Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
12. 12. 11

Jak ovlivnila migrační a uprchlická studia kontrolu migrace? Chápání vztahu migračních a uprchlických studií k omezování pohybu osob státními úřady ve Velké Británii

Joshua Paul Hatton zpracoval zajímavou disertační práci ze sociální a kulturní antropologie na Oxfordské univerzitě. Věnuje se vztahu mezi akademickým sektorem migračních a uprchlických studií a jeho dopady na řízení migrace britskými úřady.

Hatton představuje dva argumenty. První a více empirický tvrdí, že studia usnadnila kontrolu: lidé z oboru poskytli symbolickou, technickou a pedagogickou pomoc dvěma orgánům, které mají na starost kontrolu migrace. Druhým a teoretičtějším argumentem je, že studia usnadnila řízení migrace kvůli kultuře, moci a struktuře.

Autor poskytuje historický přehled institucionálního vývoje oboru od osmdesátých let a následně zkoumá síť činitelů, které umožnily omezení mobility lidských subjektů ze strany Poradního panelu pro informace o zemích (pozn.: o zemích původu žadatelů o azyl) a Poradní komise pro migraci. Dále využívá tři antropologické přístupy – weberovský, marxistický a durkheimovský – aby vysvětlil dopady oboru na kontrolu migrace. V závěru se Hatton věnuje přispívání migračních a uprchlických studií ke konkrétním a obecným akademickým oborům.

12. 12. 11
...nahoru ▲