15 vánočních tipů na filmy o migraci a multikulturní společnosti
Máte po krk sledování stále stejných pohádek v televizi a přemýšlíte, jak vyplnit volný čas v období svátků? MKC přichází se svým už tradičním svátečním kulturním průvodcem: tentokrát se věnuje dokumentům i hraných filmům, které se týkají migrace a multikulturní společnosti. Tipy na filmy pocházejí od pracovníků a pracovnic MKC, rozhodně se nejedná o vyčerpávající seznam. Pokud chcete podobné filmy vidět i na velkém plátně, přijďte 10. a 11. února do kina Ponrepo na další ročník festivalu filmů o migraci MigFilm.
Dokumenty
1. Ženy odvedle (ČR, 2016)
Čtyři ženy, čtyři životní osudy, které ovlivnila válka. Film zachycuje výpovědi migrantek, které v 90. letech utekly z válkou rozvrácené Jugoslávie do České republiky. Skrze osobní vzpomínky a vyprávění zprostředkovává jejich životní příběhy, od útěku z Bosny a Hercegoviny, přes těžké hledání práce a boj o přežití v cizí zemi, po bilancování toho, jak nový život proměňoval jejich rodiny i sociální postavení. Celý snímek můžete zhlédnout na YouTube.
2. Zapomenutý Elis Island (2008, USA)
V dokumentu z roku 2008 máme možnost se podívat do rozlehlé, nyní opuštěné nemocnice pro imigranty na Ellis Islandu. Během největších přistěhovaleckých vln do USA se zde léčily desítky tisíc lidí, narodilo se zde 350 dětí a nejméně desetkrát tolik osob tady zemřelo. Zapomenutý Ellis Island je silnou připomínkou toho nejlepšího – a nejhoršího – jednání Ameriky se svými novými občany. Celý snímek můžete zhlédnout na YouTube.
3. Bo Hai (ČR, 2017)
Režisér vietnamského původu Dužan Duong ve své nové dokufikci pokračuje v portrétování života Vietnamců v české společnosti. Civilní příběh vypráví o mladíkovi, který pomáhá svému otci s prací ve večerce. Film na každodenních situacích ukazuje, jak mladí Vietnamci žijící od dětství v České republice ztrácejí kontakt s kulturou svých rodičů, ale zároveň se nemohou stát plnohodnotnými členy české společnosti. Film můžete zhlédnout na dafilms. cz.
4. Standing on the Edge of the World (Kanada, 2012)
César, Félou a Érik se několikrát pokoušeli dostat do Evropy, ale zůstali vězet ve městě Bamako v africkém Mali. Ač byli deportováni, stále si jdou za svým snem. Amih je pevně odhodlaná uniknout nenaplňujícímu životu a vytvořit lepší budoucnost pro sebe i pro své děti. Film zachycuje lidi, kteří mají stejné touhy a sny jako my: chtějí lepší život, chtějí žít podle svých představ. Film můžete zdarma zhlédnout na dafilms.cz.
5. Rumunští Češi (ČR, 2000)
Malebný, poetický, ale neobyčejně tvrdý život v zapadlých horských vesničkách rumunského Banátu – tak by se dal charakterizovat současný osud Čechů, kteří před 150 lety opustili svou vlast, aby se usadili v nové zemi. Dnes zápasí o svou národní identitu, s extrémními přírodními podmínkami banátských hor i s následky socialistické éry v Rumunsku. Film můžete zhlednout na YouTube.
6. Chuť cementu (Libanon / Německo / Sýrie / Katar / Spojené arabské emiráty, 2017)
Poetický dokument je elegií za Blízký východ, kde se beton přelévá po regionu s tím, jak stále znovu povstávají budovy ničené válečným běsněním. Vůně a chuť cementu jsou pro vypravěče zároveň vzpomínkou na otce, odjíždějícího za prací do sousední země, i děsivým zpřítomněním devastovaného domova.
7. V Mosulu (ČR, 2018)
Blízkovýchodní reportérka a dokumentaristka Jana Andert se na podzim roku 2017 vydala do Mosulu okupovaného bojovníky Islámského státu. S elitní jednotkou irácké armády Golden Division osm měsíců riskovala život v prvních liniích bitvy. Za tu dobu uvykla střelbě a výbuchům raket, zažila exploze sebevražedných atentátníků i aut napěchovaných výbušninami a byla po boku rodinám truchlícím za své zemřelé, ať už to byli muži, ženy, či děti.
Hrané filmy
1. Když se rozednívá (Srbsko / Francie / Makedonie, 2012)
Profesor hudby se v pozdním věku dovídá o svém židovském původu. Prostřednictvím jeho pátrání po vlastní minulosti odhalujeme historii holocaustu v Bělehradu i osudy současné židovské a romské komunity. Výjimečný pohled soudobé kinematografie exjugoslávského prostoru na druhou světovou válku nerekonstruuje minulost, ale hledá její stopy v přítomnosti.
