Migraceonline.cz

Portál pro kritickou diskuzi o migraci
18. 11. 10
Zdroj: migraceonline.cz

Jak jsem já sám žádal o bussines vízum …

Potřebuji dlouhodobé podnikatelské vízum. Přijel jsem do České republiky (mám maďarské vízum, tzv. kulturní) a zůstal jsem zde asi týden, abych si vyřídil všechny nezbytné dokumenty. Obešel jsem všechny instituce a sám si posbíral balík důležitých papírů nezbytných pro obdržení dlouhodobého víza s účelem obchodování. Díky bohu jsem mohl přespávat u jednoho kamaráda.

Když jsem se vrátil na Ukrajinu, myslel jsem si, že stačí odevzdat všechny dokumenty, počkat 90 dní a bude vše ok.

Více než týden jsem strávil registrováním přes www.visapoint.eu. Hlavně v noci. Po neúspěšných pokusech registrovat se během dne, jsem si myslel, že v noci nebude žádat tolik lidí. A nakonec se na mne štěstí usmálo.

Odjel jsem do Lvova. přišel na konzulát – a zjistil jsem, že dostat se dovnitř není tak jednoduché. Bylo zde 40 až 50 lidí čekajících ve frontě, což se zdá, že to není tak mnoho, ale 7 až 10 lidí neustále chodili dovnitř a ven, cirkulovali. Nedaleko této fronty stálo několik lidí, kteří udržovali pořádek a nabízeli své služby: 100 hřiven (250 Kč) a můžete se dostat dovnitř bez čekání v řadě. Zaplatil jsem a opravdu jsem se dostal dovnitř (nebudu popisovat celý postup, možná ho budu ještě potřebovat).

Milá slečna u okýnka, kde nám dávali pořadové čísla, mne opravdu „potěšila“. Ukázalo se, že jsem se registroval k podání žádosti o studentské vízum a tedy mou žádost nemohou přijmout. Scrennshot[1] který jsem si během registrování pořídil nepomohl. Řekla mi, že počítač chybu neudělal.

Odešel jsem, vrátil jsem se zpět domů (300 km) a  začal registrační proces znovu. Byl jsem na internetu asi tři noci. Postupně mě to vyčerpalo, připadal jsem si, že dělám hlouposti, že se situace se může zase opakovat.

Našel jsem si vizitku jednoho z „poradců“, kteří se vždy pohybují kolem konzulátu. Zavolal jsem jim. Nic není zadarmo: registrace stojí 300 Eur (7500 Kč), ale dohodli jsme se, neplatil jsem nic předem.

Teď jen čekám a doufám.

Serhij

7. Srpna 2010

Přeloženo z ukrajinštiny[1] Je to obrázek pořízený počítačem, který zachycuje viditelné položky zobrazené na monitoru („printscreen“).

18. 11. 10
Zdroj: migraceonline.cz
...nahoru ▲