Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
3. 10. 18
Zdroj: migraceonline.cz

Tisíce venezuelských uprchlíků v Brazílii žijí hlavně v příhraničním chudém státě Roraima. Pomoci by jim měla federální vláda, říká právník

Tisíce venezuelských uprchlíků v Brazílii žijí hlavně v příhraničním chudém státě Roraima. Pomoci by jim měla federální vláda, říká právník

Venezuelané kvůli špatné humanitární situaci masově opouštějí svoji zemi, utíkají hlavně do okolních států. Například v Brazílii je jich v současné době asi třicet tisíc. Nejvíce jich je u hranic s Venezuelou – ve státě Roraima. Odborářský právník a člen Strany pracujících (PT) Ricardo Quiroga z Ria de Janeiro popisuje situaci i to, jak se k venezuelským uprchlíkům staví kandidáti a kandidátky, kteří se v nadcházejících prezidentských volbách (v neděli 7. října a v případném druhém kole o čtrnáct dnů později) ucházejí o funkci prezidenta Brazílie.

Kolik asi je v Brazílii uprchlíků z Venezuely?

Oficiálně něco přes třicet tisíc, protože většina z nich se do Venezuely vrátila.

Kde nejčastěji žijí?

Nejvíc ve státě Roraima, což je severní část Brazílie. Je to u hranice mezi oběma zeměmi, Brazílií a Venezuelou. Jedná se o chudý stát, kde žije mnoho domorodého obyvatelstva – indiánů.

Ricardo Quiroga

Lidé z Venezuely odcházejí především kvůli politické situaci a bídě. Proč se jich tam pak zase z Brazílie tolik vrátilo? 

Bohužel se zde setkali také s bídou, navíc i s násilím a xenofobií, kterou jsme v Brazílii dřív neměli. Vláda státu Roraima je pravicová a chce zavřít hranice, což ale celobrazilská vláda naštěstí neudělala.

Jakou pomoc Brazílie venezuelským uprchlíkům nabízí?

Práce ozbrojených sil v operaci Acolhida spočívá v montáži přístřeší, poskytování potravin, zajištění dopravy, tedy v provozních a technických záležitostech. S Venezuelou jedná Agentura OSN pro uprchlíky (UNHCR). Vláda pak uprchlíky posílá i do jiných států Brazílie.

Fronta na potraviny ve venezuelském supermarketu

Jak reagují politici?

Ti hodně pravicoví jsou proti migrantům a rozviřují v Brazílii xenofobii, které – jak jsem už uvedl -– se u nás nikdy nedařilo. Chtějí zavřít hranice a říkají, že všichni migranti jsou zloději nebo násilníci. Jiní politici prosazují solidaritu a pomoc.

V neděli 7. října se v Brazílii uskuteční první kolo prezidentských voleb. Jak se k uprchlíkům z Venezuely staví jednotliví kandidáti a kandidátky?

Zatím se nijak nevyjádřili tito kandidáti: pravicový kandidát Cabo Daciolo (PATRIOTA), levicový kandidát Ciro Gomes (PDT) a ultrapravicový kandidát (troufám si říci fašista) Jair Bolsonaro (PSL), který si přeje návrat vojenské diktatury a respekt vůči uprchlíkům od něj nelze čekat. Další kandidáti se vyjádřili.

Jak?

Pravicový kandidát Álvaro Dias (PODEMOS) uvedl: „Obhajuji opatření zaměřená na podporu obnovení demokratického uspořádání ve Venezuele, a to jak v rámci Meziamerické komise pro lidská práva (IACHR), tak i v rámci Komise OSN pro lidská práva. Pokud jde o venezuelskou uprchlickou krizi, vše nemohou dělat jen jednotlivé státy, federální vláda má zpoždění při převzetí svých povinností a při koordinaci pomoci, zejména s vládou státu Roraima a správou hlavního města tohoto státu Boa Vista.“ Levicový kandidát Guilherme Boulos (PSOL) řekl: „Musíme být připraveni ubytovat uchazeče o zaměstnání nebo uprchlíky. Naše vláda bude aktivní a tuto odpovědnost převezme. Jak praví brazilský zákon a Úmluva Organizace spojených národů o uprchlících, každý případ musí být vyhodnocen individuálně. Migrační zákon, schválený v roce 2017, pokračuje tím, že je třeba dodržovat lidská práva a nehledí na přistěhovalce jako na hrozbu pro národní bezpečnost. Pokud jde o venezuelskou vládu, v mezinárodních organizacích se musíme postavit za obranu její autonomie a suverenity.“

A další kandidáti?

Pravicový kandidát Henrique Meirelles (MDB) řekl: „Budeme i nadále podporovat stát Roraima a zintenzivníme politiku internacionalizace přistěhovalců. Důležité je rovněž posílit prevenci před onemocněními, jako jsou například spalničky. Pokud jde o venezuelskou vládu, zvýšíme úsilí v multilaterálních organizacích, abychom posílili jejich práci, s cílem snížit závažnost venezuelské krize a zabránit tak dramatičtějšímu průběhu.“ Pravicový kandidát Geraldo Alckmin (PSDB) řekl: „Musíme pokračovat v naší humanistické tradici a udržovat hranici otevřenou. Budeme podporovat vládu státu Roraima, stát má totiž omezené zdroje a množstvím uprchlíků je ohrožen. Rozšířena bude internalizace v jiných státech. Budeme se snažit zvýšit podporu nevládních organizací, mezinárodních organizací a přátelských vlád. Budeme také podporovat kampaň proti xenofobii, která je v rozporu s naší povahou. Venezuela bude jednou z mých priorit v zahraniční politice v krátkodobém horizontu. Problémy na hranicích, týkající se obchodu s drogami a zbraněmi, jsou velmi znepokojivé a ovlivňují naši bezpečnost. Brazílie má zájem o Venezuelu, která překonává své vnitřní problémy a roste. Musíme přijmout proaktivnější přístup k nalezení politického řešení krize. Jsem proti jakémukoli vnějšímu vojenskému zásahu vůči Venezuele.“

O prezidentské křeslo se uchází tak dvě ženy. Co ty?

