Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
22. 5. 19
Zdroj: migraceonline.cz

Volby do Evropského parlamentu: Co říkají programy českých politických stran o integraci cizinců?

Volby do Evropského parlamentu: Co říkají programy českých politických stran o integraci cizinců?

Volby do Evropského parlamentu jsou téměř tady. Předpokládá se, že za ČR získá křesla 7 stran. Jak tyto strany přistupují k integraci uprchlíků a migrantů? A zajímá je toto téma vůbec? Přečtěte si naši analýzu.

V novém Evropském parlamentu bude mít Česká republika 21 europoslanců. Podle průzkumu, který provedla od 16. 3. do 3. 5. 2019 agentura Median (velikost vzorku: 2 144 repondentů, celý výzkum najdete zde), budou noví členové EP pocházet z hnutí ANO (frakce ALDE), Pirátské strany (frakce Noví a frakce Nezávislí), ODS (ECR), KSČM (GUE/NGL), ČSSD (S&D), KDU-ČSL (EPP) a SPD (bývalá frakce ENF – Salviniho aliance).

Předpokládá se, že ANO, Piráti, ODS a SPD získají oproti minulému volebnímu období nová křesla, zatímco KSČM, ČSSD, koalice TOP09/STAN a KDU-ČSL pravděpodobně křesla ztratí. Svobodní, členové frakce EFDD v letech 2014–2019, pravděpodobně v těchto volbách neuspějí.

Evropský parlament

Spíše bezpečnost než integrace

Integrace migrantů a/nebo uprchlíků dostává v politických programech stran kandidujících ve volbách do Evropského parlamentu poměrně málo prostoru. Obecně řečeno se k problematice přistěhovalectví přistupuje spíše z hlediska bezpečnosti. Programy stran se zabývají azylovou politikou, ochranou vnějších hranic EU, externalizací řízení migračních toků apod. Pohled na bezpečnost a ochranu je ústředním bodem programů současných vládních stran (ANO a ČSSD).

Pouze jedna strana výslovně zmiňuje integraci migrantů a/nebo uprchlíků – je to KSČM, která považuje lidi ze sousedních zemí za schopné „hladce se integrovat“, zatímco problémem jsou „desítky milionů Afričanů a Asiatů, kteří chtějí žít v bohaté Evropě“). Svoboda a přímá demokracie (SPD) odmítá pozitivní diskriminaci všech menšin se slovy: „každý nově příchozí musí přijmout hodnoty většinové společnosti“.

Ostatní relevantní strany však otázku integrace adresují nepřímo. Například Pirátská strana, Křesťanští demokraté a TOP09/STAN zdůrazňují důležitost otázek jako je ochrana lidských práv, boj proti rasismu, rovný přístup ke vzdělání, zdravotní péči a sociálním službám.

Ekonomičtí migranti a radikálové

ANO a Pirátská strana vyzdvihují úlohu národních institucí při přizpůsobování ekonomické migrace potřebám domácí ekonomiky, koalice TOP09 + STAN podporuje mobilitu akademiků a boj proti otroctví a nelegálnímu zaměstnávání cizinců. Pirátská strana volá po zjednodušeném uznávání odborných kvalifikací.

KDU-ČSL, KSČM, SPD a ANO vyjadřují znepokojení nad přítomností islámského radikalismu v Evropě (což implicitně naznačuje předpokládanou „neintegrovatelnost“ radikálních muslimů). V této souvislosti strana SPD hovoří o pokračující „genocidě evropských národů“ a odmítá podporu „multikulturalismu a masového přistěhovalectví“.

S výjimkou Pirátů všechny zmíněné strany otevřeně odmítají evropské mechanismy přemisťování, jako jsou povinné kvóty pro uprchlíky, a zdůrazňují práva jednotlivých národních států rozhodovat o tom, komu bude udělena mezinárodní ochrana/povolení k pobytu a obávají se že „žadatelé o azyl mohou ohrozit sociální soudržnost “. Například ODS navrhuje dále omezit úlohu společné evropské azylové politiky na pouhou koordinaci a definici „seznamu bezpečných zemí“. Pirátská strana podporuje možnost sloučení rodin úspěšných žadatelů o azyl.

Podívejte se na debatu o EU a migraci

Během předvolebního období se konala jedna debata o integraci: diskuse s odborníky nazvaná „EU a migrace: Budou evropské volby rozhodovat přistěhovalci?“ (videozáznam můžete zhlédnout zde). Kromě toho se v Praze 25. 4. 2019 odehrála antiimigrační demonstrace pořádaná stranou Svoboda a přímá demokracie. Vystoupilo zde několik řečníků reprezentujících euroskeptický názorový proud, včetně Marine Le-Pen a Geerta Wilderse.

Geert Wilders na dubnové akci v Praze. 

 

Oba se následně spolu s lídrem SPD Tomiem Okamurou účastnili živého vysílání TV Barrandov převážně zaměřeného na imigraci i integraci (videozáznam můžete zhlédnout zde)


Text vznikl v rámci projektu European website on Integration. 

Analýzy volebních programů stran v ostatních evropských zemích si můžete přečíst zde. 

Jan Dítko

Jan Dítko pracuje v MKC od roku 2012. Zabývá se zde problematikou integrace cizinců, designováním vzdělávacích programů v oblasti interkulturního vzdělávání a lektoringem.

22. 5. 19
Zdroj: migraceonline.cz
...nahoru ▲