Sporné body novely zákona o azylu
Dne 11.4. 2007 vláda na svém zasedání schválila návrh novely zákona o azylu, č. 325/1999 Sb. Návrh byl vypracován Ministerstvem vnitra prostřednictvím jeho Odboru azylové a migrační politiky a v pořadí se jedná již o 13. novelu tohoto zákona. Ačkoliv podle předkládací zprávy k zákonu bylo původním záměrem transponovat do českého právního řádu normy evropského práva, těžiště návrhu zákona nakonec leží jinde.
Autor článku se domnívá, že na úkor práv žadatelů o mezinárodní ochranu dochází k maximálnímu posílení postavení Ministerstva vnitra v azylovém procesu. Jeho jednání je prosté jakékoliv účinné kontroly, především pak ze strany nezávislého soudu. A byť tento postup je jako tradičně zdůvodňován snahou zabránit zneužívání institutu azylu pro účely ekonomické migrace, velká část nově zavedených represivních mechanismů se této skupiny osob, většinou na území vstupující s platným vízem, týkat nebude. O to větší pak bude vliv těchto mechanismů na osoby přicházející do České republiky s úmyslem najít zde ochranu. Charakteristickým znakem celé novely pak je rozšíření možností zbavení svobody žadatelů o mezinárodní ochranu, často však v rozporu s čl. 5 Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod (dále jen Evropská úmluva).
Další informace o novele jsou v dubnovém čísle časopisu Hostis (pdf).
Další informace o novele jsou v dubnovém čísle časopisu Hostis (pdf).
Hostis je čtvrtletník vydávaný Organizací pro pomoc uprchlíkům za finanční podpory Open Society Fund. Jeho smyslem je informovat laickou i odbornou veřejnost o otázkách spojených s tématem azylu a uprchlictví. Obsahuje jak rozbory vybraných okruhů uprchlického práva, určené spíše odborné veřejnosti, tak i komentáře aktuálního azylového dění v České republice a krátké informace ze zemí produkujících uprchlíky, které by rády oslovily i širší vrstvy obyvatelstva.
15. 5. 07
Téma: Uprchlictví a azyl