Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
15. 6. 21
Zdroj: migraceonline.cz

Prahu navštívila Svjatana Cichanouská a promluvila o současné situaci v Bělorusku

Prahu navštívila Svjatana Cichanouská a promluvila o současné situaci v Bělorusku

Lídryně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská přicestovala v neděli 6. června do Prahy na pozvání předsedy Senátu Miloše Vystrčila. Během své čtyřdenní návštěvy se setkala s řadou významných politiků a promluvila o současné situaci v Bělorusku.

Cichanouská byla učitelkou angličtiny a matkou. V roce 2020 však za kritiku režimu zatkli a uvěznili (spolu s jinými odpůrci režimu Alexandra Lukašenka) jejího muže, opozičního blogera Sjarheje Cichanouského. Sjarhej se chtěl Lukašenkovi ve volbách postavit, po jeho zatčení se však rozhodla do politiky zapojit sama Svajtlana a Sjarhej ji v tom podpořil.

Cichanouská začala bojovat proti diktátorskému režimu ve své zemi a nakonec se stala hlavní opoziční kandidátkou proti Lukašenkovi. V jednom rozhovoru ovšem poznamenala: „Nejsem političkou, mým hlavním cílem je sjednotit všechny síly, aby se vyřešil hlavní úkol – vyměnit vládu a uspořádat spravedlivé volby. Z nich mohou vzejít politici s jasně definovanými názory a programy. A ve spravedlivých, svobodných a zcela transparentních volbách si mohou Bělorusové vybrat nového šéfa země.“

Právě neangažovanost Cichanouské se stala její hlavní předností. Není spojena s žádnými spornými činy ani s opozičnímu skupinami, které jsou vnímány u zastánců Lukašenka jako zrádné a placené ze Západu.

Krátce před volbami byla běloruskou policií zadržena vedoucí předvolební kampaně Cichanouské a sama Svjatlana se ukrývala. Odhady výsledku voleb, podle kterých drtivě vyhrál Alexander Lukašenko, Cichanouská odmítla přijmout s tím, že běloruský lid je podle ní na straně opozice. Po násilných protestech proti výsledkům voleb se 10. srpna uchýlila kvůli výhrůžkám jejím dětem do sousední Litvy.

Následně na ni byl vydán zatykač v Bělorusku a 7. října po dohodě s Běloruskem na Cichanouskou vydalo zatykač i Rusko. V Bruselu ji ale přijali ministři zahraničí zemí Evropské unie. Promluvila také v Evropském parlamentu.

V neděli 6. června odpoledne přijela do Prahy a byla přivítána předsedou Senátu Milošem Vystrčilem, na jehož pozvání do ČR přijela. Navštívili spolu pražské historické památky a v pondělí 7. června vystoupila za přísných bezpečnostních opatření na Staroměstském náměstí v Praze u příležitosti protestu nazvaného „Společně za Bělorusko“, který pořádali členové hnutí Milion chvilek za demokracii a iniciativy Masaryk.

K davu čítajícímu několik set lidí promluvila částečně anglicky a bělorusky. „Jsem hrdá na lidi, kteří stále veřejně vyjadřují svou podporu politickým vězňům. Jen my, kteří dáváme svůj odpor najevo veřejně, můžeme dosáhnout propuštění tisíců nevinných vězňů,” řekla na pódiu Cichanouská a poděkovala lidem, kteří běloruskou opozici přišli do Prahy podpořit. „Jen strach a hrdost mě nutí pokračovat v tom, co dělám. Ať žije Bělorusko,” dodala během krátkého vystoupení.

Na demonstraci, kterou organizátoři svolali jako protest proti režimu v Bělorusku a vládě autoritářského vůdce Alexandra Lukašenka, kromě hlavní řečnice Cichanouské promluvili i někteří senátoři nebo veřejně známé osobnosti. Mezi řečníky na pódiu vystoupili třeba herec a hudebník Jiří Macháček nebo herečka Aňa Geislerová.

