Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
12. 6. 20
Zdroj: migraceonline.cz

Přehled zajímavých map pandemie Covid-19

Přehled zajímavých map pandemie Covid-19

Online mapy se staly jedním ze symbolů a zároveň pomocníků v době pandemie Covid-19. Popojení dat s mapami se ukázalo jako velmi důležité v boji se šířením nákazy. Online mapy umožňují například sledovat výskyt viru, trasují pohyb nakažených nebo zaznamenávají místa pomoci.

Studenti mediálního semináře Gymnázia Přípotoční pod vedením své vyučující Ireny Rudolfové představují několik online map, které je v souvislosti s epidemií Covid-19 zaujaly.

Mapa Světové zdravotnické organizace (WHO)

 

Mapa ukazuje aktuální počty případů nakažených a zemřelých po celém světě.

Zajímavé je zobrazení bublinových grafů a prezentace dat prostřednictvím videí, která ukazují vývoj pandemie den po dni. 

Mapa WHO slouží jako zdroj dat pro další weby a mapy týkající se pandemie. Prostřednictvím webu s mapou WHO lze také finančně podpořit země, které to aktuálně potřebují.

Mapa je podrobně představena v této prezentaci.

V Evropě se statistikami šíření nemoci Covid-19 zabývá také European Centre for Disease Prevention and Control, která je nezávislou agenturou EU.

Mapa Rádia Svobodná Evropa

Interaktivní mapa je přehledná a srozumitelná, pravidelně se aktualizuje, takže zaznamenává aktuální situaci. Autoři čerpají data z Johns Hopkins University, WHO a webové stránky Worldometers.info. Na mapě lze najít informace o počtu hlášených případů Covid-19, počtu uzdravených i počtu zemřelých. V levé části webu je řazení států z celého světa podle zvoleného kritéria.

Údaje na mapě vychází z oficiálních informací jednotlivých států, přesnost tedy závisí na mnoha faktorech (jak daný stát bojuje s epidemií, jak testuje, jaký je tamní politický režim apod.). Např Severní Korea dosud žádného nemocného neeviduje, ale je samozřejmě otázkou, zda je tato informace pravdivá.

Data, ze kterých mapa vychází, lze zobrazit i v grafu, který popisuje průběh nákazy ve světě den po dni až do 2. června: 

Mapa BBC

Mapu vytváří britská BBC a využívá data Johns Hopkins University a od jednotlivých států. Webová stránka navíc obsahuje aktuální informace o šíření nákazy a odpovědi na aktuální otázky. Pod mapou jsou pak odkazy na související články na webu BBC. Zajímavá je například zmínka o tom, že Covid-19 se šíří i mezi domorodými kmeny v Brazílii a jejich příslušníci nemají dostatečný přístup k lékařské péči.

Pod mapou je graf, který zobrazuje vývoj v čase pro jednotlivé země.

Mapa University od Virginia

Mapa je velmi podrobná a graficky pěkně a přehledně zobrazená, lze na ní najít prezentaci šíření viru v čase a je možné ji sdílet na sociálních sítích.

Mapy.cz

Mapa umožňuje tři různé pohledy – na mapu světa, jednotlivých okresů ČR a krajů ČR.

Na mapě lze najít počet lidí pozitivně testovaných na Covid-19 v rámci celého světa. Přepínačem na mapě můžete zvolit zobrazení počtu nakažených, vyléčených a také zemřelých. Jednotlivé oblasti jsou vybarveny podle četnosti výskytu v přepočtu na 100 tisíc obyvatel.

Stránka též zobrazuje výzvu Zastavme společně šíření koronaviru, která navrhuje návštěvníkům stránek, aby pomohli zapnutím polohy na svém mobilním telefonu. V mobilní aplikaci lidé dostávají upozornění na zvýšenou pravděpodobnost nákazy. Nakažení lidé pak mohou přispět k trasování nákazy vyplněním krátkého dotazníku.

Mapa pracuje s daty, která poskytují jednotlivé země, dále pak WHO, CDC, ECDC, NHC, DXY, 1point3acres, Worldometers.info, the COVID Tracking Project. Informace na této stránce se průběžně aktualizují.

 

Autory mapy jsou studenti a studentky Ema H., Anežka K., Veronika Š., Victoria F., Terezie B., Filip B., Michal M., Adam Z., David E., Karolína U., Karolína K., Pavel T. a Julie Ř.

Titulní obrázek: Freepik.com

12. 6. 20
Zdroj: migraceonline.cz
...nahoru ▲