Projekt PreQual: Češky a migrantky ze zemí bývalého sovětského bloku společně testují nový kvalifikační kurz
Tento nový kvalifikační kurz je klíčovou součástí pilotního projektu, jehož dlouhodobým cílem je integrovat tuto vzdělávací službu migrantkám do života a sociálního systému evropských států, které čelí vesměs podobným problémům v řešení integračních procesů migrujících obyvatel. Pokud se podaří partnerským týmům z Maďarska, Řecka, Španělska, Rakouska s České republiky úspěšně odzkoušet tento projekt, podaří se této evropské grass-root iniciativě učinit důležitý krok k naplnění systémového cíle – obdržení národní i evropské oficiální akreditace pro kurz PreQual. Společnou reflexí formou národních publikací poskytne i cenný srovnávací materiál, vypovídající o stávající situaci migrantek v zemích Evropy a o rozdílech v připravenosti jednotlivých zemí na jejich přijmutí do vlastní společnosti.
Bezprostředním cílem projektu je poskytnout ženám migrantkám základy vzdělání potřebné k získání kvalifikovaného pracovního místa nebo k dalšímu odbornému studiu migrantek v oblasti zdravotnictví a sociální péče.
Zároveň se zaměřuje na „celostní přístup“ k migrantkám, jejich problémům na trhu práce a při integraci do společnosti. Tento komplexní přístup je jednou z největších předností projektu a odlišuje ho od jiných integračních nebo odborně rekvalifikačních kurzů.
Stručná geneze a průběh projektu v České republice:
Nabídku na spoluúčast dostalo v říjnu 2008 o.s. Berkat, které se ovšem rozhodlo do projektu nevstoupit, především z důvodů značné rizikovosti a náročnosti výchozích podmínek – ze stejného důvodu odstoupil od již rok běžícího projektu dřívější český partner. Nicméně myšlenka zaujala samotné migrantky a ženy, spolupracující s Berkatem natolik, že daly během velmi krátké doby dohromady akční tým, rozhodnutý do projektu vstoupit i s jeho riziky.Novým českým partnerem projektu se stalo pak o.s. Sofia, které na jeho realizaci má o polovinu méně času než ostatní partneři. Projekt je financován částečně evropským vzdělávacím fondem Leonardo da Vinci, částečně si ho musí jednotliví partneři kofinancovat sami. Z toho vyplynula i nutnost ve velkém časovém stresu stihnout najednou všechny fáze, potřebné pro naplnění cílů projektu a to jak směrem domácím, tak i směrem vůči jeho zahraničním partnerům.
V období od listopadu 2008 do února 2009 se v rychlém sledu za sebou uskutečnily přípravné aktivity pro zahájení kurzu samotného:
Sestavení funkčního týmu, vytvoření Fóra partnerů projektu, uspořádání tří národních workshopů, kde se s odborníky diskutovaly především osnovy kurzu, uspořádání mezinárodního setkání všech partnerských zemí v lednu 2009 v Praze, navázání kontaktů s organizacemi z oblasti zdravotnictví a soc. péče, které s námi budou spolupracovat budˇformou lektorství nebo umožněním praxí a stáží, eventuelně poskytnutí zaměstnání migrantkám-absolventkám kurzu, nábor migrantek do kurzu, který proběhl skutečně jejich svépomocí a jejich vlastní iniciativou (dvě migrantky jsou zároveň členkami realizačního týmu).Zároveň se tým celou dobu snažil nají kofinancujícího partnera, prozatím bez úspěchu – tento projekt se pro svou inovativnost nevejde do kolonek sponzorujících subjektů.
Kurz byl zahájen dne 16. března 2009. Výuka probíhá 4 x týdně v podvečerních hodinách dle potřeb účastnic.Kurz je rozdělen do několika bloků, které se týkají jak profesní ho tak osobnostního rozvoje migrantek: Blok rozvoje jazykových a konverzačních schopností, Blok sociálně –právní, Blok IT technologií. Do odborného bloku se podařilo dohodnout ve spolupráci s o.s. Asistence zahrnout samostatný a v ČR akreditovaný kurz pracovníka v sociálních službách, který školí budoucí pracovníky v péči o osoby s tělesným a kombinovaným postižením a zahrnuje: standardy kvality sociálních služeb, etiku, rozvoj komunikačních dovedností s lidmi s postižením, seznámení s typy zdravotního postižení , metody alternativní komunikace, základy psychologie, psychopatologie, somatologie, prevenci vzniku závislosti osob na sociální službě, první pomoc, nácvik soběstačnosti u lidí postižením, metody sociální práce, prevenci týrání a zneužíván, krizovou intervenci.Odborný blok zahrnuje exkurze a stáže v organizacích, se kterými tým doufá spolupracovat i při dalším průběhu práce i při hledání budoucího pracovního uplatnění migrantek.
V termínu od 17.-19.5 se 2 členky českého realizačního týmu účastní dalšího průběžně bilančního setkání partnerů projektu v rakouském Linzu. Bude to další příležitost porovnat zkušenosti, poznatky a problémy, kterým čelí migrantky samotné i lidé, kteří se v evropských zemích pokoušejí inovativním způsobem podpořit jejich optimální integraci na trh práce ve zdravotně-sociální oblasti, kde i jejich vlastní kulturní tradice a dobrá vůle může přinést prospěch a zkvalitnění.
více informací na http://prequalsteps.maiz.at
autorka TZ: Jana Hradilková kristanka@nebesa.cz