V úterý byla Svjatlana Cichanouská přijata prezidentem České republiky na zámku v Lánech. Prezident Miloš Zeman vyjádřil představitelce běloruské opozice osobní podporu a ocenil její odvahu. Opozici popřál vítězství v boji s posledním evropským diktátorem. Cichanouská poté v příspěvku na svém Twitteru uvedla, že ji Zeman ujistil o absolutní podpoře demokratickému hnutí v Bělorusku. Mluvili spolu také o situaci opozičního novináře Ramana Prataseviče, kterého nedávno zadrželi běloruské bezpečnostní složky po vynuceném přistání letadla Ryanair, o mučení v Bělorusku nebo o tom, jak podpořit běloruskou diasporu v České republice.

Následovalo setkání s premiérem Andrejem Babišem v Hrzánském paláci, na kterém se hovořilo zejména o politické situaci v Bělorusku, možné pomoci demokratické opozici či o osudu zadrženého novináře Ramana Prataseviče, uvedl Úřad vlády ČR. Babiš posléze na Twitteru napsal, že jej potěšila slova o České republice jako dobrém příkladu země, která Bělorusko podpořila konkrétními kroky, například přes humanitární program Medevac (zdravotně-humanitární program koordinovaný Ministerstvem vnitra, který dosud pomohl 89 perzekvovaným Bělorusům). „Ujistil jsem ji (Cichanouskou), že naši podporu v boji za svobodu a dodržování lidských práv bude mít vždy,“ poznamenal premiér.

Další den během projevu v Senátu České republiky, který byl vrcholem její návštěvy, hovořila Svjatlana Cichanouská o všem, co považuje za zločiny nynějšího běloruského režimu a vyzvala k vytvoření mezinárodního tribunálu, který by posoudil dění v Bělorusku v době loňských prezidentských voleb i před nimi. Ve svém projevu také vyzvala běloruské úřady, aby začaly stíhat zločiny, které se v zemi staly. Kritizovala represe režimu Alexandra Lukašenka, poukázala na paralely v české a běloruské historii.

Po projevu přijal Senát usnesení, kterým vyzval běloruskou vládu k propuštění všech politických vězňů, Evropskou unii a Severoatlantickou alianci k uvalení dalších sankcí na Lukašenkův režim a mezinárodní instituce, aby ukončily financování a pomoc pro všechny veřejné projekty v Bělorusku, z nichž má Lukašenkův režim prospěch.

Cichanouská se během své návštěvy kromě představitelů vlády a prezidenta setkala také například s rektorem Univerzity Karlovy Tomášem Zimou, bývalou první dámou Dagmar Havlovou, se kterou mluvila o bývalém prezidentovi Václavu Havlovi, nebo se sešla s desítkou zástupců českých nevládních organizací v Knihovně Václava Havla. Po návštěvě České republiky odjela Svjatlana Cichanouská také do Berlína.

Zdroje: https://www.lidovky.cz/domov/babis-s-cichanouskou-hovoril-o-politicke-situaci-pomoci-i-zadrzenem-novinari-beloruska-se-sejde-i-s.A210608_171507_ln_domov_livs

https://ct24.ceskatelevize.cz/domaci/3323966-zive-projev-svjatlany-cichanouske-v-senatu

https://www.irozhlas.cz/zpravy-domov/svjatlana-cichanouska-milos-zeman-prezident-cesko-belorusko-ivan-batos-andrej_2106081325_dok

Foto: Facebook Milionu Chvilek pro demokracii.

Jana Jurak

je studentkou 3. ročníku oboru Provoz diplomatických služeb na Střední odborné škole pro administrativu Evropské unie. Zajímá se o problematiku lidských práv, světovou ekonomiku, právo, diplomacii a vnitrostátní politiku.

15. 6. 21
Zdroj: migraceonline.cz
...nahoru ▲