2. Almanya - vítejte v Německu (Německo, 2011)
Příběh tohoto snímku, jehož univerzální srozumitelný humor vyrůstá z nedorozumění způsobených kulturními odlišnostmi a z pokusů o nalezení odpovědi na to, co zakládá národní identitu, je dovedně utkán ze dvou vzájemně se prolínajících časových linií. V té první, zasazené do současnosti, se divák seznamuje s rodinou Yilmazových v jejich německém domově právě ve chvíli, kdy stařešina rodu, dědeček Huseyin, naléhá na ostatní, aby se s ním o prázdninách vypravili do rodného Turecka. Druhá linie sleduje osudy mladého Huseyina v daleké Anatolii, jeho odchod do Německa, kam v roce 1964 dorazil jako miliontý první gastarbeijtr, a postupnou adaptaci – ne-li přímo asimilaci – jeho rodiny v novém prostředí.
3. Dům z písku a mlhy (USA, 2013)
Kathy Nicol (Jennifer Connelly) je mladá žena, která se zoufale pokouší nalézt nový smysl života poté, co se vymanila ze závislosti na alkoholu. Vinou úředního omylu a lhostejnosti je vystěhována z malého bungalovu v Severní Kalifornii, který pro ni představoval poslední životní jistotu - bezpečný domov. Kathy se ocitá bez střechy nad hlavou a bez pomoci: dům má být hluboko pod cenou prodán v aukci. Mladá žena hledá způsoby, jak tomu zabránit. Jejím protivníkem se stává muž, který má stejně jako ona silné důvody pro to, aby dům získal: íránský imigrant Behrani (Ben Kingsley), bývalý plukovník íránského letectva, který po útěku z vlasti marní své schopnosti ponižující prací, aby manželce Nadi (Shohreh Aghdashloo) a synkovi Esmailovi (Jonathan Ahdout) zajistil alespoň odlesk dávné prosperity. Dům je pro Behraniho zhmotněním amerického snu, o jehož naplnění nepřestával snít. Kathy se však odmítá vzdát bez boje...
4. Samba (Francie, 2014)
Samba se do Francie přistěhoval před deseti lety ze Senegalu. Pracuje načerno v různých zaměstnáních a doufá, že brzy dostane povolení k trvalému pobytu. Jeho neradostná rutina se změní, když potká Alice – manažerku, která trpí syndromem vyhoření a dobrovolnickou prací se snaží dát svůj život zpátky dohromady. Brzy mezi nimi vznikne křehké pouto. Jejich vztah se však nesetkává s pochopením okolí: Sambův strýc synovce varuje, že jej žena opustí, jakmile bude psychicky zase v pořádku, a Aliciiny kolegyně jí zase vyčítají, že si od klienta neudržela profesionální odstup.
5. Cigán (Slovensko, 2011)
Adamovi, čtrnáctiletému romskému chlapci z osady, zabijí otce. Matka po pohřbu dlouho netruchlí. Chce zabezpečit děti, a tak se provdá za otcova bratra – zloděje a lichváře Žiga. Adamovi se ze dne na den změní život. Pomáhá matce, stará se o sourozence a snaží se je ochránit před Žigovým vlivem. Má jen dvě radosti – boxerský trénink a černookou Julku. Když matku odvezou do porodnice, otčím vtáhne Adama a jeho bratry do svých pochybných kšeftů. Při jedné krádeži chlapce zadrží policie a před vězením je zachrání jen to, že nejsou plnoletí. Adam postupně ztrácí všechny jistoty. Pokouší se uniknout z beznadějné situace, ale jeho snaha končí tragicky.
6. Příběh z Brooklynu (Irsko / Velká Británie / Kanada, 2015)
Když se mladá dívka z naprostého zapadákova přestěhuje do jednoho z největších měst na světě, čeká na ni docela silný šok. A přesně to se v padesátých letech minulého století přihodilo Eilis (Saoirse Ronan), kterou k takovému dobrodružství přiměje starší sestra, jež si pro ni přeje o něco lepší budoucnost, než jakou by bylo další živoření v Irsku. Ocitá se tak v cizím světě, připadá si jako ve vyhnanství a podléhá stesku po dosavadním životě v rodném Enniscorthy, ale poté, co se seznámí s pohledným italským dělníkem, stýskání po domově pomalu mizí. Pak ale přijde událost, kvůli které se musí vrátit zpět do rodného Irska, kde je vtažena zpět do svého předchozího života, a i zde potkává novou lásku. Dostává se tím mezi dva hlasy vlastního srdce a musí se rozhodnout mezi světem, z něhož pochází, a světem, kde si může splnit svůj sen.
7. Barva vítězství (Kanada / Německo / Francie, 2016)
Jesse Owens (Stephan James) se jako první z rodiny dostal na vysokou školu. Tam si ho brzy všimne atletický trenér Larry Snyder (Jason Sudeikis) a Jesse se stane běžeckou hvězdou. Cesta za snem stát se největším atletem v historii ho však přivede k velkému morálnímu dilematu: Má se účastnit Olympijských her 1936 v nacistickém Německu, kde Hitler uskutečňuje svou vizi nadřazenosti árijské rasy?
8. Sin Nombre (Mexiko / USA, 2009)
Sedmnáctiletý Casper patří k mexickému pouličnímu gangu Mara Salvatrucha, pro jehož členy je nejvyšší hodnotou smrt příslušníka gangu soupeřícího. Osudová náhoda jej svede dohromady se stejně starou Sayrou, která se spolu s otcem a strýcem snaží přejet na střeše vlaku z rodného Hondurasu přes Mexiko do vysněných USA. Debutující režisér Fukunaga umně mísí různé žánry, od thrilleru přes sociální drama na téma ilegální imigrace až po love story a western, aniž by v kterémkoli z nich působil nevěrohodně.