Vstup cizince na území státu - Pohled mezinárodního, unijního a českého práva
Jedním z těžišť knihy je problematika diskriminace, autor odpovídá na otázku, zda lze v současnosti legitimně vylučovat z přístupu na území státní příslušníky jen jednoho či několika států, nebo zda je možné v tomto ohledu cizince diskriminovat například na základě rasy či pohlaví. Hledá určitá specifika a rozdíly u dlouhodobě usazených cizinců a těmi, kteří se pokoušejí vstoupit na území cizího státu poprvé.
Publikace obsahuje mnoho odkazů na judikaturu mezinárodních a regionálních soudů (Mezinárodní soudní dvůr v Haagu, Evropský soud pro lidská práva, Soudní dvůr Evropské unie, Meziamerická komise/soud pro lidská práva). Využívá rovněž rozhodovací a monitorovací praxi jednotlivých orgánů, zřízených příslušnými lidsko-právními smlouvami (Výbor OSN pro lidská práva, Výbor pro odstranění všech forem rasové diskriminace, Výbor proti mučení či Výbor pro práva dítěte). U rozebíraných témat odkazuje i na vnitrostátní právní úpravu a rozhodovací - správní i soudní - praxi, s občasným využitím konkrétních kazuistik z šetření podnětů veřejným ochráncem práv.
Kniha je určena zejména odborné veřejnosti zabývající se cizineckým právem - advokátům a právníkům nevládních organizací, kteří poskytují právní poradenství cizincům, správním soudům, ministerstvu vnitra nebo cizinecké policii. Využijí ji rovněž studenti a pedagogové právnických fakult v předmětech zabývajících se uprchlickým a migračním právem.
Více informací ZDE