Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
12. 6. 15
Zdroj: migraceonline.cz

MIPEX 2015: Česká republika upírá přístěhovalcům prostor k politické angažovanosti

MIPEX 2015: Česká republika upírá přístěhovalcům prostor k politické angažovanosti
V pondělí 15. 6. dojde v Praze ke zveřejnění hodnocení integrační politiky ČR podle indexu MIPEX. Čísla zazní na konferenci STRATEGICKY NA INTEGRACI pořádané Multikulturním centrem Praha. Podle expertů se od posledního měření nepodařilo v začleňování cizinců dosáhnout významných pokroků, alarmující je stav u možností politické participace.

Česká republika neumí v řadě oblastí efektivně pracovat s přistěhovalci. Vyplývá to z odborných studií MIPEX (www.mipex.eu), které prověřují politiky integrace imigrantů v EU a dalších státech po celém světě. Výsledky široce uznávaného měření ukazují na dlouhodobě nejhorší situaci v oblasti politické participace.

Před čtyřmi lety skončila ČR podle indexu v oblasti politické participace na předposledním místě. Odborníci tvrdí, že vyloučení cizinců z politického života v ČR přetrvává. “Přistěhovalci u nás stále nejsou považováni za potenciální spoluobčany. Nemohou prosazovat své zájmy a nedostávají ani prostor k zapojení do veřejného dění,” říká ředitel Multikulturního centra Praha Marek Čaněk.

Dosud neveřejné výsledky hodnocení od indexu MIPEX za rok 2015 jeho slova potvrzují. Přistěhovalci nemohou volit a kandidovat ani na lokální úrovni, nesmějí vůbec vstupovat do politických stran a postrádají silnější institucionální zastoupení. „Alespoň k dílčím zlepšením však došlo. Cizinci si například mohou ponechat dvojí občanství,“ dodává Čaněk.

Snahy o výraznější pozitivní změny nicméně zatím úspěšné nebyly. “Ministr Dienstbier i ombudsmanka Šabatová se vyslovili pro volební právo cizinců s trvalým pobytem na místní úrovni i pro členství cizinců v politických stranách. Nakonec se ale nepodařilo prosadit nic,” lituje Martin Rozumek, ředitel Organizace pro pomoc uprchlíkům.

Konference STRATEGICKY NA INTEGRACI

Právě indexem MIPEX, otázkou účasti cizinců na rozhodování a obecněji tématem integračních opatření na místní úrovni se zabývá projekt Multikulturního centra Praha Na práci v ČR, v jehož rámci se uskuteční mezinárodní konference STRATEGICKY NA INTEGRACI: evropské přístupy a role českých měst.

Konat se bude 15. června od 9:00 v prostorách ERA SVĚT na adrese Jungmannovo námestí 767, Praha 1. Interaktivní konferenci bude možné sledovat také online skrze video streaming, přenos poběží na sociálních sítích.

V dopoledním bloku se účastníci dozvědí přesné výsledky indexu MIPEX 2015 pro ČR. Jak rozvinuté jsou tuzemské integrační politiky ve srovnání s dalšími státy? Jak velký je prostor ke zlepšení v rodinné, vzdělávací či antidiskriminační oblasti? A co všechno stojí přistěhovalcům v cestě při snaze získat trvalý pobyt nebo občanství?

Další část konference je věnována debatě o tvorbě integračních strategií na lokální úrovni. Jak získávat a využívat názory cizinců na veřejné záležitosti? Lze umožnit cizincům účast na rozhodovacím procesu? Nabízí v tomto ohledu inspiraci participační přístupy ze zahraničí?

Na odpoledne jsou připraveny tři workshopy na téma strategického plánování integračních aktivit. Nakolik je při strategickém plánování důležité pracovat s analytickými daty a jak je získat? Jaké jsou možnosti mapování potřeb i potenciálu cizinců? A co může dělat samospráva pro zlepšování komunitních vztahů?

Během dne vystoupí uznávaní odborníci, zástupci samospráv, Poslanecké sněmovny i zahraniční hosté. Video přenos z dopoledního programu konference bude k dispozici na YouTube, celý den bude probíhat zveřejňování aktualit na účtech MKC Praha na Facebooku i Twitteru.

YouTube video stream: https://www.youtube.com/watch?v=7bKe_aCKF8Q
Twitter online stream: https://twitter.com/mkc_praha
Hashtagy: #MKC_Praha ; #MIPEX2015
Facebook online stream:  www.facebook.com/MKCPraha

Pro další informace pište a volejte:

Václav Voslář
Kontakt pro média
Tel.: +420 721 247 674
E-mail: public@mkc.cz

Tereza Freidingerová
Koordinátorka konference
Tel.: + 420 777 447 12512. 6. 15
Zdroj: migraceonline.cz
...nahoru ▲