Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
13. 4. 10
Zdroj: migraceonline.cz

Migrants+

Cílem projektu Migrants+ je vyvinutí dlouhodobých vzdělávacích příležitostí pro přistěhovalce a současně zaškolení trenérů/mediátorů na pomoc s analýzou základních znalostí a kvalifikace migrantů a s odzkoušením v pilotním projektu. V projektu je rozvíjen programový počítačový nástroj, který je stavěn na již existujících mezikulturních vzdělávacích modelech a vzdělávacím schématu, který byl vyvinut projektem FIL (Leonardo Focus On The Individual Learner).

Kurzy jsou určeny pro začátečníky i pokročilé. Další zájemci se mohou zúčastnit přípravných kurzů na jazykovou zkoušku úrovně A1, která je nezbytná k vydání povolení k trvalému pobytu.

Cílovou skupinou jsou legálně pobývající cizinci s dlouhodobým pobytem v ČR, kteří mají místo trvalého pobytu v Ústeckém kraji. Konkrétně se jedná o osoby s přiznaným azylem nebo doplňkovou ochranou, žadatele o azyl, cizince s povolením k trvalému pobytu, k dlouhodobému pobytu či vízem k pobytu nad 90 dnů za účelem zaměstnání, podnikání apod.

Projektové služby budou nabízeny do dubna 2012 v Ústí nad Labem a Teplicích, popř. na jiných místech Ústeckého kraje, pokud se bude jednat o terénní poradenství.

Programový počítačový nástroj má analyzovat pro přistěhovalce jejich úroveň znalostí a kvalifikace a ukázat jim potřebu konkrétních vzdělávacích aktivit k získání dalších schopností a dovedností v cílové zemi. Tematicky je program zaměřen na otázky z  oblasti matematiky, informační a komunikační technologie, internetu, komunikace, mezilidských vztahů a bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v cílové zemi migrantů.

Součástí projektu jsou i dva nadnárodní školící kurzy trenérů/mediátorů ze všech partnerských zemí, které jsou zaměřeny na pilotní projekt, kterého se zúčastní skupiny přistěhovalců. V listopadu 2009 se konalo v Paříži první školení, kterého se účastnilo 35 lektorů/mediátorů ze šesti zemí EU (Česká republika, Německo, Itálie, Polsko, Velká Británie, Francie) a také z Turecka. Českou republiku zastupovali lektoři ze Správy uprchlických zařízení MV ČR Praha, Nevládní organizace Most pro lidská práva – Pardubice a firmy M&J Consulting spol. s r.o. - Pardubice. Druhé školení v projektu Migrants Plus se uskuteční v Řecku ve dnech 20. - 22. května 2010.

M&J Consulting, spol. s r.o. (mjc@mjc.cz), která je v roli partnera za ČR, spolupracuje s  koordinátorem mezinárodního projektu  IDEC S.A. (IDEC) GREECE (www.idec.gr) a průběžně informuje cca 100 organizací v ČR o postupu prací na projektu emaily a newslettery.

Projekt trvá od prosince 2008 do prosince 2010.


Partnerské organizace:

OBES, Řecko – federace průmyslových svazů pracujících, www.obes.gr

IDEC, Řecko - poradenská společnost, www.idec.gr

Kolping-Bildungswerk Wuerttemberg e.V., Německo – vzdělávací instituce, www.kolping-bildungswerk.de

Itinéraires Formation, Francie – vzdělávací a poradenská společnost, www.itineraires.fr

Centro di Informazione e Educazione Allo Sviluppo, Itálie – centrum pro vývoj informací a vzdělávání, nevládní nezisková organizace, www.cies.it

Wyższa Szkola Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi, Polsko – akademie humanitních věd a ekonomie, www.projects.pl

BCD Eğitim ve Danişmanlık Ltd, Turecko – vzdělávací a poradenská společnost

Academy of Learning Ltd, Velká Británie – akademie vzdělávání, soukromá společnost, www.academyoflearning.uk

M&J Consulting, Česká republika – poradenská společnost, www.mjc.cz


Podrobnější informace o mezinárodním projektu Migrants Plus jsou k dispozici na www.migrantsplus.info.

logo.jpg

13. 4. 10
Zdroj: migraceonline.cz
...nahoru ▲