracovním trhu? Nebo se jen urychlilo to, co již nějakou dobu probíhalo? Jak se krize projevila na zaměstnávání zahraničních pracovníků? Období pandemie zvyšuje požadavky na adaptabilitu a flexibilitu. V čem nás mohou inspirovat ty nejlepší adaptační a integrační programy?
Událost se uskuteční 11. 2. 2021 od 10.00 do 12.30 hodin prostřednictvím platformy Zoom. Odkaz získáte po registraci zde.
Pracovním jazykem události bude angličtina s možností simultánního tlumočení do češtiny.
Program kulatého stolu
10.00–10.10 Přivítání a warm-up (Zuzana Schreiberová, Simone Baglioni)
10.10–10.20 Úvodní slovo: Anna Dumont – vedoucí odboru integrace na pracovní trh, Ministerstvo práce a sociálních věcí
10.20–10.50 Tomáš Erwin Dombrovský – analytik pracovního trhu, LMC Czech Republic
Co nám o proměnách pracovního trhu mohou říci čísla a statistiky? Jaké jsou důsledky pandemie Covid-19? A jak by bylo možné postupovat, abychom se s nimi zvládli vyrovnat?
10.50–11.20 Karel Čada, Olga Gheorgiev, výzkumný tým projektu Sirius, FSV UK
Prezentace představí hlavní výstupy výzkumu Sirius v České republice, který se zabýval přístupem migrantů, uprchlíků a žadatelů o azyl na trh práce. Poté se přesuneme k diskusi o situaci zahraničních pracovníků během pandemie Covid-19 i o tom, jak na ni oni sami reagovali.
11.20–11.40 Valery Senichev – psycholog a kariérový poradce, Educamp.cz
Prezentace představí projekt „Ateliér talentů", který pomáhá určitým skupinám klientů. Diskuse se bude týkat i otázky, zda mohou být takové projekty obohacující i pro samotné neziskové organizace. Na závěr prezentace se zamyslíme také nad kritickými body a poučením z praxe.
11.40–12.00 Hrishabh Sandilya, zakladatel a vedoucí Project Phoenix, Kypr
Změny, které přinesla do Evropy pandemie Covid-19 budou vyžadovat nové přístupy v začleňování migrantů a sociální inovace. Zkušenost týmu Phoenix Project může ukázat, jakou cestou se vydat.
12.00–12.15 Dagmar Císařovská, Communication Manager, ExxonMobile
V pražské pobočce ExxonMobile společně pracuje 85 národností. Jaké integrační a adaptační programy mají k dispozici, aby se zahraničním pracovníkům usnadnil start v nové zemi? Jak je podporována inkluze a diverzita?
12.15–12.30 Kvido Štěpánek – filantrop, zakladatel a výkonný ředitel Isolit Bravo s.r.o., Bronislava Barošová – dobrovolnice a organizátorka humanitární pomoci
Když se v březnu uzavřely hranice, oblékl majitel firmy Isolit Bravo Kvido Štěpánek montérky a zaskočil za chybějící zahraniční pracovníky ve výrobě. O této zkušenosti i o tom, co pro něj v současné společenské atmosféře znamenalo vypravit pomoc uprchlíkům do Řecka, promluví spolu s dobrovolnicí a organizátorkou pomoci Bronislavou Barošovou.