Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
18. 11. 10
Zdroj: migraceonline.cz

To by nebyla naše země, když by všechno šlo dobře…

V červenci 2010 jsme se rozhodli jet do České republiky navštívit naši rodinu. Byli jsme čtyři: já, můj manžel a naše dvě děti – 18letý syn a 7letá dcera. Příbuzní z České republiky nám poslali pozvání a jeli jsme tedy žádat o víza do Lvova. Žijeme v Ternopoli, což je oblast vzdálená téměř 150 km od Lvova.

 Než jsme dojeli do Lvova, volali jsme na konzulát na bezplatné telefonní číslo, abychom se registrovali na přesný den a čas. Paní z konzulátu nás informovala, že máme přijet v pondělí v deset, maximálně o půlhodiny později. Přijeli jsme tedy v přesný čas na konzulát, čekali jsme nějaký čas ve frontě, odevzdali jsme dokumenty a obdrželi jsme číslo karty. Na konzulátu nám sdělili, že si pasy můžeme vyzvednout za týden.

Přijela jsem za týden sama. Je to docela výhodné, že jedna osoba z rodiny může přijet a vyzvednout pasy za všechny. Tabule před konzulátem ukazovala, které číslo může zrovna vejít dovnitř. Konzul nebyl přítomen, takže lidé čekali téměř hodinu než dorazil. Později mé číslo vyskočilo, vešla jsem dovnitř a obdržela všechny pasy i s vízy. Pracovníci konzulátu na mne byli docela milý. Dostali jsme víza přesně na ty dny které byly uvedeny v pozvání.. Všichni čtyři můžeme na týden odjet do České republiky!

Největší plus teď je, že konzulát ve Lvově, nevydává  pracovní víza. Nyní se zde vydávají pouze víza turistické a není zde tedy tolik venkovských pracovníků z regionu žádajících o pracovní víza. Tihle žadatelé musejí jít na konzulát do Kyjeva. Avšak stejně je zde nějaké „ale“, to by nebyla naše země když by všechno šlo dobře!

Naše (ukrajinská) policie střeží konzulát zvenčí, což je běžné u všech institucí. A tihle *** dělali černé obchody s místními „poradci“, kteří pomáhali přeskočit řadu za úplatek. Proces je následující: muž („konzulát“) přistoupí k policajtovi, řekne mu, kdo smí dovnitř a policajt otevře levou stranu brány a nechá lidi vejít. Takže zbytek lidí může čekat ve frontě hodně dlouhou dobu. Když jsme odevzdávali dokumenty, došlo zde ke rvačce blízko konzulátu. Lidem ve frontě bylo „vysvětleno“, že jeden chtěl přeskočit řadu, když všichni jsou si rovni.

Lidé říkají, že rvačky jsou normální. To když je zde někdo slušný hodně unavený z čekaní ve frontě - zatímco ti „chytřejší“ podplácejí a přeskočí řadu. Tohle je stinná stránka, se kterou ale podle mě nic dělat nejde -  dokud bude policie a peníze tak zde vždy bude korupce.

Iryna 

11. srpna 2010

přeloženo z ukrajinštiny   

18. 11. 10
Zdroj: migraceonline.cz
...nahoru ▲