Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
1. 11. 10
Zdroj: migraceonline.cz

Vítejte na studiích v ČR… (část 2)

Společná unie, různé pojištění

26. srpna – poledne:

Dne 26. srpna 2010 jsem měla hovor z české ambasády, kdy mi oznámili pozitivní přijetí z Prahy. Konečně! Ovšem…. požadovali, abych jim ukázala pojištění sjednané českou pojišťovací společností PŘEDTÍM než mi dají vízum do pasu. Podle toho co vím a podle pravidel výměnného programu mé pojištění již bylo pokryto a má pojišťovací společnost se jmenovala AON Consulting. Tyhle informace mi napsali ze sekretariátu programu Consortium. Poslali mi dopis přes email, pdf, originál jsem měla prý obdržet později. Ten dopis jsem ukazovala také na španělské ambasádě. Doufala jsem proto, že bude dostačující na prokázání mého pojištění také na české ambasádě. Pokud ne, čekalo by mne spoustu problémů.

Co teda budu dělat? Rozhodla jsem se zavolat konzulárovi do Donětsku a zeptat se ho na mou situaci, měl by být dostupný od 4 hodin odpoledne.

26. srpna – 4 pm:

Takže právě jsem volala do Donětsku znovu a jediné co mohu říci, že tam jsou samí pitomci!!! Upřímně. Jsem rozčílená.

Zaprvé, již dvakrát jsem tam volala a ptala se zda mohu mluvit s konzulem a ani jednou mne nikdo nespojil - aniž by mi řekli proč. Místo toho jsem musela mluvit s místním řádovým úředníkem. Stejný muž, se kterým jsem vedla předtím pohovor, byl na mne dnes velmi nepříjemný. Když jsem se mu snažila objasnit mou situaci s dopisem o pojištění, o stipendiu a dalších věcech řekl mi jen:“Bez pojištění vám víza nedáme!“ Zkusila jsem se tedy zeptat: „Mohu se prosím zeptat, jestliže mám jen dopis,…“, když mne přerušil „…když dostanete pojištění tak vám vydáme víza. Nashle!“, chtěla jsem znovu něco dodat, ale on mi jen řekl nashle a zavěsil.

To je tak nezdvořilé!!

26. srpen – 5 pm.

Consortium mi poslalo pojišťovací certifikát z Groningenu přes email, ale tím pádem je to pouze dokument zaslaný emailem a ne originál. Jsem vždycky tak vděčná Consortium když mi odpoví na všechny mé dotazy rychle a pomůže vyřešit problémy. Nevím zda jej budou akceptovat na Konzulátu. Zavolám jim tam zítra, abych to zjistila. Doufám, že tento dokument bude stačit.

27. srpna – ráno:

Odpověď chlápka z českého konzulátu stále nebyla jasná. „Nevím, zda budeme akceptovat vaše pojištění jestliže to není originál… rozhodneme se až přijdete sem… obecně je nepřijímáme …ale možná můžeme udělat výjimku… nebo možná ne… a nerozumím tomu kde jdete, co to je za cizí program, jak můžete studovat na dvou univerzitách ve dvou zemích zároveň…“

Ufff, nejhorší věc je, že oni vůbec neznají a nerozumí pravidlům programu Erasmus Mundus, a opravdu nechápou, že je možné studovat ve dvou zemích EU. Pokaždé, co jsem se to snažila vysvětlit jak je to s mým stipendiem a záležitostí tak se zdálo, že mi nevěří.

31. srpna:

Dnes jsem jela do Donětsku a to nejhorší co se mohlo stát se stalo: Nepovažovali AON Consulting (mou pojišťovací společnost) oprávněnou působit na území ČR. Co jsem tedy udělala? Šla jsem do první internetové kavárny, našla telefonní číslo nejbližší pojišťovací společnosti oprávněné působit v ČR, šla do jejich kanceláře a pojištění si velmi rychle vyřídila. Pak jsem se vrátila zpátky na konzulát a oni mi konečně udělili má víza (15. září – 31.srpna).

Uff, během toho odpoledne jsem byla více než vyčerpaná! Takže celé dobrodružství s českými vízy je zamnouJ  

Závěr:

Stálo mne to přibližně 240 eur (cestovné dvakrát na konzulát, pojištění, poplatek za vízum, překlad a legalizace dokumentů), dva dny v Donětsku, několik telefonních hovorů se zaměstnanci konzulátu, čas na sestavení všech nezbytných papírů a hodně stresu a nervových buněk, když jsem se obávala, zda stihnu semestr ve škole na čas. Mám české dlouhodobé vízum – a budu muset musím žádat o pobyt v České republice

Ještě jsem v České Republice ani nebyla, ale na konzulátu mi ukázali dostatečný obrázek o této zemi.

Ale přežila jsem! Mám dvě víza a jsem posílená na boj s dalšími překážkami. Co nás nezabije to nás posílí

Julia

1. září 2010

Přeloženo z ukrajinštiny


1. 11. 10
Zdroj: migraceonline.cz
...nahoru ▲