Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
15. 5. 09
Zdroj: PreQual

Projekt PreQual: Češky a migrantky ze zemí bývalého sovětského bloku společně testují nový kvalifikační kurz

V polovině března zahájila realizační skupina projektu PreQual pravidelnou výuku nového speciálního kurzu pro ženy – migrantky, které mají zájem se uplatnit na pracovním trhu pomáhajících profesí. Díky svépomocné iniciativě migrantek a za spolupráce týmu okolo neziskové organizace Sofia společně s experty-lektory z oborů pomáhajících profesí se během půl roku podařilo zahájit odzkoušení zcela nového typu služby, která může v budoucnosti pomoci jak migrantkám samotným, tak českému sociálně-zdravotnímu systému.

Tento nový kvalifikační kurz je klíčovou součástí pilotního projektu, jehož dlouhodobým cílem je integrovat tuto vzdělávací službu migrantkám do života a sociálního systému  evropských států, které čelí vesměs podobným  problémům v řešení integračních procesů migrujících obyvatel. Pokud se  podaří partnerským týmům z Maďarska, Řecka, Španělska, Rakouska s České republiky úspěšně odzkoušet tento projekt, podaří se této evropské grass-root iniciativě učinit důležitý krok k naplnění systémového cíle – obdržení  národní i evropské oficiální akreditace pro kurz PreQual. Společnou reflexí formou národních publikací poskytne i cenný srovnávací materiál, vypovídající  o stávající situaci migrantek v zemích Evropy a o rozdílech v připravenosti jednotlivých zemí na jejich přijmutí do vlastní společnosti. 

Bezprostředním cílem projektu je poskytnout ženám migrantkám základy vzdělání potřebné k získání kvalifikovaného pracovního místa nebo k dalšímu odbornému studiu migrantek v oblasti zdravotnictví a sociální péče.

Zároveň se zaměřuje na celostní přístup k migrantkám, jejich problémům na trhu práce a při integraci do společnosti. Tento komplexní přístup je jednou z největších předností projektu  a odlišuje ho od jiných integračních nebo odborně rekvalifikačních kurzů.

Stručná geneze a průběh projektu v České republice:

Nabídku na spoluúčast dostalo v říjnu 2008 o.s. Berkat, které se ovšem rozhodlo do projektu nevstoupit, především z důvodů značné rizikovosti a náročnosti výchozích podmínek – ze stejného důvodu odstoupil od již rok běžícího projektu dřívější český partner. Nicméně myšlenka zaujala samotné migrantky a ženy, spolupracující s Berkatem natolik, že daly během velmi krátké doby dohromady akční tým, rozhodnutý do projektu vstoupit i s jeho riziky.Novým českým partnerem projektu se stalo pak o.s. Sofia, které na jeho realizaci má o polovinu méně času než ostatní partneři. Projekt je financován částečně evropským vzdělávacím fondem Leonardo da Vinci, částečně si ho musí jednotliví partneři  kofinancovat sami. Z toho vyplynula i nutnost ve  velkém časovém stresu stihnout najednou všechny fáze, potřebné pro naplnění cílů projektu a to jak směrem domácím, tak i směrem vůči jeho zahraničním partnerům.

V období od listopadu 2008  do února 2009 se v rychlém sledu za sebou uskutečnily přípravné aktivity pro zahájení kurzu samotného:

Sestavení funkčního týmu, vytvoření Fóra partnerů projektu, uspořádání tří národních workshopů, kde  se s odborníky diskutovaly především osnovy kurzu, uspořádání mezinárodního setkání všech partnerských zemí v lednu 2009 v Praze, navázání kontaktů s organizacemi z oblasti zdravotnictví a soc. péče, které s námi budou spolupracovat budˇformou lektorství nebo umožněním praxí a stáží, eventuelně poskytnutí zaměstnání migrantkám-absolventkám kurzu, nábor migrantek do kurzu, který proběhl skutečně jejich svépomocí a jejich vlastní iniciativou (dvě migrantky jsou zároveň členkami realizačního týmu).Zároveň se tým celou dobu snažil nají kofinancujícího partnera, prozatím bez úspěchu – tento projekt se pro svou inovativnost nevejde do kolonek sponzorujících subjektů. 

Kurz byl zahájen  dne 16. března 2009. Výuka probíhá 4 x týdně v podvečerních hodinách dle potřeb účastnic.Kurz je  rozdělen do několika bloků, které se  týkají jak profesní ho tak osobnostního rozvoje migrantek:  Blok rozvoje jazykových a konverzačních  schopnostíBlok sociálně –právní, Blok IT technologií. Do odborného bloku se podařilo dohodnout ve spolupráci s o.s. Asistence  zahrnout samostatný a v ČR akreditovaný  kurz pracovníka v sociálních službách, který školí budoucí pracovníky v péči o osoby s tělesným a kombinovaným postižením a zahrnuje: standardy kvality sociálních služeb, etiku, rozvoj komunikačních dovedností s lidmi s postižením, seznámení s typy zdravotního postižení , metody alternativní komunikace, základy  psychologie, psychopatologie, somatologie, prevenci vzniku závislosti osob na sociální službě, první pomoc, nácvik soběstačnosti  u lidí postižením, metody sociální práce, prevenci týrání a zneužíván, krizovou intervenci.Odborný blok zahrnuje exkurze a stáže v organizacích, se kterými tým doufá spolupracovat i  při dalším průběhu práce i při hledání budoucího pracovního uplatnění migrantek.

V termínu od 17.-19.5 se 2 členky českého realizačního týmu účastní dalšího průběžně bilančního  setkání partnerů projektu v rakouském Linzu. Bude to další příležitost porovnat  zkušenosti, poznatky a problémy, kterým čelí migrantky  samotné i lidé, kteří se v evropských zemích pokoušejí inovativním způsobem podpořit jejich optimální integraci na trh práce ve zdravotně-sociální oblasti, kde i jejich vlastní kulturní tradice a dobrá vůle může přinést prospěch a zkvalitnění.  

více informací na http://prequalsteps.maiz.at

autorka  TZ:   Jana Hradilková   kristanka@nebesa.cz

15. 5. 09
Zdroj: PreQual
...nahoru ▲