Zaostřeno na předsudky – vyšlo nové podzimní číslo časopisu PŘES
A propos, už jste někdy přemýšleli nad svými předsudky? Vznikají snadno a z jistého úhlu pohledu se jedná o přirozenou součást našich životů. Tím nejdůležitějším a nejtěžším zároveň je proto jejich identifikace. A protože příklady táhnou, začali jsme u sebe. V Názorové anketě se tak můžete dozvědět, jaké předsudky pro vás odkryli členové NESEHNUTÍ.
Ale začněme pěkně od začátku. Hned na úvod se Linda Sokačová věnuje předsudkům, s nimiž se příchozí v ČR nejčastěji setkávají v pracovním i osobním životě. Možná je jedním z vašich stereotypů představa, že si příchozí na své postavení stále jen stěžují. Rozhovor s Gonzem a Nicem nazvaný „V ČR jsem se setkal s velkou mírou tolerance“ vás však přesvědčí o opaku. Je nasnadě, že, ačkoliv se romské problematice primárně nevěnujeme, do čísla zaměřeného na předsudky a stereotypy přirozeně patří.
Ředitelka Muzea romské kultury, Jana Poláková, ve svém příspěvku upozorňuje na nejčastější nedorozumění, k nimž ve vztahu mezi majoritou a Romy dochází. A že jich je! S xenofobními a rasistickými náladami ve společnosti úzce souvisí i svoboda projevu, základní rys svobodné demokratické země. Jak ale zacházet s nenávist šířícími projevy? Tomu se věnuje právník Miroslav Knob v rubrice Očima právníka.
Radka Krylová pak ve svém příspěvku poukazuje na důležitost multikulturního vzdělávání u dětí školního věku, které představuje zřejmě nejefektivnější prevenci rasismu. Celé číslo uzavírá článek Hany Neufeld, jež ze své perspektivy hodnotí situaci afrických migrantů v izraelské společnosti.
Příjemné podzimní počtení vám přeje redakce časopisu PŘES!
Distribuční místa:
- Multikulturní centrum Praha, Vodičkova 36, Praha (po předchozí domluvě - infocentrum@mkc.cz)
- Kavárna Tři ocásci, Gorkého 37, Brno
- Fairtradový obchod NaZemi, Pekařská 22, Brno