Institut pozvání v ČR - anketa
Na tuto malou anketu odpověděli Klára Schirová z mezinárodní neziskové organizace CEE Bankwatch Network a Marcel Winter ze společnosti WMC a Česko-vietnamské společnosti. Budeme rádi publikovat i další zkušenosti jednotlivců, rodin, firem a dalších. Pošlete nám je, prosím, na email support@mkc.cz (Matouš Bořkovec).
1. CEE Bankwatch Network
2. WMC a Česko-vietnamská společnost
1. Zkušenosti CEE Bankwatch Network se
zvaním cizinců do ČR
Klára Schirová
Mezinárodní nezisková organizace CEE Bankwatch Network jedná s cizineckou a pohraniční policií České republiky od počátku svého působení v roce 1995. Každoročně zařizuje téměř desítku pozvání pro své zaměstnance, kolegy a účastníky konferencí a dlouhodobě se potýká s problémem souvisejícím s nejednoznačnou legislativní úpravou a jejím různým výkladem ze strany úředníků cizinecké policie.
Zákon č. 326/1999 Sb., který upravuje postup fyzických a právnických osob při pozvání cizinců do ČR, nespecifikuje postup pro neziskové subjekty. Zákon je rozveden do konkrétního postupu v sekci „Informace o pozvání k návštěvě do České republiky“ na webových stránkách Policie České republiky, Ředitelství služby cizinecké a pohraniční policie (http://www.mvcr.cz/rady/cizinci/info.html#5). Zde se zdůrazňuje, že zvoucí právnická osoba nepředkládá prostředky potřebné k zajištění pobytu zvaného cizince na území ČR. Na neziskovou organizaci je pohlíženo jako na právnický subjekt, mělo by tedy stačit, pokud předloží pouze vyplněný tiskopis pozvání.
I přes poměrně jednoznačné znění zákona i pokynů se však CEE Bankwatch Network opakovaně stalo, že její žádost o pozvání byla zamítnuta na základě toho, že organizace nedodala dokument, o němž nebyla zmínka ani v zákoně ani v pokynech cizinecké policie. Během roku 2004 úředníci požadovali, aby Bankwatch mimo jiné předložila:
registraci neziskové organizace v obchodním rejstříku (ne starší 180 dnů)
registraci neziskové organizace na Ministerstvu vnitra ČR (ne starší 180 dnů)
statut neziskové organizace
doklad o přidělení IČO (ne starší 180 dnů)
výpis z účtu organizace (ne starší 180 dnů)
Úředníci nebyli konzistentní, pokaždé požadovali jiné dokumenty, což dokazovalo buď jejich nedostatečnou znalost nebo mylnou interpretaci zákona. Když zástupce organizace poprosil úřednici, aby zavolala nadřízeného, byla jeho žádost zamítnuta s tím, že nadřízený není momentálně dostupný. Na základě těchto neblahých zkušeností CEE Bankwatch Network požádala Oblastní ředitelství služby cizinecké a pohraniční policie Praha o vyjasnění postupu při žádání o pozvání ze strany neziskové organizace. V dopise z 16. března 2004 ředitel Plk. JUDr. Milan Kocík informoval CEE Bankwatch Network o tom, že nezisková organizace v případě žádosti o pozvání:
Vyplňuje tiskopis pozvání, v němž uvede „svůj název, sídlo a identifikační číslo a pozvání opatří svým razítkem, pokud je k dispozici, a jménem, příjmením a podpisem oprávněné osoby (statutárního orgánu)“.
K ověření skutečností uvedených v § 180 odst. 2 zákona č. 326/99 Sb. je nutno předložit doklad o založení společnosti (organizace).
V případě, že žádost není podávána osobně jednatelem společnosti, je třeba plná moc, zplnomocňující jinou osobu k zastupování společnosti. Předkládané doklady musí být originály, nebo notářem ověřené kopie.
K žádosti je nutno přiložit správní poplatek - kolkovou známku v hodnotě 200 Kč.
Všechny doklady se po ověření pozvání vrací podavateli, nevrací se pouze plná moc v případě pozvání jinou osobou, než je jednatel společnosti.
