Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci

Mediální analýza: téma nelegální migrace v českých tištěných médiích

Tato analýza se soustředí především na to, v jakých kontextech se v českých tištěných médiích píše o nelegální migraci, nelegálních přistěhovalcích a souvisejících tématech a na to, zda jsou v četnosti mediálních výstupů o těchto tématech rozdíly mezi celostátními a regionálními vydáními deníků a časopisů.

Téma této mediální analýzy je nelegální migrace, jako dílčí témata zkoumaných článků byla proto stanovena následující: nelegalita pobytu cizinců (pobyt bez platného víza), nelegalita práce cizinců (práce cizinců bez platného povolení) a nelegální imigrace do ČR (nelegální přechody hranic a jiné nelegální způsoby imigrace do ČR). Protože počet článků, které se ve sledovaném období věnovaly těmto tématům v českém kontextu, nebyl příliš vysoký, byly do analýzy nakonec zahrnuty i články, jež se věnovaly těmto tématům v kontextu Evropské unie a v dalších zemích.

Výběr článků

Články, které byly zkoumány v rámci této analýzy, pocházejí z časového období od 1. dubna do 30. června 2007, tedy ze tří za sebou následujících měsíců. Zkoumány byly články ze čtyř celostátních deníků (MF DNES, Lidové noviny, Právo, Hospodářské noviny), z regionálních a víkendových příloh těchto deníků, regionálních deníků vydávaných vydavatelstvím Vltava Labe Press (Deník a jeho regionální mutace, týdeníky), deníků distribuovaných bezplatně (Metro, 24 hodin, Metropolitní Expres) a společenských a zpravodajských časopisů.

Články byly vyhledávány pomocí mediální databáze podle zadaných klíčových slov, které se měly objevit v textu článku. Jako klíčová byla použita následující slova: nelegální migrace, nelegální migrant, nelegální imigrant, nelegální přistěhovalec, běženec, převaděč, nelegální práce, práce načerno, vyhoštění, regularizace, amnestie, legalizace, různé kombinace těchto slov a jejich gramatických variant a kombinace těchto slov s gramatickými variantami slova cizinec. Z původního souboru článků, který byl pomocí těchto klíčových slov sestaven, byly vyřazeny ty, které pro tuto analýzu nebyly relevantní.

Srovnání jednotlivých médií

Tabulka č. 1

 

celostátní vydání

regionální vydání

celkem

MF DNES

5

12

17

Lidové noviny

9

1

10

Právo

3

4

7

Hospodářské noviny

9

(není)

9

Regionální deníky a týdeníky[1]

(není)

34

34

Deníky distribuované bezplatně

6

3

9

Společenské a zpravodajské časopisy

10

(není)

10

Celkem článků

42

54

96








Celkově je poměr mezi články v celostátních a regionálních vydáních tištěných médií poměrně vyrovnaný, s mírnou převahou vedou regionální vydání. Médiem s nejvíce články v daném období byly regionální deníky vydávané vydavatelstvím Vltava Labe Press, za nimiž následuje deník MF DNES a pak již s podobným počtem výstupů další deníky.

V regionálních denících a regionálních vydáních celostátních deníků se objevovaly především články věnující se odhalením cizinců pracujících v Česku načerno bez povolení či pobývajících zde bez povolení k pobytu a odhaleným nelegálním přechodům hranic cizinci. Články v celostátních vydáních deníků se pak věnovaly zpravidla nelegální migraci v širším kontextu ekonomické migrace, nelegální migraci v jiných zemích a jejím souvislostem v rámci Evropské unie, opatřením proti nelegální migraci, v menší míře odhaleným cizincům bez povolení k pobytu či pracovního povolení a nelegálním přechodům hranic (většinou pokud se jednalo o odhalení většího počtu cizinců či dopadení gangu převaděčů).

Kontext, v němž se v českých tištěných médiích píše o nelegální migraci

Tabulka č. 2

Kontext

Počet článků

nelegální práce

33

nelegální přechody hranic

24

pobyt načerno

14

zahraničí, EU

13

ostatní

9

komentáře

 3

celkem článků

96

Při zkoumání kontextu, v němž se v českých tištěných médiích píše o nelegální migraci a nelegálních přistěhovalcích, jsem rozlišila čtyři tematické skupiny - nelegální práce, nelegální přechody hranic, pobyt načerno bez povolení, zahraničí a EU - a skupiny ostatní a komentáře.

Nelegální práce

Nejvíce článků ve sledovaném období (více než třetina ze všech) se zabývalo nelegální prací cizinců, tedy jejich prací bez pracovního povolení. Články v této skupině se věnovaly především policejním odhalením cizinců pracujících nelegálně (Policie odhalila nelegální dělníky z ciziny, Benešovský deník, 28. 6. 2007), byly to často krátké, někdy jen několikařádkové zprávy. Několik článků přineslo příběhy cizinců pracujících bez povolení (Má dvě vysoké školy a dělá zedníka. Načerno, MF DNES - Severní Čechy, 11. 5. 2007), další se věnovaly specifikům nelegální práce cizinců - tedy tomu, jakých národností se zpravidla týká nebo v jakých odvětvích je nelegální zaměstnávání časté (Těžký život cizinců v metropoli, 24 hodin, 16. 5. 2007).

Nelegální přechody hranic

Zhruba čtvrtina článků se věnovala nelegálním přechodům tzv. zelené hranice či cestě přes hraniční přechod s padělanými doklady. Články se týkaly odhalení nelegálních přechodů hranic (Mongolové chtěli do Rakouska, chytili je, Znojemský deník, 8. 6. 2007) či odhalení gangů organizujících tyto přechody (Převaděči běženců mění metody, Hospodářské noviny, 21. 5. 2007). Objevilo se zde i několik článků zabývajících se zpřísněním trestů pro převaděče (Tresty pro převaděče se zpřísní, Lidové noviny, 3. 5. 2007).