Trockistka Vera Lúcia (PSTU) uvedla: „Přivítáme naše venezuelské uprchlíky a zaručíme jim veškerou pomoc, které se jim dnes nedostává: právo na důstojné bydlení, zdraví, vzdělání a tak dále. Zkrátka všechna základní práva. Zaručíme jim práci, blahobyt, zkrátka všechno to, na co by měli mít právo a užívat si i Brazilci. Naše postavení ve vztahu k Madurově vládě je stejné jako pracujících, kteří byli na ulicích, aby ji svrhli. Jsme také otevřeně proti proimperialistickému směřování Venezuely. Venezuelští dělníci musí získat moc a rozhodovat o svých vlastních životech.“ Pravicová kandidátka Marina Silva (REDE) uvedla: „Brazílie by měla ctít svou tradici země otevřené lidem z celého světa, kteří se zde chtějí usadit a žít tak, aby přispívali společnosti. Venezuela se dostala z nejvyšších příjmů na obyvatele do největší hospodářské, politické a humanitární tragédie v posledním půl století. Brazílie byla komplicem této tragédie, protože předchozí vlády vždy podporovaly Chavismo, tedy populismus jako ‚charismatickou‘ vazbou vůdce a jeho voličů. Navíc Kolumbie, Ekvádor, Peru a Chile přijaly mnohem více uprchlíků než Brazílie, přestože mají mnohem méně populace. Pokud budu zvolena, hodlám spolupracovat s jihoamerickými zeměmi na návratu demokracie do Venezuely.“

Protivládní protesty ve Venezuele v roce 2017

Na prezidenta kandidují ještě pravicový kandidát João Amoêdo (NOVO) a levicový Fernando Haddad (PT), kterého podpořil exprezident Lula. Co ti?

Pravicový João Amoêdo říká: „Brazílie jako stát má humanitární povinnost pomoci lidem, kteří prchají ze země, kde dochází opakovaně k politickému pronásledování a závažnému porušování lidských práv. Země s velikostí a ambicemi Brazílie musí být schopna přijímat uprchlíky, provádět jejich třídění a přidělovat je prostřednictvím národního území. Při nedávné návštěvě hlavního města státu Roraima Boa Vista jsem viděl situaci vlastním pohledem a zjistil, že tento úkol dělají občané, nikoli vláda. Vláda musí zlepšit postoj k tomu, aby se vypořádala s krizí, a nepomáhala žádným způsobem diktatuře, která pronásleduje lidi.“ A levicový kandidát Fernando Haddad (PT) říká: „Brazílie má historickou tradici, spočívající v tom, že je příjemnou zemí pro přistěhovalce a uprchlíky. A navzdory současným obtížím je třeba pokračovat v přijímání uprchlíků a přistěhovalců všech národností. Vláda bude podporovat a prosazovat seriózní politiku přesídlování těchto lidí po celém území státu a vyhne se jejich koncentraci v pohraničních státech, jako je Roraima. Pokud jde o vládu Madura, podle ústavních principů neintervence ve vnitřních záležitostech jiných zemí to vidíme stejně jako předchozí vlády levicové PT (Strany pracujících), sázíme na mírové vyjednávání sporů, rozhovory se všemi politickými silami a vyjednávání s naší sousední a bratrskou zemí Venezuelou. “

Jaký je váš názor?

Brazílie má tradici v přijímání uprchlíků a migrantů a musí v ní pokračovat. Je třeba postavit se pevně proti pokusům porušit svrchovanost Venezuely, proti vojenské invazi podporované Spojenými státy a generálním tajemníkem Organizace amerických států.

Brazílie vždy působila jako prostředník mezi politickými silami ve Venezuele a musí se tak chovat i nadále. Na druhé straně, žádná země nemá legitimitu ani morální právo tvrdit, že ve Venezuele není demokracie, protože tam ve volbách rozhodli lidi.

Znáte někoho z Venezuely?

Znám generálního konzula Venezuely, který vysvětluje, že ekonomická situace v zemi je obtížná, je výsledkem jak chyb tamní politické reprezentace, tak také sabotáže a bojkotu ze strany jiných.

A znáte někoho z uprchlíků?

To bohužel neznám, ale o situaci se – jako právník i aktivista – zajímám.

Andrea Cerqueirová

Andrea Cerqueirová se narodila v Praze 17. 8. 1972, její matka je Češka, otec Brazilec. Vystudovala SEŠ. Poté krátce pracovala v Československé obchodní bance, následně již převážně v tisku. Nejprve jako písařka a korektorka, později jako redaktorka. Momentálně publikuje mimo jiné v magazínu Náš Region nebo Revue Sondy.

3. 10. 18
Zdroj: migraceonline.cz
...nahoru ▲