Nové číslo časopisu PŘES: čtvrtletník o migraci a lidských právech. V hlavní roli - nový zákon o českém občanství
1. ledna vstoupil v platnost nový zákon o státním občanství (viz zvlastni sekce zde). Po dvaceti letech bylo na čase, chtělo by se říci. Událost takového významu jsme nemohli nechat bez povšimnutí a věnuje se jí proto i zimní číslo časopisu PŘES. Pro ty z vás, kterým stále není jasné, co s sebou nový zákon přináší, připravil Libor Kučera z Poradny pro integraci jeho analýzu. Jasně a přehledně tak shrnuje stěžejní body zákona, hodnotí změny a upozorňuje na úskalí, jichž skýtá nový zákon překvapivě mnoho. Ve svém důsledku totiž paradoxně povede, slovy Libora Kučery, k „zakonzervování současného stavu.“
Otázka udělování státního občanství se ukázala být vysoce citlivou záležitostí, jak lze pozorovat z nespočet debat, komentářů a souhlasných i nesouhlasných připomínek, které přijetí zákona provázely. Sporné se staly především nároky na znalosti o českém státu, jež zákon po žadatelích o občanství nově vyžaduje a u nichž není jisté, že jimi disponují sami rodilí Češi a Češky. V Názorové anketě jsme se proto studentů, odborníků pracujících s příchozími i ústavní soudkyně zeptali na to, jaké znalosti by měl podle jejich názoru žadatel o české občanství mít. Cenným příspěvkem do debaty je jistě rovněž rozhovor s paní Šeholi, která v létě získala české občanství a vedle svých dojmů z nové občanky se s námi podělila i o to, co pro ni české občanství znamená.
Ti z vás, kteří milují povánoční výprodeje známých oděvních řetězců (a že nás není málo), jistě zaujme článek o iniciativě Clean Clothes Campaign, jež se zasazuje za lepší pracovní podmínky v oděvním průmyslu a tlačí na oděvní giganty, aby přijaly svůj díl zodpovědnosti za výrobu jejich oblečení. Téma pracovních práv je ovšem relevantní i v našem geografickém prostoru, jak se můžete přesvědčit v článku Lindy Sokačové zaměřeném na postavení migrantů a migrantek na českém trhu práce. Schválně, jestli uhodnete, jakým potížím čelí příchozí v ČR nejčastěji?
Pojďme se ale podívat také na události za hranicemi země, obzvláště když se na jejich průběhu podíleli Češi. Řeč je o ázerbájdžánských prezidentských volbách a českých pozorovatelích, kteří i přes zveřejnění výsledků den před samotnými volbami hlásají, že na jejich průběhu nezpozorovali nic závadného. Podrobnosti pro vás přináší Štěpán Lohr v rubrice Kavkaz. Číslo pak zakončuje rozhovor Vojtěcha Boháče s poslancem krymského parlamentu o postavení krymských Tatarů na Ukrajině.
Příjemné počtení vám přeje redakce časopisu PŘES!