Zpravodaj Evropského integračního portálu
26. února 2020, vydání 127
Jak Evropané pohlíží na integraci?
OECD ve svém 238. pracovním dokumentu shrnuje výsledky šetření 2017 Special Eurobarometer.
Klíčové nálezy:
- Mezi občany zemí EU panuje (překvapivá) shoda v tom, co je pro integraci nejdůležitější: zvládnutí jazyka a osvojení si způsobu života hostitelské společnosti, přispívání do systému sociálního zabezpečení.
- Menší shoda panuje nad bariérami integračního procesu a způsoby, jak je řešit, a také nad otázkou, zda sami imigranti vynakládají pro svou integraci dostatečné úsilí. Názory na tyto otázky se liší jak regionálně, tak dle politické orientace respondentů.
- Postoje k migraci významně souvisí s tím, jak respondenti hodnotí integraci v lokalitách, které důvěrně znají. Podpora diskuse o integraci na místní úrovni má proto silný potenciál ovlivnit postoje lidí k migraci jako takové.
- Respondenti, kteří sami sebe považují za informované v oblasti migrace, spíše hodnotí integraci jako úspěšnou (podobně jako lidé, kteří jsou s migranty často ve styku). Naopak ti, kteří nadhodnocují počty migrantů v zemi, mají k migraci spíše negativní postoj.
Shrnuto a podtrženo, lokální dimenze integrace je nesmírně důležitá, neboť pouze v místě, které důvěrně známe, dokážeme realisticky zhodnotit, zda se integrace daří, či zda tady přítomnost cizinců představuje objektivní problém. Více informací o šetření si můžete přečíst zde.
Migrace a volební chování
Nová studie Společného výzkumného střediska Evropské komise potvrzuje, že volební podpora migračně restriktivních stran má socio-ekonomické základy a souvisí s mírou důvěry v evropské instituce. Shrnutí souvislostí mezi migrací a volebními výsledky najdete zde.
Česká integrační koncepce pro rok 2020
Ministerstvo vnitra zveřejnilo Postup při realizaci aktualizované koncepce integrace cizinců v roce 2020. Dokument shrnuje vývoj v oblasti imigrace třetizemců v uplynulém roce, definuje klíčové oblasti podpory a stanovuje částku, kterou česká vláda na integraci vyčlenila. Více zde.
INSPIRATIVNÍ PROJEKT
Švédsko: Individualizovaná integrační práce v Åre
Åre je obec na severu Švédska, kam sice v létě rádi jezdí turisté, ale mladí odsud odchází do měst. Vedení obce se rozhodlo přilákat nové obyvatele z řad uprchlíků a zastavit tak populační i ekonomický propad.
Jak to funguje? Obec se stará o to, aby každý nově příchozí do 2 let ovládl jazyk a ekonomicky se osamostatnil. Integrace stojí na důsledné individuální práci s nově příchozími opřené o mapování dovedností a potřeb. Noví obyvatelé obce prochází rekvalifikacemi, které odpovídají požadavkům místních zaměstnavatelů. Ty jsou komunikovány v rámci dobře fungujícího lokálního partnerství soukromého a veřejného sektoru. Od roku 2011, kdy byl projekt zahájen, se počet obyvatel obce zvýšil z 10 300 na 11 200 v roce 2019, přičemž 8 z 10 uprchlíků, kteří integračním programem prošli, v současnosti pracuje. Více zde.
Celý aktuální zpravodaj si můžete prohlédnout v angličtině zde.
Starší vydání jsou k dispozici zde.
Přejete si dostávat novinky z oblasti integrace cizinců v EU přímo do e-mailu? Zaregistrujte se.
Přeji Vám hezký den
Jan Dítko, Multikulturní centrum Praha
EWSI na sociálních sítích:
FB MigraceOnline.cz FB EWSI ČR TWITTER EWSI ČR #MigrantIntegrationEU