"KOLIK CEST VEDE NA FLORENC?" - Výzva k výzkumníkům, žurnalistům a fotografům
Termín ukončení příjmu přihlášek je 10. 5. 2006.
Celý projekt je mezinárodní, důležitou podmínkou pro účastníky je proto znalost angličtiny.
Výstava “Kolik cest vede na Florenc?” vznikne jako součást širšího projektu, kterým chce Multikulturní centrum a jeho partnerské organizace podnítit veřejnou diskusi o pracovní migraci ve Střední Evropě. Projekt bude uskutečněn v rámci “Evropského roku pracovní migrace”, a předpokládaná diskuse by měla obrátit pozornost veřejnosti na možné výhody i cenu pohybu pracovních sil a na existenci právních, kulturních a ekonomických překážek.
Výstava a doprovodné materiály k ní (katalogy, virtuální výstava, DVD) jsou jádrem celého projektu, jehož smyslem je podpořit výše zmíněné cíle, se soustředí na příklady 16 pracovních migrantů, jejichž životy jsou spjaty s pražským autobusovým nádražím FLOREC. Chápeme tuto křižovatku autobusových linek v srdci rozšířené Evropské unie jako symbol “mobility” na kontinentu, která je způsobena ohromnými nerovnostmi v příjmech i úrovní nezaměstnanosti. Symbolický význam FLORENCE je ještě zdůrazněn faktem, že toto nádraží je zároveň cílovou i odjezdovou stanicí pracovních migrantů. Každý den sem přijíždí stovky autobusů z nejrůznějších ekonomicky slabších oblastí Střední a Východní Evropy, aby dojíždějící a přechodní migranti zajišťovali rozkvět ekonomiky hlavního města. Vzhledem k tomu, že výše platů v Praze stále silně zaostává za Západní Evropou, mnoho obyvatel České republiky nasedá ve stejném okamžiku do autobusu a vydává se na cestu za prací právě do Západní Evropy.
Fotografové a výzkumníci podílející se na projektu, budou pracovat ve dvojicích. Svůj výzkum začnou během cesty dálkovým autobusem z Florence. Jejich obvyklým úkolem bude dokumentovat životy pracovních migrantů. Výběr portrétovaných osob bude proveden za úzké spolupráce s partnerem a kontaktní osobou, aby bylo zajištěno zmapování rozličných aspektů pracovní migrace v současné Evropě (při výběru portrétovaných osob bude přihlédnuto k následujícím faktorům: věk, pohlaví, země původu, integrace v sociálních sítích, délka pobytu…).
Fotografové a výzkumníci se soustředí během své práce na následující tři aspekty fenoménu mobility:
A. Síly, které mobilitu pohání
Jakou motivaci mají lidé, kteří se rozhodnou opustit svůj domov kvůli zaměstnání? Mají tito lidé na výběr? Jak jejich rozhodnutí ovlivňuje jejich domácí prostředí? Je cena, kterou za takové rozhodnutí platí, adekvátní, tj., převažuje prospěch z tohoto rozhodnutí?
B. Překážky kladené mobilitě
S jakými právními, ekonomickými a kulturními překážkami se migranti střetávají doma a v novém prostředí? Jak se s těmito překážkami vyrovnávají?
C. Mobilita a identita
Pracovní migranti jsou součástí dvou odlišných sociálních prostředí - místa, kde je jejich domov a místa, kde pracují. Velmi často se sociální statut migranta na těchto dvou místech radikálně liší. Jak se pracovní migranti vyrovnávají s odlišným sociálním prostředím? Jakým způsobem si udržují kontakt s domovem?
V centru zájmu výzkumníků budou příběhy portrétovaných jedinců. Ovšem k plnému porozumění pohnutek a kroků portrétovaných jedinců, stejně jako k jejich vypořádávání se s výše zmíněnými aspekty mobility, bude nezbytné dát jejich příběh do kontextu jejich sociálního prostředí. Z těchto důvodů budou během výzkumu dokumentovány názory a myšlenky těch, kteří mezi pracovní migranty přímo nepatří, ale tvoří sociální prostředí pracovních migrantů (jak doma tak v místě práce). Aby aby od sebe jasně odlišeni portrétovaní jedinci a jejich sociální prostředí, které zůstává na jednom místě, použijí výzkumné týmy odlišné rozdílné vizuální i textové dokumentační prostředky. Tímto způsobem bude zajištěno jasné rozdělení představovaných portrétů / příběhů pracovních migrantů (vystaveny budou jako fotografie a texty) a jejich sociálního prostředí (představeny budou formou video a/nebo audio dokumentů).
POŽADAVKY:
Hledáme entuziastické sociální antropology, sociology, žurnalisty a fotografy se zkušeností a zájmem o problematiku pracovní migrace, kteří jsou schopni odpovědné a profesionální práce. Velmi dobrá znalost anglického jazyka je podmínkou, neboť semináře proběhnou v angličtině. Znalosti dalších jazyků, stejně jako specifik daných regionů, je více než vítána.
ZPŮSOB REALIZACE PROJEKTU:
Vybraní žurnalisti-výzkumníci a fotografové se zúčastní mezinárodního přípravného semináře v Praze (1– 4. června 2006), kde získají hlubší vhled do problematiky pracovní migrace z různých perspektiv.
Účastnící semináře následně utvoří týmy po dvou (žurnalista-výzkumník a fotograf) a jejich úkolem bude do následujícího semináře na konci srpna vytvořit na základě osobního příběhu pracovního migranta umělecké dílo v podobě kombinace fotografií a textů. Přestože budou zadána určitá kritéria, podle kterých bude třeba se řídit, účastníci budou mít plnou volnost ve volbě svého uměleckého výrazu.
Během druhého semináře v Ostravě (31. srpna – 3. září 2006) budou již vybrána umělecká díla určená pro výstavu a bude k nim rovněž doplněn textový materiál.
Vernisáž výstavy proběhne v listopadu 2006 v Praze a výstava bude dále putovat do Ostravy a Berlína. Výstava bude doplněna virtuální online-výstavou a katalogem výstavy.
Každý účastník obdrží cestovní grant. Náklady na materiál, ubytování a stravu budou hrazeny organizátory.
PŘIHLÁŠKA:
Doplňte, prosím, následující informace, připojte svůj životopis a pošlete nejpozději do 10. května 2006 na e-mailovou adresu florenc@plotki.net.
Jméno
Věk
Státní příslušnost
Studijní / profesní zaměření
Zkušenosti z oblasti migrace
Jazykové znalosti
Motivace k účasti na projektu
Chci se zúčastnit jako
( ) výzkumník / autor
( ) fotograf
Pracuji s těmito fotoaparáty (otázka pouze pro fotografy)
( ) analogickým
( ) digitálním
( ) Mohu se zúčastnit obou seminářů (30. května – 3. června 2006 v Praze & 31. srpna – 3. září 2006 v Ostravě)
Z jakého zdroje jste se o projektu dozvěděl/a
INFORMACE O NÁS:
www.plotki.net
www.mkc.cz
www.migraceonline.cz
NAŠIMI PARTNERY JSOU:
FAMU (Department of Photography, Prague)
Ostravská univerzita (Department of Social Geography and Regional Development/Faculty of Sciences)
EURES (European Employment Services)
Poradna pro občanství
Tento projekt je podpořen grantem EU "Year of Workers´ Mobility" a Fondem Budoucnosti.