Portál pro kritickou diskuzi o migraci v České republice
a v zemích střední a východní Evropy

MigraceOnline.czE-knihovna › Mongolská migrace: Skvělá příležitost?

Mongolská migrace: Skvělá příležitost?

6. 6. 11
Diskuze o aktuální české migrační politice a pracovních podmínkách mongolských migrantů se zúčastní autor námětu filmu Skvělá příležitost Tomáš Janeba, Daniela Kordíková, koordinátorka informační linky pro Mongoly Charity ČR a František Teplý ze zprostředkovatelské firmy AlphaCon.

Pozváni jsou také zástupci státní správy, Společnosti přátel Mongolska i Fóra migrantů. Moderátorkou diskuse bude Daniela Vrbová z Českého rozhlasu 6. Diskusi bude předcházet projekce dokumentárního filmu Skvělá příležitost režiséra Víta Janečka (2011, ČR, 64 min).

„Odejděte žít a pracovat do České republiky, budete se mít báječně," lákají zprostředkovatelé práce obyvatele Mongolska. Mnozí z nich uvěří slibům, prodají své domy a odcestují daleko na západ. K jejich nemilému překvapení však život v Česku není tak skvělý, jak si ho představovali. Vykonávají manuální a převážně neodbornou práci, zůstávají v zaměstnání i čtrnáct hodin denně, spí sotva pár hodin. Po odečtení všech nákladů jim z platu nezbude mnoho. Neznalost české legislativy a jazyková bariéra jim často přinášejí problémy, které mohou skončit velkým zadlužením. Režisér Vít Janeček nabízí výpovědi několika mongolských rodin, zápasících s těžkými životními i pracovními podmínkami. Jedna z rodin se snaží získat vízum pro své nemocné dítě v Mongolsku, další šetří na studium své dcery. Ve filmu zaznívá i stereotypní vnímání rozdílné kultury, které reprezentují jejich čeští sousedé. Je možné domoci se svého práva, když na vaší straně nestojí zákon ani veřejnost?

Diskuze se uskuteční v Ballingově sále Národní technické knihovny  (Technická 6, Praha 6 - Dejvice) 9. června od 19 hodin.Ke stažení


...nahoru▲   

Kontakt

Multikulturní centrum Praha
Náplavní 1
120 00 Praha 2

Tel: (+420) 296 325 345
E-mail: migraceonline@mkc.cz

DoporučujemeSponzoři

Partneři

Webdesign & publikační systém Toolkit - Econnect