Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci

Sankce za nelegální zaměstnávání cizinců

Odborný pracovník Poradny pro občanství, občanská a lidská práva se specializací na mezinárodní migraci Pavel Čižinský si ve svém článku na téma Sankce za nelegální zaměstnávání cizinců všímá neefektivních kontrolních mechanismů nelegálního zaměstnávání cizinců v České republice. Autor tvrdí, že podobně jako v členských státech EU nejsou kompetence úřadů dostatečně široké, aby prostřednictvím kontrol a dosavadních mechanismů postihů, byly schopny nelegální zaměstnávání vymýtit či alespoň výrazně omezit.
V závěru svého článku Pavel Čižinský dodává, že úřady práce nelegální zaměstnávání cizinců považují za jeden z nejzávažnějších problémů v oblasti zaměstnanosti v ČR.

 

Sankce za nelegální zaměstnávání cizinců

Zaměstnavatel, který zaměstná cizince bez povolení, je postižitelný jen v rámci kontrolní činnosti na úseku zaměstnanosti. Přestupkový zákon (č. 200/1990 Sb.) pamatuje v § 28/1k jen na neoprávněné zprostředkovávání pracovní činnosti, za což lze tomu, kdo práci neoprávněně zprostředkovává uložit pokutu až 10 000 Kč

Kontrolní činnost v oblasti zaměstnanosti vykonává ministerstvo společně s úřady práce. Pokud zaměstnavatel zaviněně poruší své povinnosti, může mu orgán kontroly uložit pokutu až do výše 250 000 Kč nebo do výše až 1 mil. Kč, jde-li o opakované delikty. Stejnou pokutu může dát tomu, kdo zaměstnání neoprávněně zprostředkovává. Pokutu lze uložit do 1 roku ode dne, kdy se úřad o deliktu dozvěděl a do 3 let od jeho spáchání. Při stanovení výše pokuty se přihlíží k závažnosti porušení, míře zavinění a k okolnostem.

Neefektivní kontrolní mechanismy

V současnosti se vede diskuse o tom, zda jsou tyto pravomoci úřadů dostatečné. Fakt, že kontroly a dosavadní mechanismy postihů nejsou schopny vymítit ani výrazně omezit nelegální zaměstnávání, je zcela zřejmý, ovšem lépe na tom není žádný ze států Evropské unie. Hodnocení efektivnosti kontrolních mechanismů je navíc ztíženo tím, že nejen že neznáme počet nelegálně zaměstnaných cizinců, ale úřady v ČR neevidují ani přesný počet těch případů, které se podařilo odhalit. Pokutovaný zaměstnavatel většinou poruší více povinností než jen zákaz zaměstnávat cizince bez povolení (může jít o nevyplácení mezd, nevydávání zápočtových listů či nedodržování náležitostí pracovních smluv), nelegálně jsou navíc často zaměstnáváni i čeští občané. Ani v pokutách nelze odlišit, jakou částkou bylo sankcionováno nelegální zaměstnávání cizinců.

Nelegální zaměstnávání je největší problém

Na internetových stánkách úřadů práce je nelegální zaměstnávání cizinců téměř vždy uváděno mezi nejčastějšími nedostatky, které kontroly zjišťují. Úřady práce ho tedy považují za jeden z nejzávažnějších problémů v oblasti zaměstnanosti v ČR. Úřady si stěžují i na porušování podmínek stanovených v povolení nebo na to, že cizinec začne vykonávat práci ještě před vlastním udělením povolení. Velká vymezenost povolení ale cizince k obcházení zákona často nutí.

Pavel Čižinský

Poradna pro občanství, občanská a lidská práva

20. 4. 04
...nahoru ▲