Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
20. 5. 04

Who is the next victim? Vulnerability of young Romanian women to trafficking in human beings

Mezinárodní organizace pro migraci (IOM Bukurešť) zveřejnila koncem roku 2003 rozsáhlou studii s názvem Who is the Next Victim? (Kdo je příští oběť?), která hodnotí efektivitu péče o oběti sexuálního průmyslu navrácených zpět do země původu – Rumunska.

Výsledky tříměsíčního výzkumu (srpen – říjen 2003) jsou velmi uspokojivé a vyznívají ve prospěch aktivit Mezinárodní organizace pro migraci (IOM Bukurešť) a dalších nevládních neziskových organizací (NNO) působících v této oblasti. Úspěšná reintegrace (tj. sociální rehabilitace, sociální nezávislost) obětí sexuálního průmyslu je v Rumunsku možná.

Studie vyhodnocuje míru sociální a pracovní reintegrace celkem u 113 obětí obchodu s lidmi (včetně nezletilých) . Studie byla vypracována Mezinárodní organizací pro migraci (IOM Bukurešť) ve spolupráci s rumunskými NNO.

Průměrná délka trvání asistenčních služeb poskytovaných obětem sexuálního průmyslu byla šest měsíců (39 procent obětí bylo v péči odborníků kratší dobu a 61 procent obětí delší dobu). 58 procent obětí udržovalo kontakt s pomáhajícími organizacemi i po skončení terapie.

94 procent obětí sexuálního průmyslu bylo podrobeno psychologickému poradenství, 95 procent sociálnímu poradenství, 51 procent přijalo právní asistenci a 46 procent lékařskou pomoc. 46 procent obětí bylo infikováno sexuálně přenosnými nemocemi a 6 procent obětí bylo v době návratu do vlasti těhotných.

Z celkového zkoumaného vzorku bylo 55 procent obětí obchodu s lidmi svobodných, 24 procent vdaných, 15 procent rozvedených a 6 procent žilo s druhem.

26 procent obětí po návratu do vlasti projevilo zájem o rekvalifikaci. 6 procent obětí se zapsalo na střední školu, aby tak ukončily své přerušené vzdělání.  A jedna oběť sexuálního průmyslu v současné době studuje obor Sociální práce na Univerzitě v Bukurešti.

Oběti obchodování s lidmi měly převážně nedokončené středoškolské vzdělání. Pouze 14 procent ukončilo střední školu a jedna oběť byla negramotná.

Studie ukazuje, že oběti, které jakoukoli pomoc odmítly přijmout se reintegrovaly do majoritní společnosti daleko hůře.

V roce 2002 Mezinárodní organizace pro migraci (IOM Bukurešť) pomohla celkem 210 obětem obchodování s lidmi vrátit se zpět do Rumunska. Z tohoto počtu, 144 obětí přijalo na doporučení IOM Bukurešť asistenční služby rumunských NNO.

Studie je tématicky rozdělena do pěti kapitol, které poskytují komplexní obraz o situaci oběti sexuálního průmyslu po návratu zpět do vlasti a také o podobách asistenčních služeb pomáhajících organizací. Jedná se o jednu z nejpropracovanějších studií, kterou kdy Mezinárodní organizace pro migraci na téma obchodování s lidmi vydala.

20. 5. 04
...nahoru ▲