Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
15. 12. 16
Zdroj: migraceonline.cz

Společně proti rasismu

Společně proti rasismu

Cílem projektu je boj proti anticiganistickým mýtům, hate speech a změna veřejného diskursu o Romech v lokalitách, kde došlo k projevům anticiganismu. Výstupem z projektu jsou metodiky a analýzy. 

Metodický manuál pro vedení interkulturního workshopu pro studenty SOŠ a SOU (média a takzvaná uprchlická krize)

Manuál je určen všem pedagogickým pracovníkům, lektorům či sociálním pracovníkům, kteří se ve své praxi setkávají s dospívajícími a kteří mají zájem o posílení informační a čtenářské gramotnosti a omezení stereotypního nahlížení na minority.

Dílna je realizovaná zážitkovou formou tak, aby si žáci sami ozkoušeli, jak stereotypy vznikají a především jak k tomu přispívají média. Dílna je koncipována takovým způsobem, aby u žáků posilovala čtenářskou a informační gramotnost, tedy schopnost orientovat se v textu a zdrojích.

Dílna je koncipována do školní výuky, např. do Základů společenských věd, kde vhodně doplňuje průřezové téma Multikulturní výchova, vzdělávací oblast Člověk a společnost ad.

Dílna trvá 2 vyučovací hodiny (90 min.) a měla by být vedena dvěma lektory.

Ke stažení:

Společně proti rasismu (Metodický manuál pro vedení interkulturní dílny na SOŠ a SOU)

Metodický manuál pro vedení interkulturní dílny na střeních školách s názvem Společně proti rasismu vychází z již realizovaného vzdělávacího programu Stereotýpek v nás: Interkulturním vzděláváním a prožitkem k toleranci. Ten realizovalo MKC Praha v letech 2010 -2013, nově je však akcentován vliv médií na tvorbu názorů o (nejenom) romské menšině. Metodika byla vypracována expertkou na tvorbu metodických materiálů vycházející ze zážitkové pedagogiky. Podkladem pro vypracování metodiky byly také poznatky zjištěné při Analýze způsobu zobrazování Romů v severočeských médiích. Celý koncept metodiky, včetně jednotlivých aktivit, je zpracován na základě nejnovějších trendů v interkulturním vzdělávání, osobně sociálně výchově a zážitkové pedagogice.

Metodika je cílena na žáky SOŠ a SOU, časová dotace pro. realizaci interkulturní dílny je 90 min.

Ke stažení:

Metodický manuál pro vedení semináře pro opinion-makery (média a takzvaná uprchlická krize)

Metodika interkulturního workshopu pro opinion-makery je určena všem těm, kteří se ve svém pracovním (i mimopracovním) kontextu setkávají s projevy verbálního rasismu či xenofobie.

Je určena pro všechny ty, kteří se chtějí postavit opakujícím se stereotypům, hoaxům a mýtům o uprchlické krizi a vstoupit do diskuze.

Workshop je koncipován na 3 hodiny včetně diskuze, optimální je 15 účastníků a účastnic.

Hlavním tématem je posilování informační a mediální gramotnosti, schopnost pracovat s vlastními stereotypy a předsudky.

Ke stažení:

Metodický manuál pro vedení interkulturního workshopu pro opinion-makery

Metodika interkulturního workshopu pro opinion-makery je určena všem těm, kteří se ve svém pracovním (i mimopracovním) kontextu setkávají s projevy verbálního rasismu.

Je určena pro všechny ty, kteří se chtějí postavit opakujícím se stereotypům, hoaxům a mýtům o Romech a vstoupit do diskuze. Cílem workshopu je posílit argumentační dovednosti diskutérů v souvislosti s nejčastějšími mýty o Romech a také seznámit je s argumentačními technikami, jejichž smyslem není přesvědčit druhého, ale naučit se přijímat jeho stanovisko a vést s ním diskuzi.

Tato varianta metodiky akcentuje vliv médií na tvorbu stereotypních pohledů na romskou menšinu a vede účastníky k reflexi toho, jakým konkrétním způsobem se to děje. Workshop je koncipovaný na 3 hodiny, optimální je 15 účastníků a účastnic.

Ke stažení:

Integrace menšin na úrovni obce aneb Proč je dobré soužití mezi menšinami a většinovou společností v místě důležité a jak ho pěstovat?

Základní aktivitou workshopu je simulační hra. Účastníci mají za úkol řešení fiktivní situace, v níž mají jasně stanovenou roli a rámcově uvedeny názory, které v rámci dané roli zastávají. Hlavním cílem simulační hry je, aby se účastníci naučili hledat řešení, spolupracovat, argumentovat a konstruktivně reagovat na argumenty druhých, a to i ve velmi obtížných situacích. Součástí metodiky je rovněž přehled základních informací o opatřeních a nástrojích pro odstranění všech forem diskriminace.

