Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci

Jak reagují Češi tváří v tvář muslimce?

Jak reagují Češi tváří v tvář muslimce?

Tým českých muslimů se v sobotu 17.12. 2016 rozhodl uskutečnit zajímavý sociální experiment. Muslimská žena se postavila na rušnou pražskou ulici s velkou čtvrtkou, na které byl nápis: „Jsem muslimka. Jsem člověk jako ty. Kdo jsem pro Tebe? Napiš!“.  Kolemjdoucí pak mohli napsat své mínění. Ukázalo se, že zatímco na internetu se nenávistnými komentáři nešetří, během reálného dvacetiminutového experimentu nenapsal nikdo nic negativního a akce se setkala s velkou podporou.

IMG_0244.JPG  IMG_0243.JPG

Hlavní aktérka se inspirovala podobným experimentem, který se uskutečnil na začátku roku 2015 v Kanadě.  Akci sama připravila a naplánovala. Obešla bez pomoci profesionálů, videa se natáčela na mobilní telefony a tablet, video sama sestříhala. Krátký spot byl zveřejněn v neděli  18.12. po desáté hodině večer a během prvních dvanácti hodin získal více než tři tisíce shlédnutí, a přes čtyřicet sdílení na sociální síti Facebook.

Tento sociální experiment trval dvacet minut a během něj napsalo svůj vzkaz přes deset lidí. Obešel  se bez negativních komentářů.  Nejdojemnějším momentem byl zhruba třináctiletý chlapec, který nechal  vzkaz: „Člověk se stejnýma právama!“ 

Potvrdila se skutečnost, že zatímco v anonymním prostředí internetu není složité napsat nenávistný komentář, tváří tvář skutečnému člověku k tomu prakticky všem chybí odvaha.

Autorka tiskové zprávy: Zuzana Schreiberová

Autor fotografií: Ondřej Adamík

19. 12. 16
...nahoru ▲