Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci

STRACH Z NEZNÁMÉHO. Výstava o uprchlících očima umělců

Do konce března probíhá v pražské Galerii NTK mezinárodní výstava Strach z neznámého, která nabízí tři desítky děl od celkem 27 českých i zahraničních umělců k současnému tématu uprchlické krize.

Prezentovaná díla vykreslují například útěky na člunech, drastické transporty v uzavřených kamionech, ale i souvislosti emigrace před rokem 1989 a dnes, nárůstu populismu, osudy žadatelů o azyl atd. Výstava se soustředí na prostředí střední Evropy, kde události posledních dvou let vyvolaly řadu nejistot a negativních emocí v místní společnosti. „Umělci a umělkyně nejsou odborníky na uprchlickou problematiku, nicméně vyjadřují svoje subjektivní pocity a názory a dostávají se do dialogu s názory publika. Výstava není tolik o tom, jak se cítí utečenci, kteří k nám dorazí, ale spíše o tom, jaký k nim má česká a slovenská společnost vztah. Pokoušíme se udělat z neznámého známé a lidem zprostředkovat zkušenost s uprchlíky,“ přibližuje výstavu kurátorka Lenka Kukurová.

Podrobně o výstavě v tiskové zprávě.


Kateřina Šedá, 2016, objekt, foto: Tereza Havlínková

Ve spolupráci s neziskovými organizacemi a zahraničními partnery se k výstavě uskuteční také doprovodný program pro veřejnost, školy a samotné uprchlíky. Jeho vyvrcholením bude třídenní program německých členů projektu Grandhotel Cosmopolis, což je netradiční uprchlická ubytovna ve městě Ausburg, která slouží i jako kulturní centrum. Nejbližími akcemi budou:

22|02|2017, 18:00-20:00, Galerie NTK
Reakce světa na současnou uprchlickou krizi a jak může každý pomoci

Přednáška spojená s diskuzí představí výzkumy Amnesty International o přijímání uprchlíků, zavírání hranic, nelidských podmínkách pro uprchlíky, ale i práci dobrovolníků a možnosti zapojení se. Pořádá Amnesty International.
V českém jazyce.

01|03|2017, 18:00-20:00, Galerie NTK
Být či nebýt uprchlíkem? Co musí člověk ztratit, aby opustil domov? A co následuje potom?

Debata a prezentace fotografií Jiřího Pasze z válkou postižených oblastí. Pořádá Organizace pro pomoc uprchlíkům.
V českém jazyce.
  
09|03|2017, 18:00-20:00, Ballingův sál, NTK
ŽENY OD VEDLE, projekce dokumentárního filmu

Osudy čtyř žen, které válka v Jugoslávii donutila hledat nový domov. Po projekci proběhne de o ženách v migraci. Pořádá Sdružení pro integraci a migraci.
V českém jazyce, film s anglickými titulky.

Veškeré akce doprovodného programu k výstavě jsou uvedeny na webu Goethe Institutu: www.goethe.de/Fearoftheunknown, nebo na Facebooku: www.facebook.com/strachzneznameho.


Pražské uvedení výstavy spolupořádá Goethe-Institut v Praze a vzdělávací programy k výstavě podporuje Nadace Heinrich Böll Stiftung v Praze.

Kontakty:
Galerie NTK
Národní technická knihovna
Technická 6, Praha 6 – Dejvice

Kurátorka: Lenka Kukurová, kukurova@seznam.cz
Produkce: Eva Čech Valentová, valentova@refug.cz
Architekt výstavy: Milan Mikuláštík

23. 2. 17
...nahoru ▲