Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
2. 4. 20
Zdroj: migraceonline.cz
Země: EU, Maďarsko

Maďarská sociální pracovnice: Je to jako vlna. K omezení demokracie může dojít i v ostatních zemích

Maďarská sociální pracovnice: Je to jako vlna. K omezení demokracie může dojít i v ostatních zemích

Erzsébet Gábor (jméno bylo na její žádost změněno) pracuje jako sociální pracovnice a aktivistka v jihomaďarského Segedínu. V krátkém rozhovoru poskytla redakci MigraceOnline.cz vyjádření k aktuální situaci v Maďarsku.

Zdá se, že se v Maďarsku odehrává skutečně státní převrat, kdy Viktor Orbán přebírá moc.

Je třeba si uvědomit, že podle mínění mnoha lidí proběhly poslední volby neregulérně.  Volit mohli totiž i lidé s dvojím občanstvím, kteří žijí mimo hranice Maďarska, třeba na Slovensku nebo v Rumunsku. Strana Fidesz tak vlastně našla legální způsob, jak ovlivnit výsledek voleb.

A to je podle vás důvod, proč Fidesz získala většinu v parlamentu?

Ano, mají dvoutřetinovou většinu v parlamentu. Mohou teď dělat, co se jim zlíbí.

Co to znamená?

Parlament je teď vlastně zbytečný. Orbán vládne přímo – pomocí speciálních zákonů a dekretů.

Doslechli jsme se také o zákonu namířeném proti opozičním starostům a zastupitelstvům.

Zprávy o tom jsou sotva pár minut staré (rozhovor se uskutečnil 1. dubna, pozn. red.). Tento zákon byl stažen, takže minimálně formálně se v tuto chvíli pro města a zastupitelstva nic nemění. Ale i tak je to pro ně obtížné, zejména teď, kdy je kvůli koronaviru vyhlášen nouzový stav. V souvislosti s ním dostala města hodně požadavků a úkolů, ale mají omezené finanční zdroje.

A finance jsou rozdělovány centrální vládou.

Já jsem ráda, že pocházím ze Segedínu, který leží v jižní části země a má socialistického starostu a zastupitelstvo. V Maďarsku je to spíš výjimka a atmosféra ve městě je jiná než ve zbytku země. Jsem hrdá na to, že jsme pořád svým způsobem nezávislí. Ale i nás se pochopitelně týkají všechna ta opatření. A například sociální zabezpečení, zdravotnictví nebo vzdělávání jsou nyní v Maďarsku opravdu v troskách.

A myslíte, že už se to, co se děje, dá nazývat diktaturou?

Ano, je to diktatura. Naprosto s tím souhlasím. Kvůli koronaviru jsou navíc zavřené hranice. Celá Evropa má teď k řešení tolik důležitých problémů a prakticky nikoho nezajímá, že se právě v Maďarsku odehrává státní převrat. Orbán si je toho moc dobře vědom. Využívá obav z koronaviru a dělá si své špinavé obchody, protože se všichni soustředí jenom na šíření epidemie. A to je opravdu hanebné. Země má vážné problémy a oni zatím přemýšlí, jak co nejlépe sledovat vlastní zájmy a zisky ze svého podnikání. Chce se mi z toho zvracet.

V něčem to může být podobné situaci v České republice.

Ale vy máte silnější opozici a stále máte nezávislá média. Občanská společnost celkově je v Česku silnější než v Maďarsku.

Máme obavy, protože podobné problémy, kterým v posledních letech čelí Maďarsko, se objevují i v ostatních zemích Visegrádské čtyřky. 

Já vím, je to jako vlna. Začne to u nás v Maďarsku a snadno to může zasáhnout také ostatní země.

 

Foto: Shutterstock.

2. 4. 20
Zdroj: migraceonline.cz
Země: EU, Maďarsko
...nahoru ▲