Portál pro kritickou diskuzi o migraci v České republice
a v zemích střední a východní Evropy

Nová xenofobie

Nenávist k muslimům a Židům v současné Evropě. S prof. Pavlem Baršou v Ústřední Městské knihovně v Praze.

Nejste z Prahy? Sledujte online.

VZHLEDEM K NAPLNĚNÍ KAPACIT SÁLU JIŽ NENÍ MOŽNÉ SE REGISTROVAT.
Omlouváme se všem, kteří se přednášky chtěli zúčastnit. Je možné, že někteří registrovaní zájemci nedorazí, a tak se mohou uvolnit místa ještě před samotným začátkem přednášky. Děkujeme za pochopení.

Přednášku ale můžete sledovat ONLINE.

Od konce 19. století bylo v Evropě zavrhování určitých lidí jako cizích podepřeno poukazem k tomu, že patří k jinému etniku či rase než většinový národ. Paradigmatickou podobou této "staré" xenofobie byly různé formulace tzv. židovské otázky. Od konce osmdesátých let minulého století formulují někteří vládní experti, politici a mediální intelektuálové západoevropských zemí otázku muslimskou. Stigmatizována již není (reálná či imaginární) příslušnost k jinému etniku či rase, ale k jinému náboženství či civilizaci. Až do vyvraždění většiny evropských Židů byl antisemitismus jednou z legitimních pozic ve veřejném a politickém prostoru a neměli na něj ani zdaleka monopol pouze extrémní strany typu Hitlerovy NSDAP.

Podobně není ani současná islamofobie výlučným atributem populistických stran (jako je Národní fronta Mariny Le Penové ve Francii či Strana svobody Geerta Wilderse v Holandsku), ale prostupuje nezanedbatelnou částí evropského politického mainstreamu. Na případu Francie rozvede přednáška hlavní rozdíly a podobnosti mezi starou a novou xenofobií i proměnu evropského populismu, která je spjatá s ústupem první a nástupem druhé. Zároveň připomene, že antisemitismus zcela nezmizel, ale byl pouze vytlačen na okraj, kde oslovuje ty, kteří se cítí vyloučeni - sociálně, kulturně či politicky - z hlavního proudu evropské kultury, včetně některých z těch, na něž míří nová xenofobie.

LSM_pozvanka_nova-xenofobie_NAHLED-03.jpg

Více o cyklu Lidové školy migrace na https://migraceonline.cz/lidovaskolamigrace

datum: 3. června 2015 (středa) 18:00
místo: Ústřední knihovna Městské knihovny Praha - Klubovna, Mariánské náměstí 1, Praha 1
pořádá: MKC Praha


PondělíÚterýStředaČtvrtekPátekSobotaNeděle
1
2
34567
 
      
  
891011
12
13
14
   
     
      
1516171819
20
21
 
      
2223242526
27
28
  
      
29
30
31
      
...nahoru▲   

Kontakt

Multikulturní centrum Praha
Náplavní 1
120 00 Praha 2

Tel: (+420) 296 325 345
E-mail: migraceonline@mkc.cz

DoporučujemeSponzoři

Partneři

Webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect