Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
17. 6. 21
Zdroj: migraceonline.cz
Země: Maďarsko

Maďarský parlament schválil zákon trestající informování o LGBTI komunitě

Maďarský parlament schválil zákon trestající informování o LGBTI komunitě

Lidskoprávní organizace bijí na poplach – maďarský parlament v úterý 15. června schválil novelu zákona, která v zemi dále omezuje práva osob s menšinovou sexuální orientací či genderovou identitou. V Praze je svoláno protestní shromáždění k maďarské ambasádě na pátek 18. 6. v 15 hodin.

Maďarský parlament tento týden projednal a schválil vládní návrh novely „zákona o pedofilii“, který se stal zástěrkou pro další omezení práv LGBT+ osob. Novela postavila mimo zákon jakékoliv informování o tématu homosexuality či o trans* osobách před dětmi a mládeží do 18 let. Nově je tak například zakázané zobrazovat páry stejného pohlaví v médiích před 22 hodinou, mluvit o těchto tématech ve školách a na veřejných akcích nebo poskytovat poradenské a komunitní služby dospívajícím.

Ihned po zveřejnění obsahu této novely před pár dny se začala mobilizovat občanská společnost. V samotné Budapešti proběhla v pondělí 14. června před budovou parlamentu demonstrace s účastí několika tisíc osob. Reakce z dalších zemí na sebe nenechaly dlouho čekat. V Praze se chystá protestní shromáždění před objektem maďarské ambasády v pátek 18. června v 15 hodin. Toto shromáždění pořádají zástupci občanské společnosti s podporou organizací jako je Prague Pride, Transparent, iniciativy Jsme fér či různých osobností veřejného a politického života.

Maďarský předseda vlády Viktor Orbán se velmi zřetelně vydává směrem putinovského Ruska a jeho nový zákon se podobá tzv. ruskému zákonu proti gay propagandě z roku 2013. Orbán a jeho strana Fidesz sázejí na podporu především od konzervativních a křesťansky zaměřených Maďarů a maďarské vládní tažení proti LGBT+ lidem není nové. Stupňující se represe proti této menšině se navíc zdají velmi dobře promyšlené. Samotné zahrnutí těchto nových zákazů do „zákona o pedofilii“ je velmi taktickým krokem. V argumentaci proti odpůrcům této novely může předseda vlády použít právě onen název zákona a ukázat na obhájce práv LGBT+ osob jako na obhájce pedofilie. Sama maďarská opozice i místní lidskoprávní organizace tak mají v tomto nerovném boji ještě horší postavení.

Roli nyní může sehrát reakce na toto porušování lidských práv a svobod od Evropské unie a dalších západních demokratických států. I to však může být součástí předem promyšlené taktiky, jelikož dlouhodobě pozorujeme, jak se vládní strana Fidesz přiklání spíše k východním totalitárním státům jako je Rusko či Čína. Pokud tedy nyní EU zareaguje, premiér Orbán může této reakce využít k tomu, aby označil Evropskou unii jako podporovatele pedofilie a posílil tak ještě více nevraživost maďarských voličů vůči západním demokratickým státům.

V Budapešti se má 24. července konat již tradiční průvod festivalu Budapest Pride. Dá se očekávat, že v současné situaci udělají úředníci i vládní politici vše pro to, aby tomu zabránili. Zákon, který jim to umožní, si už koneckonců v úterý schválili. Vyjádřit svoji solidaritu s maďarskými LGBT+ lidmi ale můžeme, a to jak v pátek na shromáždění u maďarské ambasády, tak podepsáním různých otevřených dopisů či petic, které se objevují především na sociálních médiích.

Tom Bílý

vystudoval Právnickou fakultu Univerzity Karlovy a již od roku 2005 se věnuje práci v občanském sektoru. Hlavními oblastmi jeho činnosti jsou rozvojová spolupráce, globální vzdělávání a hájení práv LGBT+ osob. Tom pracuje pro organizaci Fairtrade Česko a Slovensko jako finanční ředitel a zároveň je od roku 2020 ředitelem festivalu Prague Pride.

17. 6. 21
Zdroj: migraceonline.cz
Země: Maďarsko
...nahoru ▲