Cílovou skupinou, pro kterou je metodický primárně určen, jsou zaměstnanci institucí státní správy a místních samospráv (policisté, úředníci, strážníci obecní policie, zaměstnanci úřadu práce atd.), kteří se při výkonu svého povolání dostávají do každodenního kontaktu s Romy či menšinami obecně a lokální politici. Doporučená hodinová dotace pro realizování workshopu jsou čtyři hodiny (včetně přestávek).

Ke stažení

Metodika workshopu pro zaměstnance státní správy a samosprávy

 

Výstupem projektu byly také zajímavé analýzy:

Zobrazování Romů v severočeských mediích - infografika

Způsob, jakým média či politici mluví a píší o Romech, a témata, s nimiž Romy spojují, vytváří specifický obraz Romů, který my, čtenáři, považujeme za věrný popis skutečnosti. Když to psali v novinách, bude to snad pravda. Nebo ne?
#romskelisty

Analýze způsobu zobrazování Romů v lokálních severočeských médiích jsme nastolili zrcadlo lokálním médiím a politikům, kteří v roli opinion makerů – názorových tvůrců – výrazně ovlivňují veřejné mínění. Za dlouhodobě negativní postoj většinové české veřejnosti k Romům nesou svůj díl viny i politici a média.

  • O čem média píší, když zmiňují slovo Rom?
  • Kolik článků píše o Romech neutrálně, tedy bez přehnaných sympatií či antipatií?
  • Kolik prostoru dostanou v médiích politici a kolik samotní Romové?
  • Jakým způsobem my, čtenáři, pak Romům veřejně nadáváme v internetových diskusích?

Hlavní poznatky Analýzy přehledně ukazuje tato infografika.

romske_listy_infografika_5.jpg

Text Analýzy najdete zde /pdf/.

Infografiku ve formátu pdf si můžete stáhnout zde.

Podívejte se na video ke kampani.

EXPERIMENT: Český teror na severu Čech

Jak by se obyčejným Čechům líbilo, kdyby se o nich v místních novinách psalo stylem, jakým se běžně píše o Romech? To se snažil zjistit tým Romů prostřednictvím sociálního experimentu, který proběhl v ulicích Děčína. Výsledek byl zaznamenán na video.

Youtube: http://bit.ly/29YAzxV

Facebook: http://bit.ly/2alxaIZ

(Ne)přítomní uprchlíci: Mediální obraz dění v Králíkách a na Moldavě

Předkládaný výzkum představuje dvě regionální „uprchlické“ kauzy, které se mezi lety 2015–2016 odehrály v České republice a získaly si celostátní pozornost médií. Prvním případem byl záměr Ministerstva vnitra ČR zřídit v bývalém Výchovném ústavu a dětském domově Králíky pobytové středisko pro žadatele o azyl, kteří zde měli pobývat do té doby, než bude jejich žádost vyřízena. Druhým případem bylo umístění uprchlíků na německou stranu bývalého hraničního přechodu Moldava, což na české straně hranice vyvolalo strach a nevoli.

Ke stažení

Soubor situačních analýz lokalit realizace projektu Společně proti rasismu

Předkládané analýzy deseti vybraných měst a obcí Ústeckého kraje mají za cíl popsat situaci v mapovaných lokalitách a zařadit poznatky z Analýzy způsobu zobrazování Romů v lokálních severočeských médiích do kontextu širší reality v daných lokalitách. 

 situacni_analyzy_duchc.png    situacni_analyzy_most.png   

Ke stažení

Analýza způsobu zobrazovaní Romů v lokálních severočeských médiích

Způsob, jakým média a politici komunikují o romské problematice, a témata, s nimiž jsou Romové v médiích spojováni, konstruují jejich specifický, zákonitostmi mediálního provozu deformovaný obraz, který příjemci těchto sdělení – široká veřejnost – často považují za věrný popis skutečnosti.   

Analýza způsobu zobrazování Romů v lokálních severočeských médiích tento obraz dekonstruuje. Text nastoluje zrcadlo lokálním médiím a politikům, kteří v roli opinion makerů – názorových tvůrců – svými postoji výrazně ovlivňují veřejné mínění, a apeluje na přijetí částečné zodpovědnosti za dlouhodobý negativní postoj většinové české veřejnosti k Romům.

 

 analyza1_graf1.jpg     analyza1_graf4.jpg

 

Ke stažení:

Více o projektu najdete tady.

Realizováno v rámci projektu „Společně proti rasismu“. Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci EHP fondů. www.fondnno.cz a www.eeagrants.cz

15. 12. 16
Zdroj: migraceonline.cz
...nahoru ▲