Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
1. 3. 04
Zdroj: migraceonline.cz

Usnesení vlády ČR o zabezpečení integrace azylantů v roce 2004

První místopředseda vlády a ministr vnitra Stanislav Gross předložil návrh na Zabezpečení integrace azylantů v roce 2004. Jako priority integrace azylantů byly stanoveny: výuka českého jazyka, zajištění nabídky bydlení, pomoc při zajištění zaměstnání (rekvalifikace).

Výuka českého jazyka

Státní integrační program v oblasti výuky českého jazyka realizuje ve smyslu zákona o azylu Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy prostřednictvím nestátní neziskové organizace za účelem získání znalostí základů českého jazyka. Výuka českého jazyka je bezplatná, zakončená závěrečnou zkouškou a vydáním osvědčení o absolvování výuky a složení závěrečné zkoušky. Délka jazykového kurzu bude nejméně 150 hodin u skupinového kurzu a nejméně 100 hodin u kurzu individuálního, a to zpravidla v trvání sedmi kalendářních měsíců. Zajišťovatel provede s azylantem vstupní test, ve kterém posoudí znalost českého jazyka pro zařazení do odpovídajícího kurzu. Individuální forma výuky je prováděna z ekonomických důvodů pouze v ojedinělých případech, kdy není možné aplikovat skupinovou výuku.
Po dobu výuky může azylant pobývat v soukromí nebo v některém z integračních azylových středisek. V nich je možné poskytnout azylantovi přechodné ubytování na základě ubytovací smlouvy, kterou s azylantem uzavře provozovatel těchto zařízení. Provozovatel střediska uzavírá s azylantem smlouvu o ubytování na dobu určitou, tj. na dobu 30ti dnů, s možností jejího postupného prodloužení v délce trvání jazykového kurzu. Pokud během doby trvání jazykového kurzu není azylantovi poskytnuta nabídka integračního bytu, může provozovatel smlouvu o ubytování s azylantem prodloužit.
Státní integrační program v oblasti získání znalostí českého jazyka je bezplatný a nabídka kurzu musí být azylantovi učiněna Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy nejpozději do 30 dnů ode dne nabytí právní moci rozhodnutí o udělení azylu.

Zajištění nabídky bydlení

Státní integrační program v oblasti zajištění bydlení realizují ve smyslu zákona o azylu krajské úřady formou jednorázové nabídky bydlení azylantovi z prostředků státu. Výši prostředků stanoví vláda pro jednotlivé kraje na základě procentních kvót. V roce 2004 bude realizován podle dvou variant. Obě varianty budou probíhat současně podle možností obcí a zájemců o poskytnutí nájemního bydlení azylantovi, který se musí rozhodnout pro jednu z nich. Ve variantě č. 1 se jedná o stávající program, který je zcela závislý na nabídce bytů ve vlastnictví obcí. Kraj v přenesené působnosti informuje obce o možnostech získání účelové neinvestiční dotace z prostředků státního rozpočtu v rámci Státního integračního programu:
- na zajištění bydlení ve výši 150 tis. Kč na azylanta - nájemce bytu a 50 tis. Kč na každou další osobu s uděleným azylem, která bude s azylantem - nájemcem bytu - žít ve společné domácnosti,
- na rozvoj infrastruktury obce ve výši 150 tis. Kč na azylanta - nájemce bytu a 10 tis. Kč na každou další osobu s uděleným azylem, která bude s azylantem - nájemcem bytu - žít ve společné domácnosti.
Alternativní variantou je program veřejné finanční podpory obcím prostřednictvím krajských úřadů za účelem zajištění nájemního bydlení azylantům, jehož cílem je umožnit nájemní bydlení na dobu určitou formou úhrady nájemného nebo jeho části azylantům, kteří si bydlení zajistili vlastním přičiněním nebo ve spolupráci s nestátními neziskovými organizacemi. Příjemcem podpory je obec, která zabezpečí úhradu nájemného nebo jeho části, a to na základě smlouvy o nájmu bytu uzavřené mezi vlastníkem a azylantem a smlouvy o úhradě čistého nájemného nebo jeho části, kterou obec uzavře s vlastníkem bytu. Vlastníkem bytu může být obec nebo soukromá fyzická či právnická osoba.

Pomoc při zajištění zaměstnání (rekvalifikace)

Ministerstvo práce a sociálních věcí bude navrhovat specifické programy na podporu zaměstnatelnosti azylantů. Již v roce 2004 bude realizovat, jako první aktivitu v rámci specifických programů, kurzy interkulturního vzdělávání pro zprostředkovatele při úřadech práce, které je seznámí s komunikačními specifiky a potřebami cílové skupiny cizinců včetně azylantů. Tyto kurzy budou financovány z prostředků evropské iniciativy EQUAL.
Ministerstvo práce a sociálních věcí  se dále zavázalo, že bude v roce 2004 zajišťovat monitoring poskytování rekvalifikačních programů nezaměstnaným azylantům.

1. 3. 04
Zdroj: migraceonline.cz
...nahoru ▲