V dubnu 2004 obdržela Bankwatch telefonát od zaměstnance Oblastního ředitelství služby cizinecké a pohraniční policie Praha, který upřesnil, že spolu s výše uvedenými doklady musí nezisková organizace předložit dokument, který dokazuje, že zplnomocňující osoba je jednatelem organizace (např. zápis z volné hromady jmenující výkonného ředitele). Tento zaměstannec také přislíbil, že provede aktualizaci online pokynů pro získání pozvání, aby byly k dispozici dalším neziskovým organizacím. Bohužel tak ještě neučinil.
CEE Bankwatch Network naposledy žádala o pozvání 1. února 2007. V tomto případě stačilo, aby vyplnila formulář a předložila notářsky ověřenou kopii plné moci a doklad o tom, že zplnomocňující osoba je jednatelem organizace.
O udělení pozvání, které žádají neziskové organizace, by neměla rozhodovat benevolence úředníků, nýbrž jasné a veřejně dostupné pokyny, vyplývající ze zákona. Cizinecká policie by se v zájmu vylepšení svého fungování měla postarat nejen o jejich propagaci, ale také o založení kontrolního mechanismu, nejlépe interního ombudsmana, který bude prošetřovat stížnosti a odhalovat případná pochybení úředníků. Jistě to prospěje jak efektivitě práce v této instituci, tak k nápravě jejího značně pošramoceného obrazu v očích veřejnosti
Odkaz: www.bankwatch.org
2. Vietnam – priorita ČR?
Marcel Winter, WMC a Česko-vietnamská společnost
Usnesením vlády České republiky číslo 1569 ze dne 7. prosince 2005 se stal Vietnam prioritním exportním teritoriem ČR. Letos proto otevře svoji kancelář v Hočiminově městě česká vládní agentura na podporu obchodu Czech Trade. Díky svým 35 návštěvám Vietnamu v posledních letech jsem však zjistil, že vietnamští podnikatelé odmítají letět do ČR a raději letí do Německa, Polska nebo Maďarska. Víza do těchto zemí získají v Hanoji prakticky za týden, zatímco na vízum do ČR čekají 1,5 až 3 měsíce. Požaduje se po nich mnoho dokladů, které musí před svou návštěvou vyřídit u cizinecké policie v ČR a za vystavení víza v Hanoji zaplatí přes 100 USD. Naši podnikatelé zaplatí v Praze za vízum do Vietnamu jen 700,- Kč a pokud mají pozvání z Vietnamu ověřené vietnamskou cizineckou policií, do týdne dostanou vízum. Mohou získat i celoroční vízum. Znám případ, kdy solidní podnikatel z Hanoje musel doložit i originál objednávky ubytování v českém hotelu a jako majiteli firmy mu na výslovnou žádost konzulárního oddělení našeho zastupitelského úřadu v Hanoji jeho podřízený pracovník musel podepsat schválení služební cesty do ČR K odstranění těchto závažných nedostatků, které omezují vzájemnou hospodářskou spolupráci ČR s Vietnamem je nutné personálně posílit konzulární oddělení velvyslanectví ČR v Hanoji a legislativně zavést pro solidní vietnamské podnikatele a investory víza na 1 až 3 roky. Kdo neumí rozeznat majitele soukromé firmy s 50, 500, 3000 nebo 9000 zaměstnanci od chudého zemědělce, který chce do ČR emigrovat, nemůže pracovat v diplomatických službách. Bude žádoucí, aby se o vystavení víz solidním vietnamským podnikatelům přičinil i obchodní rada Zastupitelského úřadu ČR v Hanoji. Ten by se měl věnovat výhradně podpoře exportu, investic a spolupráce našich a vietnamských podnikatelů a neměl by být pověřován jinými úkoly, například doprovázením delegací našich poslanců při jejich pobytu ve Vietnamu. Pak se stává, že ani nestihne návštěvu našich vystavovatelů na veletrhu v Hanoji nebo aktualizovat obchodní informace na internetových stránkách velvyslanectví (www.mzv.cz/hanoi - poptávky po zboží a službách), MZV ČR by mělo urychleně zvýšit počet pracovníků na velvyslanectví v Hanoji, když jsme před lety zrušili generální konzulát v Hočiminově městě, ve kterém výborně působila obchodní komise. Vždyť Vietnam je exportní prioritou ČR, nebo snad ne?
Odkazy:
www.wmc-winter.cz,
www.cvs-praha.cz