Nebezpečná práce bez zdravotního a nemocenského pojištění i bez písemné pracovní smlouvy, nevyplácení mzdy, ubytování v izolaci, vyhrožování. I takovým podmínkám čelí na pracovištích v České republice někteří občané Evropské unie. Všichni občané států EU by přitom podle platné legislativy měli mít na trhu práce v zemích EU v zásadě rovné podmínky.
Seminář se zejména zaměří na zlepšení vymahatelnosti pracovního práva (role inspekce práce a dalších institucí) zvyšování informovanosti zahraničních pracovníků a pracovnic anebo stanovení odpovědnosti uživatele v subdodavatelských vztazích.
Na expertní seminář a diskusi zveme zástupce a zástupkyně státní správy, zaměstnavatelů, odborových organizací, nevládních organizací pracujících s migranty, akademických institucí, jakož i samotné zahraniční pracovníky a pracovnice.
Program:
9:45 – 10:00
registrace účastníků a účastnic
10:00 – 11:30
představení policy paperu a panelová debata
Marek Čaněk, Ph.D., ředitel, MKC Praha
Mgr. Pavel Čižinský, právník, MKC Praha
Mgr. Hana Lupačová, právnička Oddělení justice, migrace a financí, Kancelář veřejné ochránkyně práv
JUDr. Jaroslav Stádník, ředitel odboru odvolacích a správních činností v oblastech zaměstnanosti, Ministerstvo práce a sociálních věcí
Ing. Jana Bělíková, inspektorka, Státní úřad inspekce práce
Mgr. Christo Bjalkovski, sociální pracovník, Diakonie ČCE
další diskutující budou upřesněni
11:30 – 11:45
přestávka na kávu
11:45 – 13:00
pokračování diskuse policy paperu
Po ukončení oficiálního programu Vás zveme na drobné občerstvení.
V případě
zájmu prosíme o registraci na e-mailu: sara.vidimova@mkc.cz. Na základě registrace Vám bude zaslán policy paper, který
bude sloužit jako podklad pro diskusi v rámci semináře.
Seminář a koná se v rámci projektu LABCIT (Labour citizenship - Pracovní občanství), který se zaměřuje na pracovněprávní normy EU a jejich dodržování v praxi a je spolufinancován z grantu Evropské komise v rámci programu Evropa pro občany.