Pobyt načerno

Články spadající do této skupiny se věnovaly převážně odhalení a vyhoštění cizinců pobývajících v Česku bez povolení k pobytu (Cizinec musí domů, Domažlický deník, 15. 5. 2007; Policisté udělali zátah na cizince, jednoho vyhostí, MF DNES - střední Morava, 21. 6. 2007). Byly to převážné krátké několikařádkové zprávy, často v regionálních vydáních deníků.

Zahraničí, EU

Články zařazené v této skupině se věnovaly situaci nelegálních přistěhovalců a nelegální migraci v jiných státech ("Nelegálové" mohou být Američany, Lidové noviny, 19. 5. 2007) či nelegální migraci v kontextu Evropské unie (EU chce stíhat práci ilegálů, Hospodářské noviny, 16. 5. 2007). Články z této skupiny byly publikované převážně v celostátních vydáních deníků či v časopisech, často to byly rozsáhlejší texty.

Ostatní

Články zařazené do této skupiny se buď tématicky nevešly do žádné z předchozích skupin, anebo se nelegální migraci věnovaly jen okrajově krátkou zmínkou. Patří sem například články věnující se novele školského zákona, která má umožnit povinnou školní docházku dětí přistěhovalců bez oprávnění k pobytu (Kuchtová chce, aby děti ilegálů směly do školy, Lidové noviny, 20. 6. 2007), článek pojednávající o problematické cestě cizinců k českému občanství, v němž jeden z protagonistů krátce vypráví svoji zkušenost s nelegálními migranty (Stal jsem se Čechem, MF DNES, 30. 4. 2007) nebo zpráva o dluzích za ošetření cizinců, kteří v Česku pobývají nelegálně (Doplácíme na cizince, Karlovarský deník, 24. 5. 2007).

Komentáře

Jen tři články ze sledovaného období lze zařadit mezi komentáře, ostatní spadají do zpravodajství či publicistiky. Dva komentáře se věnují novele školského zákona, která má umožnit povinnou školní docházku dětí přistěhovalců, jež v Česku pobývají bez povolení k pobytu (Děti imigrantů do českých škol? Ano, jistě, Lidové noviny, 22. 6. 2007; Co je pro nás zákon, Pražský deník, 18. 4. 2007). Další komentář se věnuje novelám zákona o pobytu cizinců a azylového zákona, jež by se měly dotknout i nelegálních přistěhovalců (Azylové impérium ministerstva, Hospodářské noviny, 21. 5. 2007).

Závěr

Ve sledovaném období se v českých tištěných médiích objevilo 96 článků věnujících se nelegální migraci a souvisejícím tématům. Ve srovnání s mediálními výstupy týkajícími se Vietnamců (za stejné období 248) a Ukrajinců (za stejné období 197), kterými se zabývaly další dvě mediální analýzy, je to tedy poměrně nízké číslo. Je možné, že výběr provedený v této analýze neobsahuje všechny články z daného období, které se nějakým způsobem dotkly nelegální migrace (např. proto, že někdy mohou média nelegální migranty mylně označit jako uprchlíky). Nicméně lze usoudit, že téma nelegální migrace je pro česká média méně přitažlivé než články týkající se dvou výše uvedených skupin cizinců.          

Jako nejčastější téma článků týkajících se nelegální migrace se ve sledovaném období ukázalo nelegální zaměstnávání a práce načerno cizinců, jako druhé a třetí nejčastější pak nelegální přechody hranic a pobyt cizinců v Česku bez povolení. Některé z těchto článků (především ty, jež se zabývají druhým třetím tématem) vychází jen ze zpráv policie či celníků o provedených kontrolách a téma málokdy zasadí do širšího kontextu.

Dvěma nejčastěji zmiňovanými národnostmi cizinců v článcích týkajících se nelegální migrace v České republice byli Ukrajinci a Vietnamci, a to jak v souvislosti s nelegálním zaměstnáváním, tak s nelegalitou pobytu. U nelegálních přechodů hranic se pak objevilo více národností, kromě již uvedených Ukrajinců a Vietnamců také například Mongolové nebo Číňané. Články tak víceméně odrážejí jak policejní statistiky, podle nichž se porušení pobytového režimu týká nejčastěji Ukrajinců a Vietnamců, tak i odhady neziskových organizací, které jako nejpočetnější skupinu cizinců pracujících nelegálně v ČR uvádějí Ukrajince.

Obecně platí, že články v regionálních denících a regionálních vydáních celostátních deníků často vychází jen z policejních zpráv o nelegálních migrantech (např. odhalení cizinci bez povolení k pobytu) a zprávu nezasazují do širšího kontextu. Články v celostátních vydáních deníků a v časopisech pak téma nelegální migrace častěji buď zasadí do širšího kontextu nebo se mu věnují podrobněji.

Zdroje:

Články z českých tištěných médií z období 1. 4. 2007 až 30. 6. 2007 vyhledané pomocí mediální databáze.

Klvačová, P., Bitrich, T.: Jak se (ne)píše o cizincích. Multikulturní centrum Praha, 2003.

Cizinci, našinci a média. Mediální analýzy. Multikulturní centrum Praha, 2007.


Podpořeno grantem z Islandu, Lichtenštejnska a Norska v rámci Finančního mechanismu EHP a Norského finančního mechanismu prostřednictvím Nadace rozvoje občanské společnosti.



[1] Vydávané vydavatelstvím Vltava Labe Press.

22. 1. 08
...nahoru ▲