Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
3. 4. 22
Zdroj: migraceonline.cz
Země: EU

Nástroj EU pro tvorbu dovednostního profilu státních příslušníků třetích zemí funguje i v ukrajinštině

Nástroj EU pro tvorbu dovednostního profilu státních příslušníků třetích zemí funguje i v ukrajinštině

Evropská komise publikovala ukrajinskou verzi Nástroje EU pro tvorbu dovednostního profilu státních příslušníků třetích zemí. Stalo se tak poté, co komise 23. března ve zvláštním oznámení představila soubor opatření na podporu zemí EU při přijímání uprchlíků z Ukrajiny. Ta mají členským zemím Evropské unie pomoci zajistit, aby uprchlíci měli účinný přístup k právu na vzdělání, zdravotní péči, ubytování a zaměstnání. Nová jazyková verze nástroje je součástí těchto opatření.

Nová jazyková verze má usnadnit vysídleným osobám přicházejícím z Ukrajiny prezentovat své dovednosti a získat přístup k pracovním místům a dalším příležitostem v EU. Lepší přehled dovedností uprchlíků je užitečný jak pro země, které uprchlíky hostí, tak pro zaměstnavatele či organizace, které pomáhají uchazečům najít práci.

Nástrojem je mnohojazyčný on-line editor, který mohou využít organizace pracující se státními příslušníky třetích zemí. Lze jej použít během pohovoru mezi poradci ke zmapování kvalifikačního a dovednostního profilu dotyčné osoby. Slouží jako základ pro vydání personalizovaného poradenství na podporu k začlenění na trh práce – odkazuje například na orgány, které se zabývají uznáváním diplomů, validací dovedností, jazykových znalostí nebo rekvalifikacemi či podporou zaměstnanosti.

Výhodou nástroje je velmi snadná převoditelnost vyplněného formuláře mezi 28 jazykovými verzemi a intuitivní prostředí.

Jan Dítko

Jan Dítko pracuje v MKC od roku 2012. Zabývá se zde problematikou integrace cizinců, designováním vzdělávacích programů v oblasti interkulturního vzdělávání a lektoringem.

3. 4. 22
Zdroj: migraceonline.cz
Země: EU
...nahoru ▲