Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
5. 11. 20
Zdroj: migraceonline.cz
Země: Slovinsko

Slovinská vláda útočí na neziskové organizace

Slovinská vláda útočí na neziskové organizace

Slovinské neziskové organizace jsou stále častěji terčem nepřátelské rétoriky a restriktivních opatření ze strany vlády. Ultrapravicová vládní Slovinská demokratická strana (SDS) s premiérem Janezem Janšou v čele útočí zejména na organizace působící v oblasti nezávislé kulturní produkce, obrany lidských práv, mediální svobody a ochrany životního prostředí. K ospravedlnění právních a finančních restrikcí vláda využívá současnou pandemii. Útokům vlády v současnosti čelí též justice, média i nazávislé státní instituce.

Vláda už rok blokuje platby filmovým producentům a ministerstvo kultury začalo měnit pravidla pro složení komisí rozhodujících o spolufinancování projektů neziskových organizací v oblasti kultury tak, aby alokace prostředků byla plně pod kontrolou ministra. Za těchto okolností, navíc v situaci, kdy zemi dramaticky zasáhla druhá vlna pandemie, ministerstvo kultury vyzvalo 18 organizací k vyklizení prostorů v budově v Metelkově ulici č. 6 v centru Ljubljaně, v nichž fungují již od poloviny 90. let.

Nájemníci, mezi nimi třeba organizace Neue Slovenische Kunst složená mimo jiné ze členů legendární hudební skupiny Laibach, žádají vládu, ať skoncuje s útoky proti občanské společnosti a nezávislé kultuře ve Slovinsku a umožní současným nájemníkům budovu užívat i v budoucnu.

V petici adresované slovinskému ministerstvu kultury se její autoři vymezují proti výzvě k vystěhování a upozorňují, že řada z nich se v osmdesátých letech minulého století podílela na demokratizaci a demilitarizaci slovinské společnosti. Slovinská vláda, jejíž předseda sám sebe kdysi považoval za protiválečného aktivistu, by se podle nich namísto kupování předražených zbraní a adorace autoritářů ze zemí V4 měla vrátit k pěstování dialogu, solidarity a kritického myšlení.

 

Foto: Dům v Metelkově ulici, centrum slovinské nezávislé kultury.

Jan Dítko

Jan Dítko pracuje v MKC od roku 2012. Zabývá se zde problematikou integrace cizinců, designováním vzdělávacích programů v oblasti interkulturního vzdělávání a lektoringem.

5. 11. 20
Zdroj: migraceonline.cz
Země: Slovinsko
...nahoru ▲