Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
17. 8. 10

Projekty na podporu vstřícné zdravotní péče o občany třetích zemí v ČR

1. lékařská fakulta Univerzity Karlovy v Praze a Institut mikroelektronických aplikací s.r.o. realizovali v rámci programu „Solidarita a řízení migračních toků Evropského fondu pro integraci státních příslušníků třetích zemí“ EIF v období od 1.1.2010 do 30.6. 2010 dva projekty - „Středisko vzdělávání ke vstřícné zdravotní péči o příslušníky třetích zemí 1“ a „Výměna zkušeností ke vstřícné zdravotní péči o příslušníky třetích zemí“. Na tyto projekty v následujících měsících naváže pokračující projekt zaměřený další rozšíření vzdělávacích aktivit ke vstřícné zdravotní péči o migranty ze třetích zemí.

Cílovou skupinou projektů jsou primárně zdravotníci (zejména lékaři a sestry), ale i další pracovníci ve zdravotnictví (pracovníci cizineckých oddělení nemocnic, personální pracovníci, sociální pracovníci, etc.) z celé ČR. Projekt je otevřen i pracovníkům z oblasti neziskového sektoru, státní správy a samosprávy, kteří pomáhají migrantům ze třetích zemí při jejich kontaktu se zdravotnickým systémem v ČR.

V rámci projektů byly dosud vybudovány základy sítě (národní i v rámci EU) zacílené na rozvíjení spolupráce v oblasti poskytování vtřícné zdravotní péče migrantům ze třetích zemí. Tato síť by měla dále sloužit k vytváření zázemí poznatků a výměně zkušeností (zejména příkladů „dobré praxe“) pro různé skupiny pracovníků ve zdravotnictví v celé České republice. Užší spolupráce byla navázána s partnerskými organizacemi z Rakouska a Velké Británie, kdy skupiny odborníků z ČR navštívily v rámci projektu tyto země a seznámily se s modelovými příklady zdravotní péče o migranty z třetích zemí. Tyto poznatky jsou přibližovány zdravotníkům formou publikací v odborných periodicích a dále protřednictvím vzdělávacího programu, elektronického vzdělávání, seminářů a informačního a vzdělávacího portálu, které jsou hlavními výstupy projektů.

Dalším dlouhodobým cílem projektů je zavést v ČR systematické vzdělávání zdravotníků v oblasti poskytování zdravotnických služeb migrantům ze třetích zemí se zřetelem na kvalitu, dostupnost a závažné etické složky této péče. Zároveň chceme připravovat návrhy na zlepšení prozatím neuspokojivé situace dostupnosti zdravotní péče migrantů ze třetích zemí tak, aby odpovídala požadavkům na zdravotní péči v Evropské Unii.

Více informací o projektových aktivitách jsou k dispozici na projektovém portálu www.eifzvip.cz.

V případě jakýchkoliv dotazů, nápadů či připomínek nás kontaktujte na adrese eifzvip@ima.cz .

17. 8. 10
...nahoru ▲